Wróć do spisu Szkoła makijażu

Modelowanie a kształt twarzy

Modelowanie to korygowanie owalu twarzy za pomocą pudru brązującego, różu i rozświetlacza. Kosmetyki te pomagają nam stworzyć bryłę a nie płaski efekt. Twarz zyskuje na wymiarowości. Oprócz tego możemy zmieniać, poprawiać i ulepszać kształt naszej twarzy.
Modelowanie a kształt twarzy

To co jasne, połyskujące wydobywa, eksponuje, uwypukla. Ciemne, matowe chowa, wyszczupla, zmniejsza, czyli daje efekt głębi. Modelowanie to gra światła i cieni. Ważny jest też kierunek i sposób aplikacji - poprzeczne linie poszerzają zaś podłużne i skośne wyszczuplają.

Modelując twarzy możemy:

 • wyszczuplić, poszerzyć, wydłużyć lub skrócić twarz
 • zaznaczyć kości policzkowe
 • zmienić kształt nosa
 • skrócić brodę
 • modelować nasze powieki
 • ukryć drugi podbródek

Kolory pudru brązującego, różu i rozświetlacza dobieramy do naszego ogólnego kolorytu, muszą współgrać kolorystycznie z podkładem, cieniami, zwykłym pudrem czy szminką.

Puder brązujący - aplikujemy go półokrągłym dość grubym pędzlem. Stosujemy go nie tylko przy modelowaniu, ale też by uzyskać efekt opalenizny, jednak dzisiaj skupiamy się przy jego roli w korygowaniu kształtu twarzy. Za pomocą pudru brązującego możemy skracać i wyszczuplać poszczególne partie naszej twarzy

Róż do policzków - nakładamy go średnim pędzlem-okrągłym lub ściętym ukośnie. Róż ma za zadanie ożywić twarz jak i skorygować jej kształt. Muskamy nim te partie twarzy, które chcemy wydobyć np. kości policzkowe.

Puder rozświetlający - nanosimy go za pomocą okrągłego pędzla. Jeśli chcemy zaakcentować wybrane elementy używamy mniejszego pędzla i większej ilości ksometyku. By rozświetlić subtelnie skórę aplikujemy puder rozświetlający dużym pędzlem nabierając niewielkie jego ilości. Rozświetlaczem na ogół podkreślamy szczyty kości policzkowym.

Różne kształty twarzy - różne techniki modelowania

Nie stosujemy jednej, uniwersalnej techniki modelowania. Inaczej korygujemy kształt buzi okrągłej, inaczej podłużnej czy kwadratowej.

Twarz owalna jest kształtem najbardziej pożądanym, jej proporcje są symetryczne. W zasadzie nie trzeba jej korygować.

Możemy lekko musnąć puder brązującym czoło u nasady włosów, jego boki, skronie, linię szczęki i brodę. Róż nakładamy na kości policzkowe, bardziej pionowo lub poziomo. Zalecam po prostu ożywić twarz różem - szeroko się uśmiechnąć i musnąć pędzlem tzw. ''pućki''. Rozświetlamy szczyty kości policzkowych.

Twarz okrągła to najczęściej twarz z dość niskim czołem, okrągłymi policzkami. Trzeba ją wyszczuplić. W tym celu nakładamy skośnymi pionowymi liniami puder brązujący na boki twarzy. Róż aplikujemy na kości policzkowe dość szeroko dochodząc aż do linii ust. rozświetlamy środek twarzy.

W przypadku twarzy podłużnej i prostokątnej stosujemy odwrotną technikę niż w przypadku okrągłej. Ruchy pędzla są poziome by skrócić i nieco poszerzyć twarz.

Puder brązujący nanosimy na czoło u nasady włosów oraz brodę. Możemy też lekko musnąć linię szczęki by złagodzić jej ostre kanty. Róż aplikujemy poziomymi liniami na kości policzkowe albo nawet nieco niżej. Rozświetlamy miejsce na szczycie kości policzkowych tuż pod oczami.

Twarz kwadratowa jest podobna do twarzy okrągłej, jej długość jest zbliżona do szerokości lecz dodatkowo wyróżnia się mocnymi kościami żuchwy i bardziej kwadratowym czołem. Należy ją wyszczuplić i złagodzić ostre kanty za pomocą pudru brązującego po jej bokach oraz na linii żuchwy. Róż nakładamy pionowymi i skośnymi liniami od kości policzkowych aż do wysokości ust.

Twarz trójkątna, w kształcie serca charakteryzuje się szerokim i wysokim czołem, szeroko rozstawionymi kościami policzkowymi i wystającą brodą.

Zwężamy kości oraz czoło nanosząc puder brązujący u nasady włosów, po bokach czoła oraz na skronie i boki twarzy na wysokości policzków. Muskamy też brodę. W przypadku twarzy zaokrąglonej róż nanosimy liniami skośnymi i pionowymi. Jeśli twarz jest bardziej pociągła linia różu staje się pozioma. Rozświetlamy lekko szczyty kości policzkowych (jeśli twarz jest pociągła i nie ma zbyt szeroko rozstawionych kości policzkowych), w przypadku twarzy okrągłej unikamy dodatkowego poszerzenia jej w tym miejscu.

Autor: Aga Bil-Jabłońska
Zdjecia: Aga Bil-Jabłońska, Agencja Free

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 996

Komentarze

 • Morfinistka, 2014-09-29 00:32
  Morfinistka
  Mój makijaż zawsze jest staranny, przez co również dość czasochłonny; zawsze modeluję nos i powieki, gdybym jednak miała bawić się w modelowanie c a ł e j twarzy, nie wyszłabym z domu. Zresztą uważam, że nie muszę - lubię kształt mojej facjatki. :) Mieści się w kanonie ideału. :p:
  Zgłoś
 • ciukunia, 2012-01-06 14:38
  ciukunia
  Tytuł artykułu: gra ŚWIAŁA i cienia:) Powinno być ŚWIATŁA :)
  Zgłoś
 • groszek112, 2010-01-29 18:38
  groszek112
  a tooo na poprawęę humorkuuuuu :D http://www.mis.dl.pl/?id=51705
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij