Wróć do spisu Szkoła makijażu

Jak wykonać kreskę?

Kreska na powiece potrafi zmniejszyć lub powiększyć oko, wydłużyć je, zmienić kształt oka. Nie jest pracochłonna, wystarczy kilka chwil by ją wykonać. Pamiętacie słynne kreski Marylin Monroe? Jej ciężkie i zmysłowe spojrzenie to po części zasługa właśnie kreski. Lata 50-te kojarzą się z makijażem pin up girl gdzie główną rolę grała czarna i mocna kreska na górnej powiece. Potem lata 60-te i znowu kreski.

Kreska może być wyrazista i mocna, delikatna i prawie niewidoczna, miękka i roztarta, możemy nią tylko zagęścić optycznie rzęsy.... w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać wybieramy odpowiednie ''narzędzie'' czyli eyeliner, cień bądź kredkę oraz odpowiednią technikę.

Kolorystyka: starajmy się dobierać kolor kreski do naszej naturalnej oprawy oka. W makijażu dziennym subtelna blondynka nie będzie dobrze wyglądać z czarną krechą na oku. W takim przypadku zamiast głębokiej czerni warto sięgnąć po brąz, szarości, granat etc etc. Biała, jasnoszara, kremowa, błękitna kreska namalowana na wewnętrznej stronie dolnej powieki powiększy oczy. Zastosowanie ciemnego koloru w tym miejscu doda wyrazistości spojrzeniu ale również, uwaga!- zmniejszy oko, więc zalecam ostrożność.

Czym namalować kreski?

Dla osób niewprawionych proponuję na początek kredkę lub cień. Oko będzie podkreślone miękko i naturalnie. Kredka nie powinna być zbyt twarda ani zbyt miękka (te miękkie polecam do wewnętrznej strony dolnej powieki, twarde są lepsze do brwi). Kreska wykonana cieniem na mokro będzie subtelniejsza od tej zrobionej za pomocą eyelinera ale bardziej precyzyjna w rysunku niż ta zrobiona przy użyciu kredki.

Po eyelinery sięgamy gdy zależy nam na wyraźnym i głębokim efekcie. Mamy do wyboru linery flamastry, w płynie, w żelu lub w kremie i w kamieniu. Jakość naszych kresek zależy też od użytych pędzli. Wśród pędzelków do kresek znajdujemy różne kształty: bardzo cienki do precyzyjnego rysunku, płaski ścięty czy zakrzywiony ułatwiający rysowanie.

Jak rysować kreskę?

Pudrujemy powiekę co przedłuży trwałość naszych kresek. Siadamy przy stole, łokieć opieramy na blacie, mamy przed sobą lusterko. Łatwiej rysować kreskę gdy lusterko jest niżej niż twarz i jest ustawione w pozycji poziomej, wtedy cała powieka jest dobrze widoczna. Nie rysujemy kreski przy zamkniętych oczach, powieka powinna być półprzymknięta i patrzymy w dół. Kreskę zaczynamy od wewnętrznego kącika, najlepiej narysować ją jednym płynnym ruchem. W przypadku trudności możemy zrobić przy linii rzęs kropki a potem połączyć je w całość. Dla niedoświadczonych ułatwieniem będzie lekkie naciągnięcie powieki ale odradzam ten sposób jako stały element rytuału w rysowaniu kresek gdyż szybko rozciągniemy tę delikatną i cienką skórę efektem czego będą zmarszczki. Jeśli nasza kreska jest wykonana cieniem na mokro lub płynnym eyelinerem proponuję odczekać kilka chwil by kreska dobrze wyschła, w przeciwnym razie ''skseruje się'' na powiece. Na koniec można dokonać korekty jej kształtu wykorzystując w tym celu patyczek kosmetyczny i mleczko.

Rodzaje kresek dobieramy do kształtu oka. Generalnie kreska powinna być cieńsza przy kąciku wewnętrznym i stopniowo się pogrubiać. Przy szeroko rozstawionych oczach

kreskę zaczynamy od wewnętrznego kącika i nie wyciągamy jej na zewnątrz. Przy oczach blisko osadzonych na odwrót- rozpoczynamy rysunek mniej więcej w połowie długości powieki i wyciągamy na zewnątrz. Opadające kąciki oczu lubią kreski unoszące się na końcach. Małe oczy nie przepadają za mocnymi i ciemnymi kreskami, tym bardziej na wewnętrznej stronie dolnej powieki. W przypadku takich oczu nie łączymy też kreski górnej i dolnej ze sobą. Oczy głęboko osadzone zapadną się bardziej jeśli narysujemy przy górnych rzęsach czarną kreskę, lepiej postawić na miękką i jaśniejszą, wykonaną cieniem lub kredką. Kreski na dolnej powiece różnią się od tych na górze. Z reguły są znacznie delikatniejsze, roztarte i miękkie.

Kreska często jest jedynym elementem makijażu, warto więc zapoznać się z zasadami w tym artykule by upiększyła nasze spojrzenie i nie zrobiła nam krzywdy ;)

Powodzenia!

Autor: Aga Bil-Jabłońska
Zdjecia: Aga Bil-Jabłońska

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 824

Komentarze

 • Katarynka777, 2011-08-18 12:10
  Katarynka777
  Mi kreska zawsze za każdym razem inna wychodzi choć nie wiem jak bardzo bym sie starala :prosi:
  Zgłoś
 • gabryssiaa, 2010-09-07 18:44
  gabryssiaa
  te kreski tu są dziwne, ja robię tak, że przedłużam DOLNĄ linie rzęs jadąc ku górze i potem robie taki trójkacik (na YT mnóstwo filmików), to powoduje efekt kocich oczu, a tu przedłużona jest linia górnych rzęs przez co oko nie wygląda zbyt fajnie
  Zgłoś
 • LadyFrance, 2010-06-24 09:24
  LadyFrance
  Jak u każdego moje początki nie były zbyt udane, ale to kwestia wprawy. Kreska potrafi naprawdę zmienić makijaż. Zdecydowanie uważam, że kredki, eyelinery bądź cienie mogą być świetnym dopełnieniem. Możemy dopasować je do swojego stylu, ubrań, czy pory dnia;D
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij