Wróć do spisu Szkoła makijażu

Korekcyjny makijaż oczu

Masz opadające powieki? A może twoje oczy są bardzo małe i nie wiesz jak je pomalować? Przedstawiamy makijaż korekcyjny przeznaczony dla różnych kształtów oczu.
Korekcyjny makijaż oczu

Siadamy przed lustrem i sprawdzamy na początku czy oczy są zbyt blisko lub zbyt szeroko rozstawione sprawdzając ich długość. Jeśli odległość między naszymi oczami jest większa niż długość oka, wówczas mamy do czynienia z oczami szeroko rozstawionymi. Jeżeli natomiast mniejsza - z oczami blisko osadzonymi. W przypadku, gdy odległość ta jest mniej więcej taka sam jak długość oka ich rozstaw jest normalny i nie ma potrzeby korygowania tego odpowiednim makijażem.

Jeżeli widzimy, że nasze zewnętrzne kąciki są niżej niż wewnętrzne to mamy do czynienia z okiem o opadających zewnętrznych kącikach.

Następnie określamy kształt oka i powiek. Oko może być wąskie, podłużne, duże albo okrągłe. Sprawdzamy jak wygląda powieka przy otwartych oczach – czy jest bardzo widoczna czy prawie w ogóle jej nie widać.

Wyróżniamy dwa rodzaje oczu głęboko osadzonych - oko głęboko osadzone z niewidoczną powieką ruchomą ( przy otwartym oku praktycznie jej nie widać) lub głęboko osadzone z widoczną powieką (wówczas załamanie powieki jest głębokie i wyraźne, oko jest zapadnięte a łuk brwiowy wystający). Zdarzają się też oczy wypukłe, wysunięte z oczodołu lub oczy płaskie, gdy gałka oka nie wystaje z oczodołu i jest w tej samej odległości od twarzy co łuk brwiowy i kość oczodołu.

Oczy małe

By je optycznie powiększyć nakładamy jasny cień pod brwiami i na ruchomą część powieki, zaś w załamanie powieki lub tuż nad nim ciemny cień, który rozcieramy i wyciągamy do góry. W ten sposób nasze oczy ''otworzą się''. Unikamy obrysowywania oczu ciemnymi kreskami, gdyż taka ramka zmniejsza je. Jeśli nie chcemy zrezygnować z kresek narysujmy je miękko niezbyt ciemnym kolorem i rozetrzyjmy. Wewnętrzną stronę dolnej powieki rozjaśniamy jasną kredką (białą lub kremową). Rzęsy podkręcamy zalotką i starannie tuszujemy. Najlepszym wyborem są cienie perłowych, satynowych, połyskujących i niezbyt ciemnych w myśl zasady: to co jasne i błyszczące powiększa oraz uwypukla.

Oczy okrągłe

Musimy zmienić ich okrągły kształt. W tym celu rysujemy cienką kreskę przy górnych rzęsach która zaczyna się mniej więcej na 2/3 długości oka. Kreska tuż za tęczówką powinna stopniowo stawać się grubsza. Koniec lekko unosimy. Kreska powinna się kończyć za zewnętrznym kącikiem. Jasny cień aplikujemy na cała powiekę ruchomą zaś ciemnym cieniem wykonujemy smugę koloru, która zacznie się w załamaniu i będzie kierować się na zewnątrz. Ciemnym cieniem podkreślamy też dolną powiekę ale tylko przy zewnętrznym kąciku. Tuszujemy rzęsy robiąc to szczególnie mocno w zewnętrznym kąciku.

Oczy wypukłe / duże

Ten kształt oka wymaga innej techniki niż wcześniej przedstawione. Musimy spowodować, że się ''schowają'' oraz staną się nieco mniejsze. Obrysowujemy linię górnych i dolnych rzęs ciemną kredką. Na ruchomą powiekę nakładamy ciemny (najlepiej matowy) cień i rozcieramy minimalnie do góry. Pod brwi aplikujemy jasny cień.

Ponieważ ciemne i matowe kolory zmniejszają/chowają warto je zastosować przy makijażu takich oczu.

Oczy z opadającą powieką lub/i opadającymi zewnętrznymi kącikami

Takie oczy często wyglądają na zmęczone i smutne. Gdy mamy do czynienia z opadającymi kącikami lub powiekami należy postępować w ten sposób: kreska przy górnych rzęsach powinna się unosić na końcu by podnieść kąciki. Smugą ciemniejszego cienia powinniśmy podkreślić załamanie powieki i zewnętrzny kącik cieniując i wyciągając cień do góry i na zewnątrz. Przy opadających powiekach unikajmy błyszczących i jasnych cieni pod brwiami gdyż taki sposób nałożenia cieni dodatkowo przytłoczy nasze spojrzenie.

Oczy wąskie

Wąskie oczy są przeciwieństwem oczu okrągłych. Unikamy dodatkowego ich wydłużenia. Najlepiej sprawdza się następująca technika: na kącik wewnętrzny i zewnętrzny (nie wychodzimy poza długość oka) nakładamy aż do załamania ciemniejszy cień i delikatnie rozcieramy do góry. Jasny kolor nakładamy na środek powieki ruchomej, by ją zaokrąglić i uwypuklić.

Oczy szeroko rozstawione

Takie oczy musimy do siebie zbliżyć. W tym celu koncentrujemy się na wewnętrznych kącikach oka: nakładamy ciemny kolor, który stopniowo jaśnieje w kierunku kącików zewnętrznych. Nie wyciągamy kreski ani ciemnego koloru poza oko. Śmiało obrysowujemy ciemną kredką wewnętrzne kąciki i unikamy ich rozjaśniania.

Oczy blisko rozstawione

By wydawały się szerzej rozstawione nakładamy jasny cień, który rozświetli wewnętrzne kąciki. Ciemny cień oraz kreskę przy górnych rzęsach kierujemy na zewnątrz wyciągając je poza długość oka. Rzęsy tuszujemy mocniej przy zewnętrznych kącikach.

Autor: Aga Bil-Jabłońska
Zdjecia: Aga Bil-Jabłońska

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 4690

Komentarze

 • TmargoT, 2013-03-21 16:56
  TmargoT
  Super, a co jeśli ktoś ma bardzo małe, okrągłe oczy, wąsko rozstawione, bardzo głęboko osadzone i z opadającą powieką?? Wtedy pozostaje już tylko Photoshop ;/ Oczy blisko osadzone unikamy podkreślania całej krawędzi oka, najjaśniejszy cień kładziemy przy nasadzie nosa ( może być nawet biały), ciemniejszym podkreślamy zewnętrzną krawędź oka na górnej i na dolnej powiece; jeśli efekt ma być mocniejszy możemy użyć do tego eyelinera lub kredki, doskonały efekt dają również doklejone kępki rzęs przy zewnętrznej krawędzi oka, od środka czoła brwi można trochę skrócić; Oczy głęboko osadzone unikamy ciemnych cieni, najlepsze są jasne róże, łososiowy, szarości, polecam również cienie perłowe ( o ile skóra nie jest zbyt wiotka, perłowe cienie niestety podkreślają zmarszczki) nie rysujemy kresek eyeliner'em jedynie możemy oko podkreślić tuż przy linii rzęs ( jasny brąz, szarości, błękity) ołówkiem dokładnie rozcierając linie, tracąc ostry kontur, wnętrze oka nad linią rzęs możemy pomalować białą, srebrną lub perłową kredką, dokładnie tuszujemy rzęsy, najlepiej maskarą wydłużającą a nie pogrubiającą, brwi przy takich oczach nie powinny być dorodne, należy dążyć do jak najcieńszej ich linii, oko wtedy bardziej się "otworzy", Oczy małe oko będzie dużo większe, jeśli umiejętnie wycieniujemy je używając 2-3 tonacje cienia,( mogą być również perłowe) najpierw kładziemy jasny cień na całą powiekę potem ciemniejszy, stopniowo od zewnętrznego kącika oka do środka nakładając najwięcej przy nasadzie rzęs a potem dokładnie go rozcierając, białym lub kremowym cieniem, ( ale nie perłowym) zaznaczamy linię pod brwiami i przy nasadzie nosa, wnętrze oka nad linią rzęs możemy pomalować białą, srebrną lub perłową kredką, nigdy nie malujemy ciemną kredką linii wewnątrz oka, brwi przy takich oczach nie powinny być dorodne,
  Zgłoś
 • RedPansy, 2013-03-20 22:08
  RedPansy
  Super, a co jeśli ktoś ma bardzo małe, okrągłe oczy, wąsko rozstawione, bardzo głęboko osadzone i z opadającą powieką?? Wtedy pozostaje już tylko Photoshop ;/
  Zgłoś
 • angiexoxo, 2010-09-25 23:14
  angiexoxo
  ja mam 16 lat i mojej powieki praktycznie nie widać, ale to nic, spróbuję tego makijażu. ;D
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij