Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Wróć do spisu Ciąża

Ciąża bliźniacza

Wiele mam, sądząc po wielkości szybko rosnącego brzuszka, myśli, że chyba będą miały dwoje dzieci. A niektóre zupełnie się niczego nie spodziewają, tymczasem podczas badania USG lekarz stwierdza: to bliźniaki. Jak to jest z tą podwójną ciążą?
Ciąża bliźniacza

Kiedy wiadomo, że to na pewno bliźniaki? 

Zwykle podczas USG, standardowo wykonywanego w 12-14 tygodniu ciąży, widać już, czy w macicy znajduje się jedno dziecko, czy też będzie ich więcej. Lekarz na tym etapie może też zazwyczaj określić, czy będą to bliźnięta jedno czy dwujajowe. Stwierdzenie ciąży mnogiej w pierwszym trymestrze ciąży jest bardzo istotne, gdyż lekarze uznają ją za ciążę podwyższonego ryzyka. Z tego powodu przyszła mama częściej robi badania kontrolne i powinna bardziej na siebie uważać. O rodzajach ciąży mnogiej przeczytasz w artykule Skąd się biorą bliźnięta? 

Czy ciąża bliźniacza jest inna?

 • Mamy bliźniąt mają zróżnicowane odczucia, ale większość z nich twierdzi, że objawy w ciąży mnogiej są nasilone, zwłaszcza mdłości i wymioty na początku ciąży.
 • Z pewnością może ci doskwierać znaczny ciężar – brzuch dużo szybciej się powiększa, znacznie zwiększa się też twoja masa ciała, więc trudniej będzie ci poruszać się, a także spać.
 • Nosząc dwoje dzieci zapewne częściej będziesz się czuła zmęczona, bardziej także może ci doskwierać ból pleców, dlatego dbaj o siebie i staraj się odpoczywać jak najwięcej.
 • Pod koniec ciąży jedzenie większych posiłków może być utrudnione - powiększona macica będzie naciskać na pęcherz i inne narządy, a pojemność żołądka się zmniejszy. Lepiej więc jeść mniej, a częściej.

Badania w ciąży mnogiej

 • Lekarze uznają, że w ciąży bliźniaczej istnieje większe ryzyko powikłań, dlatego twój ginekolog z pewnością będzie chciał cię częściej widywać: na początku co 2-3 tygodnie, a pod koniec ciąży nawet co tydzień. Będziesz systematycznie robiła badania kontrolne (bad. moczu, krwi, także pomiar ciśnienia krwi, usg), częściej, niż w ciąży pojedynczej.
 • Przyszłe mamy bliźniąt są częściej narażone na anemię, nadciśnienie ciążowe (gestoza), łożysko przodujące, nieprawidłowe ułożenie płodów (uniemożliwiające poród siłami natury), przedwczesny poród. Dlatego też regularnie badania i stała kontrola lekarska są niezbędne.
 • Do problemów, które mogą się pojawić w ciąży mnogiej należy również tzw. zespół podkradania, który występuje wówczas, gdy jedno z bliźniąt czerpie z organizmu mamy więcej składników odżywczych, niż drugie. Wówczas to drugie dziecko jest słabsze, mniejsze, często ma anemię. Jeśli dysproporcje są bardzo duże, może być wskazana interwencja chirurgiczna (w czasie ciąży).

Jak bliźnięta przychodzą na świat?

 • Bliźniaki bardzo często rodzą się wcześniej, niż dzieci z ciąży pojedynczej, zwykle ok. 37-38 tygodnia ciąży. Nie oznacza to wcale, że noworodki będą wcześniakami, gdyż za takie uważa się dwojaczki urodzone przed 34 tygodniem ciąży.
 • Lekarz podczas ostatniego usg (30-34 tydzień ciąży) zazwyczaj określa, w jaki sposób dzieci przyjdą na świat, ale często ponawia się to badanie na początku porodu, aby sprawdzić, czy maluszki nie zmieniły swojego ułożenia.

W większości dzieci z ciąż mnogich rodzą się przez cięcie cesarskie, gdyż dużo częściej maluszki układają się nieprawidłowo (poprzecznie, pośladkowo, miednicowo). Poród siłami natury w przypadku bliźniąt jest możliwy tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie albo w główkowym, albo w miednicowym.

O swoich podwójnych ciążach i radościach piszą także Wizażanki na naszym forum - zapraszamy do poczytania!

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia

Komentarze

 • masza98, 2011-12-17 10:18
  masza98
  Witam nazywam sie Marzena jestem mama blizniat w 6 tygodniu ciaży dowiedzialam sie że bende miała blizniaki,na poczatku byłam w szoku ale byłam ogromnie szczesliwa.Urodzilam swoje dzieci w 36 tygodniu urodziły sie zdrowe i wcale nie takie małe.Syn który sie urodził pierwszy ważył 2750 a córeczka jego siostra ważyła 2540 dostały po 10 punktów urodziłam swoje dzieci siłami natury a cały poród trwał 30 minut bez żadnych znieczulen poród wspominam przyjemnie.Dzis moje słodkie blizniaki maja 5 lat ale ja mam jeszcze starsza córke 9 lat i małego brzdaca 1.6 lat i jestem bardzo szczesliwa mama i pozdrawiam wszystkie mamy.
  Zgłoś
 • michasia1171, 2011-11-18 21:08
  michasia1171
  Chyba bardzo ciężka praca nad takimi bliźniakami :) Ale myślę, że każda mama jest zadowolona ze swoich dwóch pociech :) Zawsze co dwoje to nie jedno :) :oklaski:
  Zgłoś
 • chelseaa, 2011-11-15 11:24
  chelseaa
  Zawsze marzyłam o bliźniakach :) Podwójne szczęście. Ale będę cieszyć z jednego, ważne żeby było zdrowe :) Mam nadzieję, że z komputerem cyklu uda mi się odpowiednio zaplanować ciążę
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij