Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Wróć do spisu Ciąża

Ciśnienie w ciąży - dlaczego jest ważne?

W ciąży położna mierzy ci ciśnienie przy każdej wizycie u lekarza. Czy wiesz, dlaczego?

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dlatego ginekolog prowadzący ciążę przy każdej wizycie upewnia się, że twoje ciśnienie jest w normie.

Jeśli ciśnienie jest niskie - czujesz się osłabiona, senna, na nic nie masz siły. Ale jeśli ciśnienie krwi jest za wysokie, mogą pojawić się poważne problemy: nadciśnienie ciążowe, gestoza, a nawet rzucawka, która jest zagrożeniem dla ciebie i dziecka.

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży wynosi od 110/60 do 140/90 mmHg. Nadciśnienie ciążowe dotyczy aż 8-10% przyszłych mam, ciąża z nadciśnieniem określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka.

Nadciśnienie przedciążowe

Najmniej groźne dla ciebie i dziecka jest nadciśnienie przewlekłe przedciążowe, czyli takie, które miałaś przed zajściem w ciążę. Jeżeli przed ciążą brałaś leki, zapewne będziesz musiała je zmienić na takie, które są bardziej bezpieczne dla płodu.

Powinnaś także mieć swój ciśnieniomierz i codziennie kontrolować poziom ciśnienia. Oczywiście niezbędna jest stała kontrola lekarza.

Nadciśnienie ciążowe

  • W przypadku, gdy nadciśnienie pojawi się w ciąży (powyżej 140/90 mmHg), lekarz powinien otoczyć cię dodatkową opieką - badania krwi i moczu, zwolnienie lekarskie, częstsze kontrole lekarskie, może również przepisać ci leki. 
  • Z pewnością zaleci ci odpoczynek, unikanie stresu, a także dietę ubogą w sód (bez soli) oraz częsty pomiar ciśnienia krwi.
  • Nadciśnienie w ciąży (zwłaszcza nie leczone) jest groźne dla płodu: może hamować jego rozwój i prowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, a także przedwczesnego oddzielenie łożyska oraz przedwczesnego porodu.

Stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe)

  • Jeśli oprócz podwyższonego ciśnienia dołączą takie objawy, jak białkomocz i obrzęki, jest to stan przedrzucawkowy (nazywany również zatruciem ciążowym lub gestozą). Oprócz tego mogą pojawić się bóle głowy, zaburzenia widzenia, swędzenie całego ciała, ból brzucha.
  • Choroba ta objawia się zwykle w drugiej połowie ciąży, może powodować zaburzenia krzepnięcia, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność nerek, niewydolność krążenia czy uszkodzenia i pęknięcia wątroby. Niestety stanowi zagrożenie życia dla matki i dziecka, gdyż może skutkować rzucawką.
  • Stan przedrzucawkowy bardzo często kończy się wcześniejszym porodem, jest także wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Rzucawka 

W skrajnych przypadkach (ok. 1%) stan przedrzucawkowy może przejść w rzucawkę ciążową, która objawia się nagłym wzrostem ciśnienia krwi, drgawkami i/lub śpiączką. Rzucawka może pojawić się zarówno w ciąży, w czasie porodu, jak i w połogu.

Jeżeli rzucawka pojawi się w ciąży lub w trakcie porodu, należy jak najszybciej wykonać cesarskie cięcie, aby ratować życie matki i dziecka. Ponadto ciężarnej podaje się leki oraz tlen. Po porodzie matka powinna być pod stałą opieką lekarską.

Stan przedrzucawkowy i rzucawka to naprawdę rzadkie przypadki, jednak aby się przed nimi uchronić, warto często kontrolować ciśnienie krwi w czasie ciąży.

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia

Komentarze

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij