Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Kalendarz ciążowy

Twoja ciąża tydzień po tygodniu: dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy, jak możesz się czuć, a także jak rozwija się twoje dziecko. 

15 tydzień ciąży

Samopoczucie i objawy

W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz, ale mają one znaczący wpływ na rozwój dziecka i twoje samopoczucie. Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem, zaś macica osiągnęła rozmiary małego melona. Uniosła się (lub lada moment uniesie) ponad spojenie łonowe, nie będzie już uciskać na pęcherz, więc rzadziej będziesz musiała korzystać z toalety. W twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Ilość krwi jeszcze się powiększy do ok. 4,2 - 4,5 l w 20 tygodniu i ok. 5,2 l przed porodem. Przed ciążą miałaś ok. 3- 3,5 l krwi. Często spotykaną dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.

Rozwój dziecka

Ciałko dziecka pokrywa się ochronną warstewką tłuszczu. Rosną paznokcie, rzęsy, brwi i cieniutkie włoski. Maluch ziewa, przeciąga się, wykonuje ruchy klatką piersiową i brzuszkiem, jakby oddychał (ale będzie to faktycznie robić dopiero po porodzie). ćwiczy ssanie kciuka, dzięki takim treningom za 25 tygodni łatwiej poradzi sobie ono z piersią. Większość maluchów od pierwszych chwil ssie tak, jakby robiły to od dawna. Jego skóra jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Dziecko jest zanurzone w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu, że maluszek połyka płyn owodniowy, ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania. W tym czasie można już zaobserwować, że dziecko miewa czasem czkawkę, chociaż nie wydaje przy tym żadnych dźwięków (tchawica wypełniona jest płynem, a nie powietrzem). Waży teraz ok. 28-30 gramów i mierzy 9 centymetrów.

Warto wiedzieć

Poza zdrową dawką ruchu warto wykonywać też specjalne ćwiczenia dla przyszłych mam: nazywane one są ćwiczeniami Kegla. Służą one wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza, przygotowują więc do porodu. Bardzo dobre jest to, że można je wykonywać w każdym miejscu i czasie. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Spróbuj najpierw poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień przez jakiś czas. Jak już wyczujesz, na czym to polega, postaraj się ćwiczyć kilka razy dziennie po kilkanaście powtórzeń.

Ciekawostki

W ciąży powinnaś unikać sauny: przegrzanie organizmu i gwałtowne zmiany temperatury ciała mogą spowodować przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia. Może to doprowadzić do kłopotów z krążeniem i powstawania żylaków, a nawet nagłe skurcze macicy. Wówczas z pozoru niewinna wizyta w saunie może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia, Agencja Free

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 1162

Komentarze

 • malenka2705, 2014-01-19 14:25
  malenka2705
  Nie wiem jak u Ciebie w podstawówce ale u nas był temat związany z ciążą. Najpierw oczywiście wprowadzili nas w tajniki bycia kobieta lub mężczyzną i każda z tych dwóch grup(chłopcy i dziewczyny osobno) miały pogadankę my z higienistką chłopcy z nauczycielem od biologi. Pokazywali nam co to są podpaski,budowę narządów rodnych itp. Potem był wspólny już temat o poczęciu ciąży itd. Pamiętam że musieliśmy się nauczyć jak jest zbudowany płód,jego podziały i jakie są błony płodowe. Z tego co pamiętam raczej nie było wprost powiedziane jak dochodzi do zapłodnienia - sam fakt seksu. jednak prawdą jest że nam wmawiali że jest to około 38-40 tygodni Ja 3 dziecko urodziłam w 37 a dopiero 4 w 38. Więc książkowy obraz ni jak si ma do mnie hehehe. Oj jak myśmy się wtedy wstydzili na tych lekcjach.... :confused:a było to chyba w 4 lub 5 klasie więc miało się wtedy 10-11 lat i w tych czasach były to tematy tabu gdzie człowiek nie wiedział gdzie się schować gdy tylko w tv pokazywali pocałunki a co dopiero mówić z nauczycielem o takich sprawach. Czy ktoś z Was ma podobne wspomnienia?
  Zgłoś
 • nowicjuszka1989, 2014-01-18 18:11
  nowicjuszka1989
  Maleńka o ile pamiętam to w podstawówce nie było tematów związanych z ciążom a każda kobieta przechodzi ją inaczej i dłużej czy krócej..
  Zgłoś
 • malenka2705, 2011-07-17 14:24
  malenka2705
  ciekaw prawda że ginekolog dodaje około 2 tygodnie ale jeśli tak to powinniśmy zweryfikować informację w książkach do biologi bo tam nadal jest że ciąża trwa 9 miesięcy czyli 38 tygodni a wiele kobiet rodzi dzieci w 42-43 tygodniu ciąży czyli 10 miesięcy?Wytłumaczcie to dzieciom w podstawówce którym nauczyciele wbijają sztywną regułę 38 tygodni nie wspominając o tym że to jest od momentu poczęcia którego nie jesteśmy w stanie ustalić a wiele czynników nie tylko fizjologicznych ale i środowiskowych wpływa na wydłużenie lub skrócenie ciąży(np.ciąża bliźniacza która rzadko kończy się po 38 tygodniu a w ręcz normą jest że poród jest prawie o 4 tygodnie wcześniejszy) jednak nie pamiętam bym takie informacje otrzymała w podstawówce bądź ogólniaku dowiedziałam się o tym przy okazji swojej pierwszej ciąży...!
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij