Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Kalendarz ciążowy

Twoja ciąża tydzień po tygodniu: dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy, jak możesz się czuć, a także jak rozwija się twoje dziecko. 

35 tydzień ciąży

Samopoczucie i objawy

W tym okresie twoja macica może się już zacząć obniżać, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży po raz drugi lub kolejny. Główka dziecka obniża się w kanale rodnym i dotyka do części kostnej miednicy. Z tego powodu możesz niekiedy odczuwać bóle w dole brzucha, w okolicy pachwin oraz miednicy, a także w dole pleców (okolice krzyża). O ile nie towarzyszą temu skurcze, nie ma się czym niepokoić. Obniżona macica może uciskać na pęcherz moczowy, więc pewnie częściej bywasz w toalecie. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać z tego powodu ilości spożywanych płynów i nie powstrzymywać się przed oddawaniem moczu, gdyż może to spowodować groźną na tym etapie infekcję dróg moczowych. Nadal powinnaś wypijać 1,5 do 2,5 litrów płynów; najlepiej aby była to woda mineralna, herbatki owocowe i ziołowe, soki, kompoty.

Rozwój dziecka

Dziecko jest coraz cięższe, waży ok. 2600 – 2800 gramów i ma długość 43-45 cm. Nie może już wykonywać zbyt rozległych ruchów, bo ma coraz mniej miejsca. Nerki płodu są już całkowicie ukształtowane, a wątroba jest w stanie spełniać swoje zadania. Kości czaszki dziecka nie są jeszcze zrośnięte, dlatego bez problemu będzie mogło przecisnąć się przez kanał rodny. Jeżeli poród nastąpi po 35 tygodniu ciąży, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych u maluszka jest bardzo małe, gdyż większość jego organów jest już w pełni ukształtowana.

Warto wiedzieć 

Pod koniec ciąży dobrze jest mieć przygotowaną torbę do szpitala, do której spakujesz wszystko to, co będzie ci potrzebne. Przygotuj ubrania dla siebie: szlafrok, rozpinane koszule nocne, bieliznę, staniki do karmienia, skarpetki, klapki pod prysznic i kapcie oraz ubranie na wyjście ze szpitala. Weź także kosmetyki, ręcznik, paczkę dużych podpasek, wkładki laktacyjne, wodę mineralną. Dla dziecka weź 3 komplety ubranek – pajacyki lub kaftaniki i śpioszki (powinny być wyprane i wyprasowane), czapeczki, ubranko na wyjście, paczkę pieluszek jednorazowych dla noworodka i krem na odparzenia. Nie zapomnij o dokumentach: powinnaś mieć ze sobą kartę ciąży, wyniki badań, dowód ubezpieczenia, dowód osobisty i Nip pracodawcy. Możesz zabrać też komórkę i ładowarkę, abyś w każdej chwili miała możliwość skontaktowania się z bliskimi. Więcej o torbie do szpitala w artykule Wyprawka do szpitala

Ciekawostki

Od niedawna jest w Polsce popularny anglosaski zwyczaj organizowania przyjęcia dla przyszłej mamy (baby shower). Podczas imprezy przyjaciółki obdarowują kobietę w ciąży przydatnymi drobiazgami, ubrankami i zabawkami dla dziecka, okazują przyjaźń i wsparcie. Ósmy miesiąc ciąży to dobry moment na takie spotkanie, więcej o tym zwyczaju przeczytaj w artykule Baby Shower.

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia, Agencja Free

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 1162

Komentarze

 • malenka2705, 2014-01-19 14:25
  malenka2705
  Nie wiem jak u Ciebie w podstawówce ale u nas był temat związany z ciążą. Najpierw oczywiście wprowadzili nas w tajniki bycia kobieta lub mężczyzną i każda z tych dwóch grup(chłopcy i dziewczyny osobno) miały pogadankę my z higienistką chłopcy z nauczycielem od biologi. Pokazywali nam co to są podpaski,budowę narządów rodnych itp. Potem był wspólny już temat o poczęciu ciąży itd. Pamiętam że musieliśmy się nauczyć jak jest zbudowany płód,jego podziały i jakie są błony płodowe. Z tego co pamiętam raczej nie było wprost powiedziane jak dochodzi do zapłodnienia - sam fakt seksu. jednak prawdą jest że nam wmawiali że jest to około 38-40 tygodni Ja 3 dziecko urodziłam w 37 a dopiero 4 w 38. Więc książkowy obraz ni jak si ma do mnie hehehe. Oj jak myśmy się wtedy wstydzili na tych lekcjach.... :confused:a było to chyba w 4 lub 5 klasie więc miało się wtedy 10-11 lat i w tych czasach były to tematy tabu gdzie człowiek nie wiedział gdzie się schować gdy tylko w tv pokazywali pocałunki a co dopiero mówić z nauczycielem o takich sprawach. Czy ktoś z Was ma podobne wspomnienia?
  Zgłoś
 • nowicjuszka1989, 2014-01-18 18:11
  nowicjuszka1989
  Maleńka o ile pamiętam to w podstawówce nie było tematów związanych z ciążom a każda kobieta przechodzi ją inaczej i dłużej czy krócej..
  Zgłoś
 • malenka2705, 2011-07-17 14:24
  malenka2705
  ciekaw prawda że ginekolog dodaje około 2 tygodnie ale jeśli tak to powinniśmy zweryfikować informację w książkach do biologi bo tam nadal jest że ciąża trwa 9 miesięcy czyli 38 tygodni a wiele kobiet rodzi dzieci w 42-43 tygodniu ciąży czyli 10 miesięcy?Wytłumaczcie to dzieciom w podstawówce którym nauczyciele wbijają sztywną regułę 38 tygodni nie wspominając o tym że to jest od momentu poczęcia którego nie jesteśmy w stanie ustalić a wiele czynników nie tylko fizjologicznych ale i środowiskowych wpływa na wydłużenie lub skrócenie ciąży(np.ciąża bliźniacza która rzadko kończy się po 38 tygodniu a w ręcz normą jest że poród jest prawie o 4 tygodnie wcześniejszy) jednak nie pamiętam bym takie informacje otrzymała w podstawówce bądź ogólniaku dowiedziałam się o tym przy okazji swojej pierwszej ciąży...!
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij