Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Kalendarz ciążowy

Twoja ciąża tydzień po tygodniu: dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy, jak możesz się czuć, a także jak rozwija się twoje dziecko. 

40 tydzień ciąży

Samopoczucie i objawy

Kiedy zaczniesz odczuwać skurcze porodowe, nie jedź od razu do szpitala, zwłaszcza, jeśli to twój pierwszy poród. Pierwsza faza porodu, czyli okres, w którym rozwiera się szyjka macicy, umożliwiając tym samym dziecku wydostanie się na zewnątrz, może trwać od kilku do kilkunastu godzin – a nawet do doby. Bardzo często szpitale odsyłają ciężarne do domu w pierwszej, wstępnej fazie porodu. Dlatego na początku zmierz przerwy pomiędzy skurczami – jeśli są regularne, ale przerwy wynoszą od 10 do 15 minut, masz jeszcze sporo czasu. To dobry moment na zjedzenie lekkiego posiłku (na sali porodowej nie będziesz mogła nic jeść), a także na krótką ciepłą kąpiel. Sprawdź także, czy spakowałaś wszystko, co będzie ci potrzebne w szpitalu w trakcie porodu i po nim. Gdy skurcze staną się bardziej bolesne, częstsze (co 5-8 minut) albo odejdą wody płodowe, możesz jechać do szpitala. O porodzie naturalnym przeczytaj w artykule Poród w szpitalu.

Rozwój dziecka

Dziecko waży już teraz ponad 3 kg i nie przybiera na wadze. Kiedy rozpocznie się poród, będzie aktywnie w nim uczestniczyć, starając się wydostać się na zewnątrz. W pierwszej fazie porodu, gdy szyjka macicy się rozwiera, łożysko produkuje większą ilość estrogenów, a w organizmie matki wydziela się duża ilość oksytocyny, który powoduje, że dziecko napiera na szyjkę macicy. W drugim etapie porodu, gdy skurcze się nasilają a rozwarcie się powiększa, dziecko już czuje napierające na nie ścianki macicy. W trzecim etapie porodu, czyli fazie wydalania, macica silnie wypycha dziecko na zewnątrz poprzez regularne skurcze. W momencie przerwy pomiędzy skurczami maluszek troszkę się cofa, zaś przy kolejnym skurczu wysuwa się nieco bardziej na zewnątrz. Główka dziecka rodzi się w ciągu kilku – kilkunastu skurczy i jest to dla maleństwa największy wysiłek; potem potrzeba jeszcze kilku skurczy, aby na zewnątrz wydostały się ramiona i reszta ciała. O noworodku i rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu życia przeczytasz w naszym kalendarzu Pierwszy rok życia dziecka.

Warto wiedzieć

Ponad 30% dzieci rodzi się nawet w 2 tygodnie po ustalonym przez położnika terminie. Jednak jeśli poród nie następuje do końca 42 tygodnia, lekarze zwykle decydują o wywołaniu porodu. Ciąża przenoszona niesie ze sobą pewne zagrożenia, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, dlatego lepiej jest sztucznie wywołać akcję porodową, niż narażać was na ryzyko. Mamie trudno będzie urodzić duże, wyrośnięte dziecko, poza tym może zmniejszać się ilość wód płodowych w macicy, więc dziecko nie jest już w pełni chronione. Ponadto starzejące się łożysko nie dostarcza malcowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu, co może być groźne dla dziecka. Zawsze lekarz rozważa wszelkie czynniki bardzo dokładnie, zanim zdecyduje o tym, czy należy zaczekać na poród naturalny, czy też wywołać go przez podanie leków.

Ciekawostki

Urodzenie dziecka wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i psychicznym. Naukowcy porównują go do przebiegnięcia maratonu, nic więc dziwnego, że po porodzie czujesz się bardzo zmęczona. Jak sobie z tym poradzić? Przeczytaj w artykule 8 sposobów na zmęczenie.

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia, Agencja Free

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 1162

Komentarze

 • malenka2705, 2014-01-19 14:25
  malenka2705
  Nie wiem jak u Ciebie w podstawówce ale u nas był temat związany z ciążą. Najpierw oczywiście wprowadzili nas w tajniki bycia kobieta lub mężczyzną i każda z tych dwóch grup(chłopcy i dziewczyny osobno) miały pogadankę my z higienistką chłopcy z nauczycielem od biologi. Pokazywali nam co to są podpaski,budowę narządów rodnych itp. Potem był wspólny już temat o poczęciu ciąży itd. Pamiętam że musieliśmy się nauczyć jak jest zbudowany płód,jego podziały i jakie są błony płodowe. Z tego co pamiętam raczej nie było wprost powiedziane jak dochodzi do zapłodnienia - sam fakt seksu. jednak prawdą jest że nam wmawiali że jest to około 38-40 tygodni Ja 3 dziecko urodziłam w 37 a dopiero 4 w 38. Więc książkowy obraz ni jak si ma do mnie hehehe. Oj jak myśmy się wtedy wstydzili na tych lekcjach.... :confused:a było to chyba w 4 lub 5 klasie więc miało się wtedy 10-11 lat i w tych czasach były to tematy tabu gdzie człowiek nie wiedział gdzie się schować gdy tylko w tv pokazywali pocałunki a co dopiero mówić z nauczycielem o takich sprawach. Czy ktoś z Was ma podobne wspomnienia?
  Zgłoś
 • nowicjuszka1989, 2014-01-18 18:11
  nowicjuszka1989
  Maleńka o ile pamiętam to w podstawówce nie było tematów związanych z ciążom a każda kobieta przechodzi ją inaczej i dłużej czy krócej..
  Zgłoś
 • malenka2705, 2011-07-17 14:24
  malenka2705
  ciekaw prawda że ginekolog dodaje około 2 tygodnie ale jeśli tak to powinniśmy zweryfikować informację w książkach do biologi bo tam nadal jest że ciąża trwa 9 miesięcy czyli 38 tygodni a wiele kobiet rodzi dzieci w 42-43 tygodniu ciąży czyli 10 miesięcy?Wytłumaczcie to dzieciom w podstawówce którym nauczyciele wbijają sztywną regułę 38 tygodni nie wspominając o tym że to jest od momentu poczęcia którego nie jesteśmy w stanie ustalić a wiele czynników nie tylko fizjologicznych ale i środowiskowych wpływa na wydłużenie lub skrócenie ciąży(np.ciąża bliźniacza która rzadko kończy się po 38 tygodniu a w ręcz normą jest że poród jest prawie o 4 tygodnie wcześniejszy) jednak nie pamiętam bym takie informacje otrzymała w podstawówce bądź ogólniaku dowiedziałam się o tym przy okazji swojej pierwszej ciąży...!
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij