Twój tydzień:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Wróć do spisu I rok z dzieckiem

Jak odstawić dziecko od piersi?

Zakończenie karmienia piersią to dla dziecka ważny i trudny moment w życiu. Dla mamy też nie zawsze jest to łatwe. Podpowiadamy, jak sobie radzić z odstawieniem malucha od piersi.
Jak odstawić dziecko od piersi?

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Pediatrzy zalecają, aby karmić wyłącznie piersią niemowlę do ukończenia sześciu miesięcy. Światowa organizacja zdrowia zaleca karmienie piersią do ukończenia pierwszego roku życia w ramach profilaktyki alergii, a jeśli dziecko jest już alergikiem – nawet do końca drugiego roku życia, oczywiście wzbogacając dietę o dodatkowe pokarmy.

O tym, jak dodawać nowe posiłki do menu dziecka przeczytasz w artykułach Rozszerzamy dietę malucha i Nie tylko mleko.

Tylko spokojnie

 • Najważniejsze, aby nic nie robić na siłę. Odstawianie dziecka od piersi to proces, nie da się tego zrobić w jeden dzień. Dlatego przede wszystkim przygotuj dziecko – i siebie samą – do zakończenia karmienia.
 • Dobrze wybrać konkretny moment odstawienia dziecka – na przykład powrót do pracy albo wyjazd na wakacje. Już kilka tygodni wcześniej zacznij ograniczać liczbę karmień, a potem systematycznie ją zmniejszaj.
 • Daj dziecku w tym czasie dużo czułości i wsparcia, maluszkowi trudno zrozumieć, dlaczego mama nie chce pozwolić na ssanie piersi. Niektóre dzieci mogą się czuć odrzucone, dlatego zapewniaj szkraba o tym, że go kochasz i jest dla ciebie ważny.

Zaplanuj odstawianie

 • Na początku zacznij ograniczać ilość karmień. Dobrze sprawdza się zastępowanie karmienia o konkretnej porze (np. wieczorem po kąpieli) innym posiłkiem – kaszką, mlekiem modyfikowanym czy daniem ze słoiczka.
 • Po tygodniu zastąp kolejne karmienie posiłkiem – zgodnie z kalendarzem rozszerzania diety (w zależności od wieku dziecka).
 • Jeśli karmienie to stały element dnia, na przykład wieczorne usypianie lub karmienie podczas spaceru, dobrze jest je zastąpić czymś innym. Malca może usypiać tata, a w trakcie spaceru
 • Najtrudniej zrezygnować dziecku z nocnego karmienia; możesz więc spróbować zacząć rezygnować właśnie od tego posiłku (i zamiast podawać dziecku mleko modyfikowane lub herbatkę), albo też zostawić sobie to zadanie na koniec. Na pewno trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość – przez kilka nocy maluch może płakać i głośno domagać się piersi.
 • Niektóre mamy polecają radykalną terapię – wyjazd bez dziecka na kilka dni i pozostawienie go z tatą lub babcią. To dość nagła zmiana, która może być bolesna zarówno dla dziecka, jak i dla twoich piersi. Dlatego radzimy ją stosować tylko wobec starszych dzieci (powyżej roku) i wtedy, gdy inne sposoby nie skutkują.

Jak sobie pomóc?

 • Odstawianie dziecka od piersi nie jest łatwym zadaniem – zdarza się, że maluch złości się i płacze, a Tobie go żal, więc pozwalasz mu ssanie. Jeśli jednak zdecydowałaś się zakończyć karmienie, pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja.
 • Przepełnione piersi mogą być dokuczliwe, dlatego jest ci doskwierają, możesz odciągnąć troszkę mleka – ale tylko troszkę! Jeżeli będziesz odciągać większe ilości mleka, możesz nawet zwiększyć laktację.

 • Jeśli chcesz osłabić produkcję mleka, możesz pić napar z szałwii. Lepiej jednak nie robić tego dłużej niż 10 dni, bo w większej ilości napój może rozregulować twój system nerwowy.
 • Wytłumacz maluszkowi, że bardzo go kochasz, ale nie możesz mu dać mleczka. Niektóre mamy mówią dziecku, że pierś jest chora – być może szkrab łatwiej zrozumie, dlaczego ssanie jest niemożliwe.
 • Innym sposobem na odzwyczajenie dziecka od ssania piersi jest zmiana przyzwyczajeń jedzeniowych – można przestawić malucha na picie z butelki, albo – co polecają pediatrzy – od razu na picie z kubeczka. Jeśli wprowadzasz nowe pokarmy do diety maluszka, najlepiej karm go łyżeczką. Oczywiście taki proces trwa kilka tygodni, ale z pewnością jest najbardziej przyjazny dla malucha.

Autor: Łucja Zbieniewska
Zdjecia: Phantermedia

Komentarze

 • kobietka76, 2012-05-18 22:34
  kobietka76
  Z przykrością stwierdzam, że artykuł zawiera rażący błąd merytoryczny. Otóż, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a następnie rozszerzając dietę dziecka kontynuować karmienie 2 lata lub dłużej. (WHA 55.25/2002) "2 lata lub dłużej", a nie jak autorka wymyśliła do roku, a jeśli dziecko jest alergikiem nawet do 2 lat. Następnym razem sugerowałabym rzetelną analizę tematu, o którym ma się ambicje napisać.
  Zgłoś
 • jazzman, 2012-05-18 20:59
  jazzman
  w moim przypadku pierś-gdyż karmiłam Mojego brzdaca jedną piersią-była twrada jak kamień bodajże przez 3 dni.drugi dzień bez karmienia był najgorszy -twarda guzowata bardzo boląca pierś, stan podgorączkowy i ogólnie złe samopoczucie. odciągałam na początku mleko po troszku laktatorem,żeby zmniejszyć laktację,ale gdy już nie wytrzymywałam z dyskomfortu rękoma pod prysznicem oprózniałam pierś do końca tylko raz dziennie...czułam się wtenczas niebotycznie.poza tym gdy już czułam ,że pierś jest przepełniona i pokarm wypływa ,jak wspomniałam powyżej odciągałam mała ilość pokarmu. poza tym spałam przez tydzień w biustonoszu z usztywnianymi miseczkami-żadnym sportowym-gdyż tylko taki przynosił mi ulgę w obciążonej, bolącej do szaleństwa piersi.
  Zgłoś
 • ewelinecxka, 2012-05-17 10:10
  ewelinecxka
  Ja przy odstawianiu synka odciągałam mleko pod prysznicem ręcznie, trochę to trwało, ale jak nei masz odciągacza to chyba dobre wyjście. Poza tym mąż masował mi piersi przez pieluszkę tetrową (wchłaniała mleko) w czasie drzemek dziecka. A mleko nie ma jak się zepsuc w piersiach więc możesz podać dziecku, ale skoro wytzrymałaś juz tyle czasu to może lepiej w kubeczku? Jeśli ogólnie źle się czujesz może powinnaś odwiedzić lekarza, bo może rozwinąć się zapalenie piersi a w razie czego może zapisać tabletki na zmniejszenie laktacji.
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij