Poprzedni artykuł: Top 5. Najbardziej zaskakujące trendy w chirurgii plastycznej na całym... Następny artykuł: Medycyna estetyczna bez tajemnic - poznaj odpowiedzi na najczęstsze py...

Nietypowe zastosowania botoksu

Toksyna botulinowa od dawana jest stosowana w zabiegach medycyny estetycznej. Początkowo wykorzystywana była do leczenia chorób okulistycznych czy neurologicznych, a obecnie znalazła szerokie zastosowanie w medycynie anti-aging - sprawdź, w czym może pomóc!

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są prewencją w powstawaniu zmarszczek mimicznych jak również pozwalają na walkę z już  utrwalonymi zmarszczkami. Problem nadpotliwości niepoddający się leczeniu innymi metodami możemy również minimalizować wykorzystując toksynę botulinową.

Pierwszy raz toksyna botulinowa była użyta w medycynie w latach 70. XX wieku przez okulistę Alana Scotta w celu porażenia mięśni okołoocznych przy leczeniu zeza. Od tamtego czasu substancja ta używana jest nie tylko w medycynie estetycznej ale w wielu dziedzinach medycyny. W celu uzyskania botuliny hoduje się specjalne szczepy Clostridium botulinum, a następnie pozyskuje się z nich neurotoksynę. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny z zakończeń nerwowych w płytce nerwowo-mięśniowej, co powoduje brak przewodzenia impulsu z zakończenia nerwowego do mięśnia i jego relaksację. Mówiąc prosto mięsień nie może się już kurczyć.

Toksyna botulinowe w medycynie estetycznej znalazła zastosowanie głównie w leczeniu zmarszczek czoła, lwiej zmarszczki i kurzych łapek, jak również doskonale sprawdza się u pacjentów z tzw. „uśmiechem dziąsłowym”. Jej działanie polega na zablokowaniu lub ograniczeniu pracy mięśni, a tym samym zmniejszenie zmarszczek mimicznych.  Toksyna ta znalazła zastosowanie w urologii w niektórych odmianach nietrzymania moczu, w neurologii u pacjentów z migrenami, z porażeniami spastycznymi, z dystonią szyjną i tikami, w okulistyce w leczeniu zeza i w kurczu powiek, w stomatologii w leczeniu bruksizmu, w laryngologii w leczeniu chrypki i jąkania, czy w dermatologii u pacjentów z nadpotliwością czoła, pach, stóp i dłoni.Inne rzadsze wskazania to nadmierne wydzielanie śliny przez gruczoły ślinowe, leczenie blizn, czy problemów z przełykaniem.

Początek działania toksyny botulinowej pojawia się w pierwszych dniach po wstrzyknięciu, a maksymalny efekt osiągamy po 2 tygodniach.  Mimika i praca mięśni stopniowo powraca w przeciągu 3-4 miesięcy od zabiegu. Ilości toksyny podawane podczas zabiegów są bardzo małe i  nie powodują działania ogólnoustrojowego. Bezpieczeństwo stosowania tej substancji jest bardzo duże, a ewentualne efekty niepożądane związane z zabiegiem ustępują całkowicie. 

Toksyna Botulinowa, wbrew powszechnie panującym opiniom jest najlepszą prewencją powstawania zmarszczek mimicznych. Zabiegi z wykorzystaniem tej substancji  dedykowane są zarówno osobom które jeszcze nie mają utrwalonych zmarszczek, ale cieszą się silną mimiką twarzy, jak również pacjentom ze zmarszczkami utrwalonymi jako pierwszy etap walki z nimi.

Klinika Ambroziak
Al. Gen. W. Sikorskiego 13,
02-758 Warszawa
Klinika Ambroziak Oddział Piaseczno
ul. Młynarska 2a
05-500 Piaseczno
Tel.: +48 22 111 50 05;
Tel.: +48 726 101 000

recepcja@klinikaambroziak.pl
www.klinikaambroziak.pl

materiał sponsorowany

zdjęcia: Fotolia, materiały PR

Nasze propozycje