Poprzedni artykuł: Nowa "VIVA!Moda" na lato Następny artykuł: W H&M ruszyła letnia wyprzedaż! Wybrałyśmy 10 hitów w atrakcyjnych cen...

Domowe sposoby na czyszczenie złota – sprawdź, co zrobić, aby twoja biżuteria odzyskała pierwotny wygląd!

Bez względu na to, czy noszone, czy dobrze przechowywane, z biegiem czasu złoto traci kolor i blask. Co zrobić, żeby złota biżuteria znów wyglądała jak nowa? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziesz mogła wyczyścić ją w domu!

Mydło

Przemywanie złotej biżuterii wodą z dodatkiem mydła to najlepszy sposób na oczyszczenie jej z kurzu i tłuszczu. Możesz użyć do tego miękkiej szczoteczki do zębów, dzięki której dotrzesz do trudno dostępnych miejsc. Na sam koniec dokładnie wypłucz biżuterię w czystej wodzie.

Płyn do mycia naczyń

Kolejnym produktem codziennego użytku, który na pewno masz w swojej kuchni, a który pomoże Ci usunąć brud z biżuterii, jest płyn do mycia naczyń.

Przygotuj naczynie z ciepłą wodą. Dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń. Całość wymieszaj. Zanurz złoto i pozostaw na kilka minut. Dodatkowo, możesz wesprzeć się szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. Jej włókna pozwolą ci usunąć trudniejsze zabrudzenia. Pamiętaj, aby oczyszczoną już biżuterię wypłukać w wodzie.

Roztwór kwasu solnego

Co w sytuacji, gdy złotą biżuterię pokrywa rdza? Zamiast sięgać po mydło i płyn do mycia naczyń, przygotuj roztwór kwasu solnego – 5 łyżeczek soli na 1 litr wrzącej wody. Wybierz naczynie, którym wypełnisz roztwór, na jego dnie umieść folię aluminiową i połóż na niej złoto. Gdy już zaobserwujesz, że z twojej biżuterii zniknął czerwony nalot, dokładnie przemyj ją wodą z mydłem.

Kwasek cytrynowy

Jeżeli na twojej biżuterii pojawił się nalot w kolorze zielonym, możesz się go z łatwością pozbyć przy użyciu kwasku cytrynowego. Wystarczy, że zanurzysz w nim złoto i pozostawisz na kilka godzin, a twoja biżuteria będzie na powrót wolna od naleciałości.

Proszek do pieczenia

W czyszczeniu złotej biżuterii bardzo często sprawdza się także proszek do pieczenia. Produkt nałóż na miękką, nawilżoną ścierkę, a następnie delikatnie przetrzyj nią złoto. Jeżeli to nie wystarcza, niewielką warstwę proszku pozostaw na biżuterii na dłużej (ok. 30 minut). Gdy już uda ci się usunąć niechciane zabrudzenia, przemyj złoto pod bieżącą wodą.

Tabletki do oczyszczania protez zębowych

Istnieją także nieco mniej standardowe sposoby na przywrócenie blasku złotej biżuterii. Jednym z nich jest umieszczenie złota w szklance wody z rozpuszczoną tabletką do oczyszczania protez. Wyjęta po kilku minutach biżuteria, będzie wyglądać jak nowa.

Alkohol

Do czyszczenia biżuterii możesz także użyć alkoholu. Najlepszym wyborem jest spirytus.

Zanurz złoto w szklance ze spirytusem na ok. 1 godzinę. Po tym czasie delikatnie przetrzyj biżuterię miękką ściereczką. Gotowe!

Inną metodą na przywrócenie blasku złotej biżuterii jest wypolerowanie jej ściereczką zwilżoną piwem. Już kilka delikatnych ruchów wystarczy, aby usunąć z biżuterii wszelkie zanieczyszczenia.


Nasze propozycje