Wróć do spisu ABC pielęgnacji

Jak dbac o stopy

Skóra na podeszwach stóp jest o wiele grubsza niż skóra w innych partiach ciała. Grubsza skóra spełnia ochronną funkcję. Jednak kiedy z powodu nadmiernie przesuszonej skóry zaczynają się pojawiać brzydkie zgrubienia zaczynamy się zastanawiać co może być przyczyną takiego wyglądu stóp.
Jak dbac o stopy

Jeżeli ogólnie mamy tendencję do suchej skóry, to także suchość stóp może być spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Noszenie niewygodnych butów oraz brak właściwej pielęgnacji zdecydowanie przyczynia się do powstania suchej, łuszczącej się skóry na stopach (w szczególności na piętach). Pora roku także ma znaczenie, szczególnie latem, kiedy jesteśmy bardziej aktywni, a stopy są narażone na działanie czynników zewnętrznych wiele osób zauważa wzmożoną suchość stóp. Praca w zakurzonych pomieszczeniach, kontakt z chemikaliami, brudem bez odpowiedniej ochrony stóp u wielu osób przyczyni się do powstania problemu nadmiernego wysychania skóry oraz jej szorstkości.

Jak możesz sama pielęgnować stopy? To nic prostszego. Wystarczy znaleźć odrobinę czasu oraz zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do pielęgnacji stóp:

Potrzebujesz:

 • większą miskę,
 • tarkę do stóp (rodzaj dwustronnego pilnika, metalowych nie polecam gdyż szarpią naskórek)
 • pumeks (raczej naturalny, gdyż te ładne kolorowe kosteczki syntetyczne są zbyt delikatne)
 • tzw. kopytko do skórek ( lub specjalny drewniany patyczek do skórek)
 • cążki do obcinania paznokci lub nożyczki
 • cążki do skórek (tylko w wyjątkowym przypadku, gdy skórki przy paznokciach są zadarte i używaj je tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że sobie z tym poradzisz)
 • sól (lub płyn) do kąpieli stóp,
 • peeling do stóp,
 • balsam lub krem do stóp,
 • krem zmiękczający skórki
 • talk lub dezodorant antyperspiracyjny do stóp
 • odżywkę do paznokci
 • lakier do paznokci

Jak, co i kiedy?

 • Jeśli masz pomalowane paznokcie to najpierw zmyj stary lakier.
 • Wymocz stopy w wodzie z dodatkiem soli do stóp lub płynu do kąpieli stóp (15-20 min.)
 • Obetnij i opiłuj paznokcie - staraj się obcinać na prosto
 • Kopytkiem odsuń delikatnie skórki narastające na płytkę paznokciową, jeśli są mało widoczne to nie używaj cążek, wymasuj skórki kremem zmiękczającym.
 • Zastosuj peeling do stóp, jeśli naskórek jest zrogowaciały to wygładź pięty pumeksem i tarką (wymaga to trochę wysiłku, ale pomyśl o tym, jakie piękne, gładkie stopy będziesz miała)
 • Nałóż grubą warstwę kremu lub balsamu do stóp i pomasuj stopy przez parę minut
 • Przetrzyj płytki paznokciowe zmywaczem bezacetonowym i nałóż warstwę odżywki do paznokci. Na tym możesz zakończyć, możesz jednak trochę zaszaleć i pomalować paznokcie kolorowym lakierem. Pamiętaj, że lakier na paznokciach stóp schnie znacznie dłużej niż na paznokciach rąk.
 • Gdy lakier dobrze wyschnie spryskaj stopy dezodorantem do stóp.

Mała „encyklopedia” problemów typowych dla stóp:

NAGNIOTKI: inna nazwa  „odciski”  to uwypuklone zgrubienie naskórka z centralnie umiejscowionym ,,rdzeniem'' – rdzeń to szczególnie twarda, zrogowaciała tkanka. Nagniotki pojawiają się najczęściej na stronie grzbietowej stawu międzypaliczkowego bliższego mniejszych palców. Często powstają także miękkie nagniotki między palcami, wywołane są uciskiem przez sąsiadujące palce. Zmiana jest miękka z powodu gromadzenia wilgoci w fałdach między palcami. Nagniotki również często tworzą się na podeszwie bez wyraźnych deformacji stopy w miejscach największego ucisku w okolicy śródstopia i pięty. Wskutek niewłaściwego leczenia lub zaniedbania nagniotki mogą doprowadzić do zapalenia i zakażenia

ODPARZENIA: to najczęściej otarcia i pęcherze (chyba każdy z nas nie raz miał ten problem). Powodem są niewygodne buty, przegrzanie stóp ale również wrodzone skłonności. Radą na tego typu problemy ze stopami są wygodne buty, przewiewne, bawełniane skarpety, stosowanie talku do stóp oraz preparatów przeciwpotowych. Jeśli nie udało się uniknąć odparzeń to warto zastosować kąpiel ziołową (kora dębu, szałwia, mięta),odparzone miejsca można smarować maścią cynkową ,można stosować płyny ściągające i dezynfekujące ,a na chore miejsca nakładać jałowy opatrunek. Pęcherzy nie wolno przekłuwać.

BRODAWKI: mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupie, mogą mieć wielkość od główki szpilki do ziarna grochu, ich powierzchnia jest nierówna, kształt okrągły, owalny, kolor szary, ciemnobrunatny lub w kolorze skóry. Brodawki najczęściej pojawiają się pod paznokciami oraz na podeszwach (mogą przypominać nagniotki i modzele), są bardzo bolesne, po skaleczeniu mocno krwawią. Można próbować walczyć z brodawkami za pomocą dostępnych w aptekach środków np. Brodacid lub preparat Scholl – żel do usuwania brodawek i odcisków.

MODZELE: pojawiają się na stronie podeszwowej stóp, przyczyną jest długotrwały ucisk, są odgraniczone, okrągłe lub owalne, wyraźnie widać, że skóra jest zrogowaciała.  Zwykle ma w tym miejscu żółtawy kolor. Twardy modzel może powodować ból, w leczeniu stosuje się preparaty złuszczające i zmiękczające , dawniej zalecano ścinanie zrogowaciałej skóry „omegą” – obecnie zaleca się regularny pedikiur wykonany metodą frezów – częste, dokładne ścieranie rogowaciejącej skóry oraz stosowanie odpowiednich preparatów pozwoli doprowadzić stopy do ładnego wyglądu, przywróci im gładkość i  miękkość.

Konkurs - Compeed

Autor: Agnieszka Zembrzycka
Zdjecia: Panthermedia

Komentarze

 • ukopka, 2014-04-07 10:03
  ukopka
  Dobry artykuł :) Bardzo pomocny! Szczególnie na wiosnę ;)
  Zgłoś
 • lexievoo, 2011-05-27 14:59
  lexievoo
  O stopy warto dbać nie mniej niż o dłonie ---------- Dopisano o 16:56 ---------- Poprzedni post napisano o 16:55 ---------- O stopy warto dbać nie mniej niż o dlonie ---------- Dopisano o 16:59 ---------- Poprzedni post napisano o 16:56 ---------- o stopy warto dbać nie mniej niż o dłonie ---------- Dopisano o 16:59 ---------- Poprzedni post napisano o 16:59 ---------- o stopy warto dbać nie mniej niż o dłonie
  Zgłoś
 • HotterThanFire, 2011-05-19 18:42
  HotterThanFire
  od siebie dodam tylko ze jak sie ma wciaz suche stopy mimo pielegnacji, to radze zbadać cukier..;)
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij