Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *
Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: TOP 5 z KWC- najlepsze peelingi owocowe do ciała Następny artykuł: HOT: odżywki do paznokci

Bez plam, czyli jak pozbyć się przebarwień

Pielęgnacja,
,
, tagi: przebarwienia na twarzy, przebarwienia na skórze, przebarwienia po opalaniu
Są one zmorą wielu kobiet, zwłaszcza o tej porze roku. Okazuje się, że w większości przypadków nie ma jednego kosmetyku lub zabiegu, który usunie je raz na zawsze. O najskuteczniejszych metodach opowiada dr n. med. Magdalena Łopuszyńska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Czym są przebarwienia?

Brązowe plamy to objaw zaburzeń wytwarzania melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia w skórze. Pojawiają się jako małe piegi, które następnie rozrastają się w nieregularne plamy. Są one najczęściej objawem niszczącego działania promieni UV.

Mogą też pojawić się z przyczyn hormonalnych – przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, terapii hormonalnej i ciąży.

Bywają skutkiem używania kosmetyków uwrażliwiających skórę na słońce (zawierających np. kwasy, retinol, alkohol) przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej. Również niektóre leki (np. antybiotyki) uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne lub działają fotouczulająco.

Jak usunąć przebarwienia?

Najważniejsza rzecz: niestety nie ma zabiegu, który raz na zawsze usunie posłoneczne plamy i sprawi, że będziemy mieć problem z głowy. Jeśli ktoś na nie narzeka, zazwyczaj walczy z nimi przez całe życie. Może się ich rzeczywiście pozbyć jeśli zastosuje idealny plan pielęgnacyjny: raz w roku wykona zabieg w gabinecie lekarskim, a przez cały rok będzie używał kremu z filtrem i kremu rozjaśniającego skórę.

Czytaj też:  Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej

Jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

Zabiegi możemy podzielić na trzy grupy: chemiczne, laserowe (np. IPL, Fraxel) i iniekcyjne (Aquashine z peptydami biomimetycznymi). Dodatkowo każdy peeling chemiczny (np. TCA, migdałowy, mlekowy i glikolowy) również działa na przebarwienia, ale nie daje spektakularnych efektów. "Z mojego ponad 20-letniego doświadczenia wynika, że najskuteczniejszą metodą jest Cosmelan".

Mogę proponować wiele zabiegów, ale zamiast robić serię różnych peelingów, mikrodermabrazji lub IPL, wolę od razu zaproponować właśnie Cosmelan lub ViPeel, AMELANI, Easy TCA Pain Control. Uważam, że nie warto eksperymentować z innymi zabiegami” – przekonuje dr Łopuszyńska.

Dlaczego te zabiegi są skuteczniejsze od pozostałych?

Nowoczesne pilingi wykorzystują substancje blokujące tyrozynazę -  enzym niezbędny w tworzeniu melaniny. W usuwaniu przebarwień nie chodzi o złuszczanie , ale o odwrócenie zaburzonego procesu wytwarzania melaniny. A ten proces trwa.

Zastosowanie pilingu, który ma tylko działanie złuszczające lub lasera usunie przebarwienia powierzchowne i rogowacenia starcze, ale nie wpłynie absolutnie na przebarwienia głębokie. Można nawet stwierdzić, że złuszczanie skóry i powstający w ten sposób stan zapalny, bez zastosowania substancji odwracających i regulujących zaburzoną melanogenezę, może nasilać przebarwienia i doprowadzić do wytworzenia nowych przebarwień pozapalnych.

Czytaj też:  Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych

W przypadku kuracji laserem trzeba wykonać kilka zabiegów w odpowiednich odstępach, a przez cały czas używać kremów, które działają na odwrócenie melanogenezy, preparatów hamujących tyrozynazę albo przeplatać laseroterapię  pilingami chemicznymi, które odwracają zaburzoną melanogenezę. Dlatego w leczeniu przebarwień  częściej stosuje się pilingi i terapię podtrzymująca, bo działa to na sedno sprawy czyli na odwrócenie zaburzonego procesu chemicznego wytwarzania melaniny.

Czy osoby z przebarwieniami będą mogły się opalać po ich usunięciu?

Panie, które mają genetyczną skłonność do przebarwień muszą ciągle chronić się przed słońcem kosmetykami z filtrem, kapeluszami, parasolami. W przeciwnym  razie przebarwienia wrócą. Walka z przebarwieniami to proces przewlekły i długotrwały. Aby osiągnąć sukces należy bezwzględnie unikać słońca, nawet jeśli uda się je całkowicie zlikwidować.

Czytaj też:  Musisz to zobaczyć! Tak widzi cię słońce!


Zobacz także

Polecany film

Patrol kosmetyczny - kremy z olejami

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 października 2016, 02:28