Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jesienne zapachy mydeł Bath & Body Works Następny artykuł: 15 kosmetyków do twarzy z witaminą C

Jak leczyć bruksizm?

Pielęgnacja,
,
, tagi: zęby, higiena jamy ustnej, bruksizm, botoks, biegunka leczenie
Jesteś ambitna, zaangażowana, a może żyjesz w ciągłym pędzie? Jesteś na dobrej drodze do tego, żeby cierpieć na bruksizm. Nawykowe zgrzytanie zębami wcale nie jest rzadką dolegliwością. Stomatolodzy twierdzą wręcz, że to już plaga, zwłaszcza wśród ludzi skoncentrowanych na sukcesie.

bruksizm

Objawy bruksizmu

Możesz mieć bruksizm, jeśli:

 • Budzisz się często rano z dużym bólem głowy
 • Masz nadwrażliwość zębów, syczysz z bólu pod wpływem kontaktu z gorącym zimnym lub kwaśnym pożywieniem
 • Zauważasz ukruszenia i starcia brzegów siecznych zębów
 • Widzisz żółte plamki na powierzchniach żujących trzonowców, świadczące o erozji szkliwa
 • Odczuwasz ból oczu, szyi, karku i nie możesz znaleźć jego przyczyny
 • Twoja twarz jest kwadratowa z powodu rozbudowanych mięśni żwaczy
 • Słyszysz trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania czy gryzienia jabłka

Leczenie bruksizmu

- W przypadku leczenia bruksizmu najważniejsze jest podejście holistyczne, czyli zajmujemy się nie tylko opanowaniem odruchu, niszczącego zęby, ale przede wszystkim szukamy przyczyn zgrzytania. W zależności od diagnozy, dopasowujemy leczenie, by działać u źródła problemu - mówi lekarz stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak, UNIDENT UNION Dental Spa.

Jak leczyć bruksizm?

Doktor Iwona Gnach-Olejniczak zdradza nam co warto wziąć pod uwagę przy leczeniu bruksizmu!

 1. Stosuję ruchome aparaty na bruksizm, które pacjenci nakładają na noc do spania. Przypominają one aparaty ortodontyczne. Jeszcze do niedawna masowo na bruksizm stosowano silikonowe nakładki relaksacyjne. Chroniły one zęby przed naciskiem, ale nie eliminowały odruchu. W dodatku pacjenci jeszcze mocniej nagryzali takie nakładki i ich stawy skroniowo-żuchwowe były dalej przeciążone. Ruchome aparaty na bruksizm wymuszają prawidłowe ustawienie szczęki względem żuchwy i uniemożliwiają zgrzytania zębami. Zakłada się je na noc w czasie terapii.
 2. Przy nadmiernej rozbudowie mięśni żwaczy wykonuje iniekcje z botoksu, które relaksują mięśnie przyczepione do stawów skroniowo-żuchwowych i zmniejszają odruch.
 3. Zalecam ćwiczenia relaksacyjne mięśni twarzy i szyi.
 4. Analizuję tryb życia. Rekomenduję m.in. ograniczenie kawy, jogę, medytację, spacery. Warto spać przy otwartym oknie, kłaść się spać najpóźniej o godzinie 23, aby 4-5 krotnie wprowadzić się podczas snu w fazę REM, która najlepiej regeneruje organizm. I absolutnie zrezygnować z zabierania laptopów czy komórek do łóżka. 
 5. Kieruję na badania pod kątem nietolerancji pokarmowych. Nadwrażliwość na określone produkty wywołuje szereg objawów bardzo obciążających organizm (m.in. bóle brzucha, bóle głowy, problemy ze skórą, biegunki, zaparcia, otyłość). Pojawia się stres organizmu oraz jego zakwaszenie, na co bardzo często reagujemy bruksizmem.
 6. Zlecam badania laboratoryjne gospodarki mineralnej – niedobory pewnych związków mogą mieć wpływ na napięcie i stres (m.in. suplementacja magnezem).
 7. Bruksizm (zwłaszcza u dzieci) to częsty objaw inwazji pasożytów. Dlatego przed przystąpieniem do leczenia zalecam także badania w tym kierunku.
 8. Sprawdzam zgryz, a w przypadku wady proponuję terapię, która polega na: ustawieniu prawidłowym szczęki względem żuchwy oraz uporządkowaniu zębów w triadach.
 9. Kontroluję dopasowanie plomb i uzupełnień protetycznych, które także mogą deformować zgryz. Podobnie jak braki zębowe i wędrówki zębów z powodu ubytków w uśmiechu. Rozwiązaniem jest odbudowa brakujących zębów w poszczególnych strefach zgryzu, co normalizuje pracę stawów skroniowo-żuchwowych.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film

patrol kosmetyczny brwi


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2017, 18:06

Nasze propozycje