Poprzedni artykuł: Bolesne wyzwanie w internecie - ta dziewczyna zrobiła sobie maseczkę p... Następny artykuł: Planujesz urlop? Teraz kosmetyki ujędrniające i do depilacji kupisz w...

Czy na pewno wiesz, jak nosić soczewki kontaktowe? Ta dziewczyna straciła przez nie wzrok!

Pielęgnacja, , tagi: choroba, soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe to dla wielu z nas codzienność, nad którą się nie zastanawiamy. Chyba jednak warto - ta dziewczyna straciła przez nie wzrok!

Niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych może być bardzo niebezpieczne. Przekonała się o tym Irenie Ekkeshis - Angielka, która po kilku latach noszenia ich zamiast okularów trwale straciła wzrok w jednym oku. Jak doszło do tej tragedii i czy my też powinnyśmy się obawiać?

Soczewki, a woda

Irenie przez lata nosiła soczewki, starając się przestrzegać zasad higieny - pozornie wszystko było w porządku. Pewnego ranka dziewczynę obudził ból i uporczywe swędzenie oka. Myśląc, że to zwyczajna infekcja poszła do apteki po krople. Jednak już kilka godzin później ból stał się tak silny, że Irenie pojechała po pomoc na pogotowie. Powiedziała później mediom, że zaalarmował ją fakt, że nie mogła nawet wejść do kuchni, ponieważ lampy jarzeniowe powodowały u niej straszliwy dyskomfort.

W londyńskim szpitalu lekarze pobrali próbkę komórek z powierzchni gałki ocznej Irenie. Wyniki były szokujące - okazało się, że doszło do rzadkiego, ale bardzo ciężkiego zakażenia spowodowanego przez mikroorganizmy żyjące w... wodzie z kranu. W jaki sposób dostały się do jej oka? Wszystko za sprawą soczewek kontaktowych - Irenie najprawdopodobniej nie wysuszyła rąk po umyciu, przechodząc od razu do aplikacji soczewek, które w ten sposób zostały zakażone.

Tego typu infekcje zdarzają się rzadko, ale są bardzo niebezpieczne - w przypadku Irenie na leczenie było już za późno, a podane leki nie skutkowały. Aby złagodzić ból, musiała brać silne środki przeciwbólowe, jednak zaczęła stopniowo tracić wzrok. Nawet mimo dwukrotnego przeszczepu rogówki nie udało się go uratować - zakażenie trwale oślepiło dziewczynę na jedno oko.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Ta przerażająca historia powinna uświadomić nam, jak ważna jest ostrożność w postępowaniu z soczewkami - jeśli je nosicie, to na pewno dobrze wiecie, że zdarza się w nich usnąć lub niefrasobliwie nosić po upływie ich terminu ważności. Takie niedbalstwo trzeba eliminować i przede wszystkim trzymać soczewki z dala od wody. Przypomina o tym sama Irenie, która po tej tragedii wzięła udział w akcji "No Water", projektując symbole ostrzegające użytkowników soczewek przed konsekwencjami ich kontaktu z wodą. Dziewczyna miała straszliwego pecha, ale jej historia powinna raz na zawsze nauczyć nas, że z soczewkami nie ma żartów i trzeba bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo podczas ich noszenia.

Nosicie soczewki kontaktowe? Czy raczej wolicie okulary?

Zobacz też: Leczysz oczy rumiankiem? Możesz sobie zaszkodzić!

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 listopada 2018, 13:51

Nasze propozycje