Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Mam problem: suche stopy Następny artykuł: Walentynkowy masaż

Jak myć zęby?

Mycia zębów uczymy się od najmłodszych lat, jednak nie wszyscy wiemy jak należy to robić prawidłowo. Sprawdź jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów oraz jak odpowiednio szczotkować i nitkować zęby.

jak myć zęby

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Zwróć uwagę na włosie szczoteczki do zębów: zbyt twarde kaleczy dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium” lub najdelikatniejsze - „soft”, zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie. Giętka główka ułatwia dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej.

Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące – podczas wymiany zwróć uwagę na stan włosia - nie powinien odstawać ANI JEDEN włosek. Jeśli jest inaczej, to znaczy że myjesz zęby nieprawidłowo i zbyt agresywnie. Poproś dentystę lub higienistkę w gabinecie stomatologicznym o pokazanie prawidłowej techniki mycia zębów.

Jak wybrać pastę do zębów?

Najprościej jest kupić pastę uniwersalną, która o jamę ustną dba kompleksowo. Gdy chcesz usunąć osad i płytkę nazębną, sięgaj po pasty wybielające, najlepiej takie, które mają niski współczynnik ścieralności (RDA). Podobnie działające środki są polecane dla palaczy - dodatkowo zwalczają nieprzyjemny zapach wydychanego tytoniu. Preparaty o właściwościach kojących złagodzą dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów lub chorobami dziąseł.

Jak prawidłowo myć zęby?

Co może być trudnego w myciu zębów? Okazuje się, że tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z własnych błędów w tej dziedzinie. - Wielu pacjentów pozostaje przy znanej z dzieciństwa technice okrężnej - mówi dr Gnach-Olejniczak. - Rzeczywiście dość często uczy się jej dzieci, bo jest łatwiejsza do opanowania, ale to nie znaczy, że najskuteczniejsza. Dla prawidłowej pielęgnacji polecamy przede wszystkim technikę wymiatającą.

Jak myć? Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiataj” wszelkie zanieczyszczenia. Czynność tę powtarzaj na każdym zębie, zarówno od strony policzka, jak i wewnętrznej, bo wymiatanie całego łuku zamaszystym ruchem przynosi znacznie gorsze efekty. Bądź uważny - zdarza się, że podczas czyszczenia pomijane są np. ósemki.

Jak długo szczotkować zęby? Często mówi się, że 2 minuty - po 30 sekund dla każdej ćwiartki uzębienia. Ale tak naprawdę czas poświęcany na tę czynność to sprawa bardzo indywidualna, a miarą skutecznego oczyszczenia jamy ustnej jest uczucie czystości. Na pewno dłużej i częściej szczotkować powinni właściciele chropowatych zębów, podatnych na odkładanie kamienia oraz osoby noszące aparat ortodontyczny. Pamiętaj również o codziennym, delikatnym czyszczeniu dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków.

Które mycie zębów jest ważniejsze? - Najważniejsze jest mycie wieczorne, bo gdy je zaniedbamy, bakterie będą miały całą noc, by siać spustoszenie w jamie ustnej. Dlatego szczególnie wieczorem róbmy wszystko, by pójść spać z jak najczystszymi zębami, dziąsłami, językiem - radzi stomatolog. - Poranne szczotkowanie - oczywiście, ale bez przesady, bo niedługo po nim i tak zwykle coś jemy. Ale już mycie po każdym posiłku często wystarczy zastąpić zwykłym płukaniem ust wodą.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nicią dentystyczną skutecznie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe. Weź w dwie dłonie ok. 45-50 cm nici i trzymaj ją owiniętą wokół środkowych palców. Używając kciuków i palców wskazujących, napnij ok. 5 cm i powoli umieść nitkę między zębami. Zawiń ją wokół zęba na kształt litery „C”. Łagodnymi ruchami góra-dół oczyść przestrzeń międzyzębową i powtórz to przy każdej szparze, pamiętając, by za każdym razem odwinąć czysty fragment nici. W nitkowaniu istotny jest moment oczyszczania zęba lekko poniżej linii dziąsła - ten ruch trzeba wykonać szczególnie delikatnie.

Konsultacja: Iwona Gnach-Olejniczak, klinika UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu

Polecany film

Polki w mieście Kerastase Leszek Czajka


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 kwietnia 2017, 19:26

Nasze propozycje