Poprzedni artykuł: Rozjaśnia przebarwienia i chroni przed poceniem - czy antyperspiranty... Następny artykuł: Wygładza cerę i przedłuża trwałość podkładu - hitowy kosmetyk wreszcie...

Ta domowa maseczka to hit internetu, ale czy jest bezpieczna dla skóry? Zapytałyśmy eksperta

Pielęgnacja,
,
, tagi: maseczka do twarzy, soda oczyszczona, DIY, ekspert radzi
Jej działanie porównuje się do efektów po mikrodermabrazji, ale co soda oczyszczona tak naprawdę robi naszej skórze? Poznajcie opinię eksperta!

Maseczki z sody oczyszczonej to jeden z popularniejszych internetowych "trików" na walkę z wągrami i przebarwieniami. Przepisy na oczyszczającą pastę, którą często określa się mianem "domowej mikrodermabrazji" znajdziemy na wielu blogach i grupach w mediach społecznościowych. Tylko czy na pewno warto z nich korzystać?

Jak soda oczyszczona działa na skórę?

Usuwa martwe komórki, oczyszcza pory, spłyca zmarszczki, łagodzi trądzik - sodzie oczyszczonej przypisuje się sporo pielęgnacyjnych właściwości, przez co wiele osób uważa ją za "cudowny składnik", którego atrakcyjność dodatkowo zwiększa niska cena i ogólna dostępność. Okazuje się jednak, że domowe eksperymenty z sodą w kontekście oczyszczania skóry twarzy niekoniecznie należą do najbardziej trafionych pomysłów. Dlaczego?

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu, który w połączeniu z wodą daje zasadowy roztwór. Taki roztwór jest niezwykle drażniący i szkodliwy dla skóry. Co prawda oczyści ją z zaskórników i złuszczy naskórek, ale też jest wysoce prawdopodobne, że wywoła podrażnienie i w konsekwencji alergię kontaktową nawet na te kosmetyki, które były stosowane dotychczas. - mówi Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog z Kliniki Pawlikowski. 

- Wielokrotne stosowanie sody oczyszczonej może trwale uszkodzić naskórek, a to jedyna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. - ostrzega ekspert. - Jeśli na skórze będzie obecne nawet mikrouszkodzenie, może dojść do powstania nadżerki i niekontrolowanego procesu rozwoju uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry z przebarwieniem lub nawet blizną. Pomimo "dobrych rad" w internecie peelingi z sodą oczyszczoną to bardzo zły pomysł. -dodaje Bartosz Pawlikowski. 

Czy to oznacza, że kwaśne peelingi są całkowicie zabronione? Niekoniecznie - pod warunkiem, że zdecydujemy się na przeprowadzanie takich zabiegów pod okiem specjalisty. Osoby przeszkolone w zakresie używania takich preparatów dbają o bezpieczeństwo ich stosowania, kontrolując ich czas pozostawania na skórze oraz odpowiednią neutralizację.

Jak widać, w kwestii pielęgnacyjnych przepisów na produkty do pielęgnacji twarzy z sodą w roli głównej lepiej zachować ostrożność. Choć zdjęcia "przed i po" często kuszą nas obietnicą wspaniałych rezultatów, przynajmniej w części przypadków rzeczywistość może okazać się... rozczarowująca.

Polecamy gotowe, bezpieczne maseczki oczyszczające do twarzy:

Od lewej: Fitomed, Maseczka-peeling K+K, 27 zł (zobacz opinie w KWC); KLAPP Cosmetics, Regulating Black Mask, 57 zł; The Body Shop, Japanese Matcha Tea Pollution Clearing Mask, 99 zł; Sephora, Maseczka z oczyszczająca i zamykająca pory z zielonej glinki, 25 zł (dodaj opinię do KWC).

Zobacz też: Już nie usta ani pośladki - trudno w to uwierzyć, ale coraz więcej kobiet chce sobie powiększać...

Źródło zdjęcia głównego: Instagram

Polecamy wysoko oceniane peelingi do twarzy z KWC:

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 października 2018, 07:51

Nasze propozycje