Wróć do spisu Medycyna estetyczna

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych

Labioplastyka służy poprawie kształtu warg sromowych z powodu ich przerostu, deformacji bądź asymetrii, natomiast użycie np. kwasu hialuronowego stosuje się w celu leczenia zaniku warg sromowych.

Wskazania do plastyki warg sromowych

Deformacja oraz asymetria warg sromowych są często wynikiem porodów drogami natury, natomiast przerost (hipertrofia) może być wynikiem predyspozycji genetycznych lub nadmiernego przyrostu masy ciała. Atrofia (zanik) warg sromowych jest najczęściej wynikiem znacznej utraty masy ciała lub naturalnych procesów starzenia się, których efektem jest utrata jędrności skóry oraz zanik tkanki tłuszczowej w tej okolicy.

Efektami hipertrofii mogą być: ból podczas stosunków seksualnych, dyskomfort podczas noszenia obcisłych ubrań oraz w trakcie aktywności fizycznej. Przerost jak i zanik warg sromowych powodują często dyskomfort psychiczny u pacjentek.

Zabiegi chirurgiczne można łączyć z zabiegami z użyciem wypełniaczy. Zwykle pacjentki wybierają metody mniej inwazyjne, ale w niektórych przypadkach jest to niemożliwe.
 
 
 

Plastyka warg sromowych

Zabiegi chirurgiczne polegają na usunięciu nadmiaru tkanki warg sromowych, prowadzącym do ich zmniejszeniu lub poprawy symetrii. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wykonywany jest zwykle z użyciem szwów wchłanialnych.

 • Dolegliwości związane z zabiegiem (ból, obrzęk, zaczerwienienie) ustępują po około 10 dniach.
 • Okres rekonwalescencji wynosi zwykle do 8 tygodni.
 • Czas: ok. 30-40min
 • Cena: od 2500zł

Zalecenia przed labioplastyką:

 • wykonanie badań podstawowych (morfologia, elektrolity, poziom cukru, koagulogram, badanie ogólne moczu, antygen HBS, niekiedy EKG, RTG klatki piersiowej)
 • odstawienie leków wpływających na krzepnięcie krwi (np. Aspiryna, Acenocumarol)

Po zabiegach wymagana jest szczególna pielęgnacja miejsc intymnych: miejsce szwów należy delikatnie przemywać, bez pocierania, z użyciem preparatów do higieny intymnej oraz delikatnie osuszać.

Powiększanie warg sromowych

Powiększanie (ujędrnianie) warg sromowych to zabiegi mniej inwazyjne. Wykonuje się je z użyciem własnego tłuszczu pacjentki, uzyskanego podczas liposukcji lub używa się kwasu hialuronowego. Obie substancje wprowadzane są za pomocą specjalnych kaniul, w związku z czym nie pozostają blizny.

 • Efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego utrzymuje się około 1 rok.
 • Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może utrzymywać się obrzmienie i niewielki ból.
 • Okres rekonwalescencji wynosi zwykle do 4 tygodni.
 • Czas: ok. 20 min.
 • Cena: od 1500zł

 
 
Możliwe jest też odmładzanie miejsc intymnych za pomocą laserów frakcyjnych, które powodują ujędrnienie skóry i  obkurczenie skóry. Zadowalające efekty dają najczęściej 3 zabiegi.

Konsultacja: dr Marcin Ambroziak z Estederm Klinika Ambroziak

Autor: Magda Borucińska
Zdjecia: Panthermedia

Komentarze

 • Lorieta, 2014-05-14 19:38
  Lorieta
  Z tego co czytałam na blogu dr Brumer, to labioplastyka wydaje się nie być aż taka straszna jak niektórzy opisują. A jak może pomóc zakompleksionej kobiecie, i być może też jej partnerowi, to czemu nie? Łatwo jest krytykować i mówić, że "świat się skończył", kiedy samemu nie ma się takich problemów. Dawniej kobiety radziły sobie same, ale teraz, kiedy mamy takie możliwości, myślę, że warto.
  Zgłoś
 • majeranekoregano, 2014-03-21 13:18
  majeranekoregano
  ale tez nie ma co zaprzeczać, że dla niektórych pań to jest bardzo duży kłopot, więc ja nie widzę nic strasznego w tym żeby się takiemu zabiegowi poddać. Tylko jedyne na co na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę to, to, gdzie się na taki zabieg wybrać, żeby było dobrze zrobione.
  Zgłoś
 • pajka122, 2012-08-26 17:18
  pajka122
  Racja, jeżeli sprawiają ból, czy bardzo duży dyskomfort psychiczny - to oczywiście TAK. Ale jeżeli ktoś oglądał porno/nagie zdjęcia, gdzie kobiety tylko w jednym celu mają robione takie operacje - to bardzo proszę, ale tylko dla Pań które pracują w tym fachu, ale bez przesady!
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij