DERMIKA MAESTRIA SKIN MATRIX REPAIR
Chcę testować
Specjalistyczny Olejek Bio-Oil®
Chcę testować
SKIN O3 ZONE
Chcę testować
Biotebal® EFFECT
Chcę testować
Emulsja do ciała z linii beauty Rx marki Soraya
Chcę testować
Papier nawilżany Velvet
Chcę testować
Duet zestawów marki Phlov
Chcę testować
Biotherm Blue Peptides
Laureaci
Kosmetyki do włosów Jantar
Wyniki testu
balsamy NIVEA Hyaluron Lip
Wyniki testu
Vital Proteins
Wyniki testu
Kosmetyki Mudii
Wyniki testu
Centrum Beauty & Collagen.
Wyniki testu
Ziaja Kokos Pomarańcza
Laureaci
Bioderma Sebium
Wyniki testu
Bioderma Pigmentbio
Wyniki testu
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Laureaci
beBIO, Baby Hair Complex
Wyniki testu
Kosmetyki Oillan
Laureaci
Bioderma Hydrabio Hyalu+
Wyniki testu
Pielęgnacja

Mydła naturalne. Jak powstają i czy warto ich używać?

Wchodząc do sklepu z mydełkami ulegamy czarowi feerii barw, zapachów, a nawet szarego papieru, w które zapakowane są kostki mydła. Wrażenie robią na nas też wykorzystane składniki, czyli w dużej mierze naturalne oleje roślinne, które w pielęgnacji skóry kojarzą się chyba ze wszystkim co najlepsze. Mało prawdopodobne, aby ktokolwiek spośród miłośników szeroko rozumianej naturalnej kosmetyki potrafił przejść obok naturalnych mydeł obojętnie.

Z Aleppo do krajów śródziemnomorskich

Wiele lat temu mydło było siłą rzeczy naturalne. Wybór był zresztą niewielki. Prym wiodło mydło marsylskie, które wytwarzano wyłącznie z oliwy z oliwek. Dzisiaj nieraz produkuje się je z oleju palmowego, oleju arganowego czy oleju ze słodkich migdałów.

Mimo upływu lat nadal zaleca się je w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, tym bardziej, że jest to produkt hipoalergiczny, który można stosować także do prania czy kąpieli. Zawartość olejów roślinnych musi wynosić w nim bowiem co najmniej 72 proc.

Czytaj też:  Zwiększa objętość włosów, redukuje opuchliznę, relaksuje po treningu. Kosmetyczny cud za grosze

Uznaniem cieszy się także równie delikatne mydło kastylijskie, które wieki temu było europejską odpowiedzią na mydło Aleppo. Jako że w regionie Kastylii nie było oleju laurowego, wytwarzano białe mydło z oliwy z oliwek, której w Hiszpanii w końcu nie brakowało.

Początkowo korzystała z niego hiszpańska rodzina królewska, jednak w kolejnych wiekach docierało ono do kolejnych krajów. Dziś zdaje się, że mydło kastylijskie pobija popularnością nawet czarne mydło marokańskie Savon Noir ze zmydlonej oliwy z oliwek oraz z pasty z czarnych oliwek.


Początek wytwarzanym w Europie produktom do mycia ciała dało mydło z Aleppo – syryjskiego miasta, w którym stworzono pierwsze kostki twardego mydła i gdyby nie konflikt, wytwarzano by je tam na wielką skalę do dziś.

Do Europy, dzięki krzyżowcom, dotarło ono w XI wieku i w zasadzie nawet dziś trudno sobie wyobrazić dobrze wyposażoną mydlarnię bez mydła Aleppo. Niestety, wskutek walk w Syrii fabryki przeniosły się do Francji, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

Recepturę mydła Aleppo, na którą składa się olej z oliwek, olej laurowy, ług sodowy pozyskiwany z soli morskiej i woda, po przeniesieniu fabryk z Syrii podobno zachowano. Wciąż wygląda ono jak dawniej. Pozostaje mieć nadzieję, że piaskowa z zewnątrz i zielona wewnątrz kostka mydła działa równie spektakularnie jak dawniej i wciąż jest silną bronią w walce z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem.

Skąd obawy, że mogłoby być inaczej? Niestety, dzisiaj mydło naturalne bywa naturalnym tylko z nazwy.

Od aromatycznej czekolady po węgiel

W świecie mydlarni może zadziwiać nas wiele, a przede wszystkim dobór składników. Niewielkie, niemalże domowe manufaktury czerpią inspiracje zarówno z wieloletniej historii podstawowego produktu higieny osobistej, jak i nowych trendów, lansowanych zarówno przez europejskie, jak i azjatyckie marki.

W każdym sklepie z prawdziwie naturalnymi mydłami dostrzeżemy przede wszystkim bogactwo olejów roślinnych (m.in. kokosowego, migdałowego i oliwy z oliwek), które nie są dodatkiem do mydeł, a ich bazą.


Nasi przodkowie używali prostego mydła, które trafiło w ich ręce. Dzisiaj nie musimy jednak wybierać między skutecznością a zapachem czy własnym bezpieczeństwem. Mydło powstaje w oparciu o skrupulatnie opracowaną recepturę, która zakłada wykorzystanie odpowiednich olejów, dodatków zapachowych i składników aktywnych. Wszystkie komponenty są, a przynajmniej powinny być, naturalne. Podstawa to wybór dobrego mydła. W czym jednak tkwi sekret dobrego produktu?

- Z mydłem jest trochę jak z gotowaniem. Wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest przygotować mydło. Ale wyrabianie dobrego mydła wymaga wiedzy i doświadczenia. A dobre to takie, które przede wszystkim myje, czyli skutecznie usuwa zabrudzenia, ale też dba o skórę nie przesuszając jej, dobrze się pieni i jest wydajną, twardą kostką, która wystarcza na długo. Dobre mydło musi również przyciągać wzrok i pięknie pachnieć – wtedy kąpiel staje się prawdziwą przyjemnością – przekonuje Anna Bieluń z Ministerstwa Dobrego Mydła.

Czytaj też:  7 urodowych zastosowań płatków owsianych

W dobrej mydlarni, czy to stacjonarnej czy internetowej, możemy wybrać np. aromatyczne mydło czekoladowe, które dzięki olejom naturalnym pielęgnuje przy okazji poprawiając nam nastrój słodkim zapachem.

Ostatnimi czasy rośnie też popularność wypromowanych przez azjatyckie marki produktów z aktywnym węglem drzewnym – składnikiem docenianym zarówno za właściwości oczyszczające i antybakteryjne, jak i za zdolność do usuwania nadmiaru sebum. Jakby na tego typu mydła nie spojrzeć, widzimy je jako doskonałą alternatywę dla tanich kostek z półek drogeryjnych.

Kontra dla mydeł drogeryjnych

Czym konkretnie różnią się ręcznie wyrabiane mydła od tych drogeryjnych? Jak twierdzi nasza rozmówczyni, bywa, że wszystkim. W mydle przemysłowym znajdziemy konserwanty oraz utwardzacze, brakuje w nim za to „przetłuszczenia” - naddatku wolnych, niezmydlonych olejów, które – co dokładniej wyjaśnia Anna Bieluń – pielęgnują skórę podczas mycia, nie dopuszczając do jej przesuszenia.

 

- Często kostki, które kupujemy w sklepach to właściwie nie mydła, ale syndety – syntetyczne kostki myjące. Prawdziwe, rzemieślnicze mydło powstaje z połączenia naturalnych tłuszczów (w naszym przypadku olejów i maseł roślinnych takich jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów czy masło shea) z ługiem sodowym.

Zawiera ono mnóstwo pielęgnującej naturalnej gliceryny, która powstaje jako efekt uboczny zmydlania olejów. W mydle przemysłowym taką glicerynę odciąga się już na etapie produkcji, aby dodać ją później do kremów i innych kosmetyków – tłumaczy Anna Bieluń.

Czytaj też:  Szminka – najpotężniejszy kosmetyk wszech czasów?

Niestety, nie każde mydło, które usiłuje się nam sprzedać jako rzemieślnicze, takie jest. Anna Bieluń zachęca do uważnego czytania składów. - Producenci często wykorzystują niewiedzę klientów reklamując mydła tworzone z prefabrykatu i jedynie ręcznie zalewane do forem jako mydła rzemieślnicze.

Jeśli mają Państwo przed sobą miękki blok mydła, z którego ekspedient odkraja plasterki na życzenie, mydło jest przezroczyste lub zawinięte szczelnie w folię spożywczą – najprawdopodobniej jest to mydełko z prefabrykatu – ostrzega.

Ręcznie wytwarzane mydła są oczywiście sporo droższe od drogeryjnych. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, nie są one produkowane masowo. Co więcej, ich powstanie poprzedza długa praca nad perfekcyjną recepturą.

Nie można też nie wspomnieć o wykorzystanych składnikach. Naturalne olejki nie należą do najtańszych, zwłaszcza, jeśli wykorzystuje się je w wysokim stężeniu. Wytworzenie idealnego mydła wymaga ponadto czasu.

Czytaj też:  Kurkuma w pielęgnacji skóry. Propozycje domowych maseczek

Na dobre mydło trzeba poczekać

Jak przebiega proces wytwarzania mydła? Zanim dojdzie do rozpoczęcia produkcji, konieczne jest stworzenie właściwej receptury. Jak mówi Anna Bieluń, która Ministerstwo Dobrego Mydła założyła wspólnie z siostrą, obmyślanie receptury jest wielomiesięcznym etapem. - Musi być idealna.

Często zanim trafi do pracowni jako gotowy dokument poprawiana jest kilkadziesiąt razy. Nauczyłyśmy się już, że każdy mały sukces kosztuje nam dziesiątki dużych porażek i zupełnie się tym nie przejmujemy – opowiada.

Co dalej? Anna Bieluń tłumaczy na przykładzie nowo opracowywanego produktu. - Załóżmy, że jest. Nowa receptura! Obecnie pracujemy nad nowością, zdradzimy Wam po raz pierwszy: mydłem dyniowo-morelowym. Mamy więc kartkę z dokładnie wypisanymi proporcjami. Odważamy odpowiednie oleje (w tym przypadku będzie to między innymi olej z pestek moreli) i masła roślinne i podgrzewamy je do określonej temperatury.

Następnie tłuszcze łączymy ze ściśle określoną porcją ługu sodowego (wszystkich obliczeń dokonałyśmy na etapie recepturowania, bo każdy olej zmydla się inaczej, każdy musi zostać policzony z osobna) – wyjaśnia kolejne etapy produkcji.

Tutaj wytwarzanie mydła powoli zbliża się ku końcowi. - Na końcu do masy mydlanej trafiają dodatki (przyprawy korzenne, pure dyniowe) i olejki zapachowe. Następnie masę wylewamy do drewnianych forem, które zawijamy kocykami i wkładamy na noc do specjalnej szafy. Kolejnego dnia kroimy mydło w kostki i przenosimy do suszarni gdzie przez minimum 6 tygodni leżakuje dojrzewając i schnąc – kończy nasza rozmówczyni.

Na wytworzenie kostki mydła potrzeba więc około dwóch miesięcy. - Uważamy jednak, że warto. Warto czekać na naprawdę dobre mydło – przekonuje Anna Bieluń.

Czytaj też:  Olej kokosowy jako płukanka do ust - test zakończony

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Test suszarki Panasonic EH-NA0J z technologią MOISTURE+ i Mineral
Styl życia
Przetestowałam suszarkę Panasonic EH-NA0J z technologią nanoe™ MOISTURE+ i Mineral. Teraz rozumiem, co to znaczy mieć nawilżone włosy! Zapomnijcie o puszeniu i poznajcie to cudo
Współpraca reklamowa
Neutrogena
Pielęgnacja
Neutrogena® Retinol Boost - pielęgnacyjny strzał w dziesiątkę!
Współpraca reklamowa
Health Labs Care
Pielęgnacja
Piękny sposób na dojrzały wiek? Retinomaska Slow On & NewMe Pro-Age od Health Labs Care
Współpraca reklamowa
OnlyBio
Fryzury
Poznajcie hair cycling - cykliczną pielęgnację włosów, która umożliwia regenerację, nawilżenie i odżywienie pasm
Współpraca reklamowa
iS_Clinical
Pielęgnacja
Skuteczna fotoprotekcja i nieskazitelny makijaż. Poznaj PerfecTint Powder SPF 40 od iS Clinical
Współpraca reklamowa
Semilac
Manicure
Moc w Twoich Rękach - nowa kampania SEMILAC ze zdjęciami Doroty Szulc
Współpraca reklamowa
Neboa
Pielęgnacja
Sorry, mam plany – ratuję planetę
Współpraca reklamowa
Jantar moc bursztynu
Fryzury
Jantar® - Miłość ma moc bursztynu
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost