Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: HIT! Wypełniacze zmarszczek Następny artykuł: Jak osiągnąć efekt promiennej, zrewitalizowanej i odświeżonej skóry?

Pij wodę, będziesz wielka! Skutki odwodnienia organizmu

Pierwsze upały już za nami, czas więc przypomnieć, że o ile mleko niespecjalnie jest już nam potrzebne, o tyle woda – owszem. Bilans wodny organizmu, a konkretniej zaburzenia w gospodarce wodnej, to nie tylko kiepskie samopoczucie, ale i szereg niepożądanych skutków ubocznych.

Woda stanowi blisko 70 proc. masy naszego ciała. Reguluje temperaturę ciała, chroni nasze stawy i narządy wewnętrzne, wspomaga transportowanie tlenu do komórek. Tym bardziej musimy więc dbać o to, aby jej poziom były uzupełniany.

Nawet niewielkie odchylenie od normy może bowiem prowadzić do odwodnienia. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, możemy liczyć się z brzemiennym w skutkach odwodnieniem chronicznym. Wniosek? Reagujmy już na pierwsze sygnały.

Czytaj też:  Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej

Uczucie pragnienia, ciemniejsza barwa moczu i zaparcia to ostrzeżenia, których nie wolno lekceważyć. Przeczytajcie, co może się stać, jeśli nie będziemy słuchać swojego organizmu.

Pragnienie

To jedna z naszych podstawowych potrzeb, dlatego jeśli mamy spierzchnięte wargi czy lekko spuchnięty język, traktujemy je jako pierwsze oznaki odwodnienia, których nie należy ignorować. Jeśli jesteśmy spragnieni, czym prędzej sięgnijmy po wodę, a unikniemy mniej przyjemnych skutków ubocznych odwodnienia.

Czytaj też:  Nowości zapachowe na wiosnę i lato dla niej i dla niego

Przegrzanie organizmu

Woda odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała. Kiedy organizm zaczyna się przegrzewać, pocimy się. Pot składa się głównie z wody, dlatego kiedy jesteśmy odwodnieni, przestajemy się pocić i oddawać ciepło do otoczenia. To może mieć niestety katastrofalne skutki, ponieważ grozi nam wówczas udar cieplny.

Niedobór łez

Jeśli płaczemy, a łzy nie chcą płynąć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy odwodnieni. W końcu wszystkie łzy zawierają wodę. Przypomnijmy, że brak łez może być groźny. Wszak nie od dziś wiadomo, że ich rolą jest m.in. nawilżanie i oczyszczanie oczu.

Zmęczenie

Woda w naszym organizmie uczestniczy w krwiobiegu i reguluje ciśnienie krwi. Przewlekłe odwodnienie może spowodować spadek ciśnienia oraz zawartość tlenu we krwi, co prowadzi do szybkiego przemęczania się. Spadek objętości i ciśnienia krwi wiąże się także z możliwością zawrotów głowy i omdleń. Co więcej, woda odpowiada m.in. za dostarczanie tlenu do poszczególnych komórek, w tym komórek mózgu. Odwodnienie może objawiać się więc nawet kłopotami z koncentracją.

Czytaj też:  Jak rozpoznać podróbkę kosmetyku?

Skurcze mięśni

Odwodnienie wiąże się też często z niedoborem elektrolitów (w tym potasu), który może doprowadzić do nieprzyjemnych skurczy mięśni. Jako że serce to mięsień jak każdy inny (no prawie, ponieważ trudno zrównywać go np. z mięśniami nóg), niepożądanym skutkiem odwodnienia organizmu bywają również palpitacje serca.

Wysuszona skóra

Wyznacznikiem wielu niedoborów jest kondycja skóry. Tak jest i w tym przypadku. Odwodnienie niestety obniża elastyczność skóry. Jeśli ściśniemy skórę na grzbiecie dłoni i odciągniemy ją w górę, a ona szybko wróci do stanu wyjściowego, raczej nie mamy powodu do obaw. W przeciwnym wypadku, tj. kiedy opada zbyt wolno i widać na niej odkształcenia, mamy problem ze sprężystością skóry.

Polecany film

John Frieda


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 kwietnia 2017, 07:06

Nasze propozycje