Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *
Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Peelingi, które zrobisz w gabinecie latem i jesienią Następny artykuł: 3 zabiegi do twarzy Bielenda Professional Home Expert

Lecisz na wakacje? Uważaj na barodontalgię!

Pielęgnacja,
,
, tagi: higiena jamy ustnej, barodontalgia, ból zębów
Lecisz na wymarzone wakacje i nagle w samolocie dopada cię ból zęba? To może być barodontalgia! Sprawdź jak się przed nią uchronić!

ból zęba barodontalgia

Dlaczego pod wpływem zmiany ciśnienia odczuwamy ból zęba?

Ma to związek z prawem fizyki, a konkretnie prawem Boyle’a. – Na dużych wysokościach, ale także podczas nurkowania, ból odczuwać mogą osoby, które mają w zębach uwięzione przestrzenie powietrzne. Pęcherzyki gazu zamknięte wewnątrz zęba z powodu braku dostępu do otoczenia nie mogą wyrównać ciśnienia, przez co wywierają nacisk na tkanki zęba. Ból może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak.

O czym świadczy barodontalgia i skąd powietrze wewnątrz zębów? Przestrzenie powietrzne powstają na przykład pod nieprawidłowo założonymi wypełnieniami, czyli plombami. Ból zęba w samolocie lub podczas nurkowania to może być też sygnał, że w uzębieniu rozwija się stan zapalny. – Najczęściej intensywny ból przy zmianie ciśnienia to objaw zapalenia miazgi, próchnicy, obecności ropnia okołozębowego, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Na liście winowajców są również stany zapalne zatok szczękowych, a nawet nieszczelne uzupełnienia protetyczne – dodaje stomatolog.

Komu grozi barodontalgia?

Dotyka przede wszystkim osoby, które uprawiają sporty związane ze zmianą ciśnienia: spadochroniarstwo, nurkowanie, narciarstwo, wspinaczkę wysokogórską. Zagrożone nią są również osoby, które często podróżują samolotem.

Jeśli nie chcesz zepsuć sobie wakacji, koniecznie odwiedź dentystę przed urlopem i poproś o wykonanie zdjęcia RTG, by sprawdzić szczelność wypełnień, koron i mostów.

Konsultacja: dr Iwona Gnach-Olejniczak, klinika UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu

zdjęcia: materiały PR

Zobacz także

Polecany film

pierwsza depilacja bikini

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 października 2016, 15:56