Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Wyniki konkursu Ziaja: kremy BB i CC Następny artykuł: Nowoczesne kremy na trądzik

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego przypominamy jak ważne jest samobadanie piersi. Sprawdź, jak należy je prawidłowo wykonać i dlaczego powinnaś o nim pamiętać.

samobadanie piersi

Kiedy najlepiej badać piersi?

Badaj się regularnie co miesiąc – najlepiej pomiędzy 7. a 10. dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli nie masz okresu lub jesteś w ciąży, powinnaś wykonywać regularnie badania, np. pierwszego dnia miesiąca. Jeśli zauważysz coś niepokojącego natychmiast zgłoś się do lekarza.

Dlaczego warto badać piersi?

Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny, a guz można usunąć, zachowując pierś. Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem! Samobadanie piersi trwa dosłownie chwilę, możesz je zrobić podczas porannego prysznica - nie zwlekaj, może uratować ci życie!

Jak prawidłowo badać piersi?

samobadanie piersi

Krok 1: Stań przed lustrem i unieś ręce do góry – czy nie widzisz zmiany w kształcie piersi i kolorze skóry? Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie?

Krok 2: To samo skontroluj opierając dłonie mocno na biodrach

samobadanie piersi

Krok 3: Ściśnij brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn

Krok 4: Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

samobadanie piersi

Krok 5: Połóż się wygodnie, wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś zataczając kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo powtórz z prawą piersią.

samobadanie piersi

Krok 6: Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

Wizażanki badacie się regularnie?

zdjęcia: Fotolia, materiały PR

Polecany film

Gala KWC 2017


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 kwietnia 2017, 02:06

Nasze propozycje