Poprzedni artykuł: Drzewo sandałowe sposobem na uporczywy trądzik Następny artykuł: Jak uzyskać truskawkowy blond?

Szybka, tania, efektywna - maseczka z kurkumy

Publikuj,
,
, tagi: maseczka do twarzy, kurkuma
Kurkuma jest nie tylko jedną z głównych przypraw używanych w kuchni indyjskiej oraz starożytnej medycynie ajurwedyjskiej, ale także dzięki swoim antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom korzeń ten został chętnie zaadaptowany przez hinduskie panny młode jako... kosmetyk. Poznajcie szczegóły!

Indyjska ceremonia Haldi

Ceremonia zwana Haldi (tłum. kurkuma z języka hindi) jest bardzo ważnym wydarzeniem, które odbywa się kilka dni przed ślubem.

Przed ceremonią kobiety w rodzinie panny młodej przygotowują specjalną pastę składającą się z kurkumy, drzewa sandałowego, wody różanej i mieszanki ziół. Idąc od palców stóp w górę, żółta pasta jest nakładana na stopy, nogi, ręce, ramiona i twarz przyszłej mężatki. Celem maseczki kurkumowej jest oczyszczenie i dodanie blasku skórze, tak aby wyglądała nieskazitelnie w dniu ślubu.

Dawniej ceremonia była tylko małym wydarzeniem odbywającym się w gronie rodzinnym, jednak w dzisiejszych czasach, głównie za sprawą Bollywoodzkich filmów, Haldi stało się wielką imprezą z muzyką, tańcami, jedzeniem i niezliczoną ilością gości. Druhny rozpieszczają przyszłą pannę młodą karmiąc ją słodyczami oraz pomagają zmyć żółtą maseczkę, co towarzyszy niekończącym się żartom o rychłym zamążpójściu.

Dlaczego maseczka z kurkumy?

Po pierwsze kurkuma ochładza i oczyszcza skórę. Jak wspominałam powyżej przyprawa posiada antybakteryjne i antyseptyczne właściwości. Wspomaga zwalczać trądzik, redukuje nadmierne wydzielanie sebum, a przy tym rozjaśnia przebarwienia i blizny przez co dodaje skórze blasku. Z tych powodów maseczka z kurkumy stała się szybkim rozwiązaniem na poprawę urody, której tak potrzebuje panna młoda przed ślubem.

Oczywiście maseczka Haldi nie jest wyłącznie zarezerwowana dla panien młodych. Dzięki swoim cudownym właściwościom stała się popularna w użytkowaniu codziennym przez wiele kobiet i mężczyzn w Indiach, a teraz powoli podbija zachodni świat.

Jak zrobić maseczkę z kurkumy?

Istnieje wiele sposobów i kombinacji wykonania maseczki z kurkumy, jednak ta najbardziej tradycyjna składa się z kurkumy, mąki z ciecierzycy, drzewa sandałowego oraz wody różanej, bądź mleka.

Wystarczy zmieszać wszystkie składniki, położyć na twarz, a po 20 minutach zmyć ciepłą wodą.

Jak wiemy kurkuma może barwić na żółto, dlatego warto zastosować kilka wskazówek podczas aplikacji maseczki:

- użyj pędzla podczas nakładania maseczki, aby ustrzec koniuszki palców przed zabarwieniem na żółto

- po zmyciu maseczki z kurkumy, przemyj twarz wodą różaną, tonikiem lub olejem kokosowym, pomoże to usunąć żółtawy połysk

- aplikuj maseczkę wieczorem (następnego ranka żółte plamy powinny zniknąć)

Kurkuma może również rozjaśnić włosy, dlatego panowie uważajcie i nie nakładajcie maseczki na brody, a panie na brwi.

Co myślicie o takim szybkim rozwiązaniu na piękną i odżywioną cerę?

Polecany film

Not found

Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 czerwca 2018, 20:21

Nasze propozycje