Menu główne

Proteiny czyli białka - ważne składniki kosmetyczne

Klasycznymi surowcami, od dawna stosowanymi w celach kosmetycznych, są proteiny czyli białka. Już Kleopatra doceniała ich walory i chętnie korzystała z kąpieli w oślim mleku, które miało jej zapewnić piękną, jedwabistą skórę.

Białka to naturalne polipeptydy czyli polimery zbudowane z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi -CONH-. Zainteresowanie związkami tego segmentu wynika z faktu, iż stanowią one istotne elementy strukturalne wszystkich żywych organizmów. Same aminokwasy są ponadto składnikami NMF-u - naturalnego czynnika nawilżającego skórę (Natural Moisturizing Factor), występującego w warstwie rogowej naskórka, którego zawartość w istotny sposób wpływa na jej prawidłowe nawilżenie i elastyczność.

Białka należą do układów charakteryzujących się dużą funkcjonalnością i to zarówno w stosunku do skóry i włosów, jak i samych produktów kosmetycznych, do których są one wprowadzane.

Właściwości te obejmują takie aspekty jak:

 • poprawienie cech dermatologicznych preparatu,
 • zdolność tworzenia żeli,
 • wiązanie wilgoci,
 • oddziaływanie na teksturę tkanki,
 • tworzenie błonek na stosowanych powierzchniach,
 • zwiększanie adhezji (przyciągania, łączenia się).

Przez długi okres czasu w preparatach kosmetycznych stosowano przede wszystkim białka strukturalne, biogenne dla naszego organizmu. Jeden z najbardziej znaczących, wysoko-cząsteczkowych surowców tego segmentu używanych do celów kosmetycznych jest kolagen. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego i stanowi zlepek dwóch słów: colla - klej i genno - rodzić, czyli klejo-genny. Faktycznie białko to należy do układów spajających różnorodne elementy komórkowe.

Kolagen to białko zwierzęce, w tym także ludzkie, zbudowane z trzech spiralnych łańcuchów peptydowych, które zwinięte są wokół siebie tworząc prawoskrętną super helisę.

Pojedynczy łańcuch tej struktury zawiera około 1000 reszt pochodzących od 19 aminokwasów, spośród których do najważniejszych należą: alanina, prolina, glicyna.

Zjawisko starzenia się skóry jest zatem między innymi postępującym przekształcaniem się kolagenu rozpuszczalnego do postaci nierozpuszczalnej poprzez reakcje sieciowania a zatem tworzeniem form białka posiadającego mniejszą zdolność do zatrzymywania wilgoci. Łatwo zaobserwować, że stopień hydratacji skóry u dzieci jest znacznie wyższy niż u ludzi starszych. Najbardziej widocznym objawem tego typu zmian jest powstawanie suchej, pomarszczonej skóry, która traci swoją sprężystość.

Celowe zatem wydaje się stosowanie tego białka w preparatach kosmetycznych. Podczas prowadzonych badań produktów z jego zawartością zaobserwowano jednak, tylko śladowe efekty działania tego surowca w obrębie naskórka. W głębszych warstwach skóry jego oddziaływanie było praktycznie niewidoczne. Związane jest to z faktem, iż białko to, stosowane w wyrobach, podobnie zresztą jak inne makrocząsteczki, nie ma możliwości pokonywania bariery warstwy rogowej. Pomimo stwierdzenia tego faktu zainteresowanie kolagenem praktycznie nie zmalało. Kolagen jest bowiem doskonałym środkiem okluzyjnym, przewyższającym pod tym względem inne układy. Charakteryzuje się on doskonałymi właściwościami błonotwórczymi a jego roztwory nie są przy tym lepkie. Powstające na powierzchni warstewki mają zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci, co powoduje że skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Pojawiają się również informacje, że efekt wizualnej poprawy skóry poddanej działaniu preparatów zawierających w składzie to białko związany jest z tym, że utworzony na powierzchni skóry film załamuje światło w sposób zapewniający efekt czysto optycznego zmniejszania zmarszczek.

Przez wiele lat w kosmetyce stosowano kolagen pochodzenia zwierzęcego, za najcenniejszy układ uznając jego rozpuszczalną frakcję pozyskiwaną z tkanki łącznej młodych cieląt. Jednak na skutek rozprzestrzeniającej się na świecie choroby wściekłych krów czyli BSE coraz częściej jest on wycofywany z receptur kosmetycznych. W ostatnim czasie alternatywą dla kolagenu zwierzęcego stał się surowiec pozyskiwany ze świata morskiego. Układ ten otrzymywany jest na drodze ekstrakcji skór ryb między innymi tołpygi. Prowadzone badania wykazały, że ryba ta zawiera białko, obok którego w procesie ekstrakcji pozyskuje się cały szereg polipeptydów i aminokwasów, mogących zwiększyć efektywność jego działania. Pojawiają się informacje, że surowiec pozyskiwany z tego źródła wykazuje cały szereg wyjątkowo cennych właściwości m in. zmniejsza przebarwienia, blizny, rozstępy, zmiany cellulitowe, trądzikowe itd. Brak jednak jednoznacznych, udokumentowanych dowodów potwierdzających takie działanie. Na pewno jednak preparaty na bazie kolagenu rybiego tworzą analogiczną jak w przypadku surowca pochodzenia zwierzęcego, warstewkę na powierzchni skóry, która ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, dzięki której staje się ona bardziej gładka, napięta, elastyczna. Pewne dodatkowe, pozytywne efekty kosmetyczne, jakie pojawiają się po zastosowaniu tego układu można przypisać działaniu pozyskiwanych w procesie technologicznym, towarzyszących kolagenowi polipeptydów i aminokwasów.

Kolejnym białkiem zwierzęcym chętnie pojawiającym się w recepturach preparatów kosmetycznych jest elastyna. Związek ten występuje wraz z kolagenem we włóknistej tkance łącznej. W ilości 1-2% jest on także składnikiem skóry. Jego łańcuchy zawierają od 850 do 870 reszt aminokwasów, z czego 90% stanowią glicyna i alanina. W strukturze elastyny pojawiają się dwa aminokwasy, nie występujące w innych białkach naturalnych, które wywierają znaczący wpływ na jej właściwości.

Dzięki ich obecności włókno elastyny rozciąga się do podwójnej długości, a po odjęciu sił rozciągających wraca do stanu wyjściowego bez odkształceń.

Elastyna działa w środowisku wodnym, samo zaś nie posiada właściwości higroskopijnych. W układach naturalnych odpowiedni stopień nawilżenia, niezbędny do jego funkcjonowania zapewnia towarzyszący mu kolagen. Dzięki swojej ciągliwości i sprężystości elastyna zapewnia skórze elastyczność, oraz zapobiega pełzaniu tkanki łącznej. Białko to jednak produkowane jest tylko do 25 roku życia, a całkowity jego zanik następuje w wieku 40-45 lat.

Ostatnim z białek pochodzenia zwierzęcego, wykorzystywanym w preparatach kosmetycznych jest keratyna. Jest to proteina włóknista zawierająca w cząsteczce aminokwas siarkowy - cysteinę, tworzącą między innymi podstawę warstwy rogowej naskórka, płytki paznokciowej czy też struktur włókna włosowego. U zwierząt keratyna stanowi składnik sierści, piór, rogów, kopyt. Rozróżniamy dwa rodzaje keratyny - tzw. keratynę miękką o małej zawartości cysteiny i twardą zawierającą dużą ilość tego aminokwasu.

Szczególne miejsce białko to znalazło w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włókna włosowego i płytki paznokciowej, ponieważ wykazuje ono wyjątkowo dużą substantywność do tych układów. Keratyna wykazuje typowe właściwości kondycjonujące, szczególnie w stosunku do włókna włosowego: regeneruje, ułatwia czesanie, poprawia teksturę, nadaje połysk, zwiększa nawilżenie. Generalnie wzmacnia włosy przy regularnym stosowaniu preparatów na ich bazie.

W ostatnich latach daje się zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania białkami pochodzenia roślinnego. Teoretycznie proteiny można wydzielić z wielu układów roślinnych, w praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. Szerokie zastosowanie w kosmetyce znajdują między innymi białka soi, pszenicy, migdałów, kukurydzy, jedwabiu.

Układy roślinne charakteryzują się analogiczną substantywnością jak ich analogi pochodzenia zwierzęcego. Z tego też powodu mogą one być stosowane jako alternatywne surowce w stosunku do produktów o tym samym ciężarze cząsteczkowym pozyskiwanych ze źródeł zwierzęcych.

Bardzo ważną cechą preparatów białkowych, niezależnie od ich pochodzenia, jest fakt, że układy te ze względu na swoje amfoteryczne własności stanowią barierę ochronną dla skóry i włosów przed anionowymi związkami powierzchniowo czynnymi, podstawowymi składnikami większości szamponów i środków myjących.

Proteiny w recepturach preparatów kosmetycznych mogą pojawiać się zarówno w postaci makrocząsteczek jak i produktów ich częściowej lub całkowitej hydrolizy. W zależności od stopnia zaawansowania tego procesu układy te dzielimy na: aminokwasy, hydrolizaty protein i proteiny o dużym ciężarze cząsteczkowym. Surowce te różnią się między sobą zdolnością wchłaniania i zatrzymywania wody, własnościami filmotwórczymi, jak również powinowactwem do keratyny naskórka, które zapewnia trwałość powstającego filmu.
Opracowała dr inż. Magdalena Sikora

Kosmetyki z kolagenem, elastyną i keratyną

Thalgo, Płatki kolagenowe pod oczy
Masque Patch Jeuness du Regard

zgłoszony do KWC przez Anikę:

W zamkniętym szczelnie opakowaniu znajdują się 2 sztuki płatków na plastikowym talerzyku. Są mocno nasączone płynem (kolagen + wyciąg z alg), lekko tłustawym, ale który idealnie się wchłania. Płatki bardzo dobrze przylegają do skóry, nie opadają i przez 15 min (czas zalecany) można leżeć i relaksować się, ale też np. wykonywać inne czynności. Skóra po zastosowaniu jest świetnie nawilżona, leciutko natłuszczona (ale nie świeci się!), zmarszczki wygładzone. Rewelacyjny kosmetyk, od którego jestem uzależniona i zarażam coraz więcej osób.

Cena: 125 zł / opakowanie 10 szt. po 2 płatki


Recenzje w KWC

Unicolor, Paloma, Kolagenowy błyszczyk do ust

zgłoszony do KWC przez klaudii89

Innowacyjna formuła błyszczyka o właściwościach odżywczych i pielęgnujących zapewnia ustom perfekcyjne i zmysłowy wygląd. Oparta o naturalny kolagen i płynny sylikonowy wosk powoduje iż błyszczyk rozpuszcza się na ustach z chwilą nałożenia, pozostawiając super gładki film. Odpowiednio dobrane substancje z kompleksem witaminowym wygładzają usta i powodują, że intensywny kolor długo się nie nich utrzymuje. Nawilża usta, nadając im atłasową gładkość i połysk. Chroni przed promieniowaniem UV. Sprawia, że usta są wydatne, miękkie i gładkie.
Każdy z 10 lśniących odcieni zapewnia komfort noszenia i zachwyci kobiety, które chcą wyglądać modnie i wyraziście. Każdy odcień jest pełen prawdziwego, nasyconego koloru. Lekka konsystencja i wygodny w użyciu aplikator gwarantuje precyzyjny makijaż.

Cena: ok. 9 zł / 10 ml


Recenzje w KWC

Soraya, Krem pod oczy Kolagen + Elastyna

Zawiera nowoczesną kompozycję sprawdzonych składników odżywczych, które skutecznie pielęgnują delikatną skórę wokół oczu, skłonną do utraty elastyczności. Powoduje wyraźne wygładzenie drobnych zmarszczek i kurzych łapek oraz poprawę kolorytu skóry. Usuwa objawy zmęczenia działa relaksująco i odświeżająco. Wyraźnie poprawia elastyczność, jędrność oraz gładkość delikatnej skóry wokół oczu. Zawiera najwyższej jakości, sprawdzone składniki aktywne, których połączone działanie zapewnia optymalną pielęgnację dojrzałej skóry:
- Kolagen + Elastynę pochodzenia morskiego - odpowiedniki naturalnych protein skóry - które wspomagają utrzymanie naturalnej elastyczności i jędrności skóry
- Czystą Witaminę E - zwaną witaminą młodości - która chroni przed zanieczyszczeniami środowiska i wolnymi rodnikami, dzięki czemu wzmacnia skórę
- Aktywną Witaminę A - zwaną witaminą wzrostu - która przyspiesza regenerację komórek, dzięki czemu wygładza skórę i opóźnia procesy starzenia.
Krem polecany jest dla każdego typu skóry, także wrażliwej. Dobrze się wchłania i jest idealny po makijaż.

Poj.15 ml Cena 9,00 zł


Recenzje w KWC

Soraya - Maseczka do twarzy intensywnie nawilżająco-ujędrniająca Kolagen + Elastyna

Intensywnie nawilża i odżywia skórę twarzy, szyi i dekoltu. Wyraźnie poprawia jędrność i wygładza drobne zmarszczki. Zawiera najwyższej jakości sprawdzone składniki odżywcze - Kolagen i Elastynę pochodzenia morskiego, Czystą Witaminę E i Aktywną Witaminę A oraz kwas hialuronowy, które zapewniają optymalną pielęgnację cery dojrzałej. Dzięki temu skutecznie zapobiega wiotczeniu skóry. Po użyciu maseczki skóra odzyskuje gładkość, świeżość i wygląda młodziej.

Poj.75ml Cena 11,00 zł


Recenzje w KWC

Thalgo, Krem z Elastyną
Soin Raffermissant, Elastin Cream

zgłoszony do KWC przez Calypso

Elastyna jest białkiem, które zapewnia jędrność skórze. Z wiekiem włókna elastynowe stają się bardziej zbite, skóra traci swą elastyczność i tworzą się zmarszczki. Używany codziennie lekki krem bogaty w morską elastynę pomaga poprawić i utrzymać odpowiednią elastyczność i jędrność skóry.
Aktywne składniki:
- hydrolizowana morska elastyna - pomaga poprawić elastyczność skóry i ujędrnić ją,
- oleje mineralne - odżywiają i wygładzają skórę.

Skład: Aqua, Cetearylglucoside, Propylene Glycol, Paraffinum Liquidum, Octyl Stearate, Caprylic/Capric Trigliceride, Cetearyl Alcohol, Hydrolized Elastin, Parfum, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Phenoxyethanol, Laureth-7.

Cena: 99 zł / 50 ml


Recenzje w KWC

Mariza, Herba Vital, Kolagen i elastyna - odżywka do włosów zniszczonych

zgłoszony do KWC przez agata

Do szybkiej regeneracji bardzo zniszczonych włosów odżywkę można stosować jako maseczkę. Kolagen i elastyna to naturalne proteiny występujące w tkankach. Posiadają one zdolności pobudzania porostu włosów oraz regenerują włosy wypełniając ubytki, dlatego też polecane są dla włosów zniszczonych trwałą ondulacją, farbowaniem i rozjaśnianiem. Chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Cena: ok. 4 zł


Recenzje w KWC

Pierre Rene, Odżywka do rzęs z keratyną i pantenolem

zgłoszony do KWC przez Masmonia

Odżywka do rzęs, nawilża i pielęgnuje rzęsy. Zawiera pantenol i keratynę.

Cena: 9,80 zł / 8 ml


Recenzje w KWC

Forte Sweden, Mrs. Potter's, Szampon do włosów suchych i łamiących się z ekstraktem z bursztynu i keratyną

Formuła do włosów suchych i łamiących się. Nawilża oraz dodaje blasku. Keratyna chroni i naprawia strukturę włosa. Składniki kondycjonujące zawarte w szamponie sprawiają, że włosy są bardziej miękkie i lśniące oraz znacznie łatwiej się rozczesują.

Cena: 6zł/ 250ml


Recenzje w KWC

BelArte; Odżywka Keratyna+Wit. E

Keratin Wrap - oryginalna odżywka do paznokci. Regeneruje i wzmacnia płytkę, zalecana do cienkich i słabych paznokci. Zawiera keratynę, witaminę E, D-panthenol, olejek z pestek moreli oraz filtr UV.
Aplikuj nakładając 2 warstwy, efektem jest zauważalne wzmocnienie płytki paznokcia już po 2 tygodniach stosowania preparatu.

Poj. 11 ml; Cena: 8 zł

FlosLek; Krem pielęgnacyjno-ochronny do rąk z keratyną i witaminą E

Krem przeznaczony jest do ochrony i pielęgnowania paznokci oraz skóry dłoni narażonych na podrażnienia spowodowane zimnem, wiatrem, detergentami lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Zawiera witaminę E, prowitaminę B5, alantoinę, keratynę oraz substancje odpowiedzialne za właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Znakomicie wygładza skórę rąk, likwiduje objawy jej wysuszenia i szorstkości, głęboko nawilża i delikatnie natłuszcza czyniąc ją miękką, elastyczną i aksamitną w dotyku. Krem poprawia wygląd paznokci, nabłyszcza je, zmniejsza skłonność do ich rozdwajania i łamliwości. Zmiękcza naskórek wokół paznokci zapobiegając jego pękaniu i powstawaniu zadziorków.


Recenzje w KWC

Galenic Argane Liftingujący krem przywracający gęstość skóry
Do cery normalnej i suchej


Recenzje w KWC

Innowacyjny patent: niezmydlający wyciąg z miąższu owoców drzewa arganowego

Dział badawczy Pierre Fabre, który od ponad dwudziestu lat prowadzi prace nad owocem drzewa arganowego, opracował w 2007 roku rewolucyjną substancję czynną w postaci niezmydlającego wyciągu z miąższu owocu drzewa arganowego. Ta nowa substancja czynna, która jest przedmiotem zgłoszenia patentowego, wykazuje silne działanie antyutleniające i pobudza produkcję HSP w fibroblastach. Dzięki tym własnościom naturalny system obronny protein zostaje uaktywniony: nowo syntetyzowane włókna elastyny i kolagenu, wśród kolagen IV, są dobrej jakości dzięki ochronie przed szkodliwym wpływem stresu. Skóra właściwa i warstwa łącząca naskórek ze skórą właściwą odzyskują prawidłową budowę, struktura skóry zostaje zachowana, a owal twarzy wymodelowany. Przeprowadzone testy in vitro potwierdziły, że niezmydlający wyciąg z miąższu owoców drzewa arganowego pobudza produkcję protein HSP o 63% w starzejących się fibroblastach.

Zawarty w niezmydlającym wyciągu oleju arganowego kwas tłuszczowy delta 7 uaktywnia mechanizmy zapobiegające zwiotczeniu skóry, stymulując syntetyzujące własności keratynocytów naskórka. Pod wpływem delta7 emisja TCF-ß zwiększa się, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny przez fibroblasty. Gęstość skóry właściwej ulega poprawie, a warstwa łącząca naskórek ze skórą właściwą odzyskuje sinusoidalną budowę, dzięki czemu skóra jest napięta i sprężysta.

Jednocześnie zwiększa się synteza hemidesmosomów i umacnia zakotwiczenie naskórka w warstwie łączącej go ze skórą właściwą. Rysy odzyskują wyrazistość, a owal twarzy wymodelowany kształt.

Receptura napinającego i przywracającego gęstość preparatu pielęgnacyjnego oparta na oryginalnym połączeniu dwóch emulgatorów tworzących emulsję "woda w oleju" oraz "olej w wodzie" umożliwia uzyskanie unikalnej fazy, która zachowuje w stanie nienaruszonym własności poszczególnych substancji czynnych, a w szczególności delta7, jednocześnie zwiększając ich biodostępność i przyswajanie przez skórę.

Jak stosować:
Nakładać na dzień i/lub na noc od nasady szyi do brody i od brody w kierunku skroni, pamiętając o dekolcie.
Napinający i przywracający gęstość preparat pielęgnacyjny natychmiast wchłania się w skórę, wywołując wspaniałe wrażenia zmysłowe.

Opakowanie próżniowe 40 ml
Cena: 156 pln

Smashbox; Halo Hydrating Perfecting Powder

 • Halo Hydrating Perfecting Powder jest pierwszym pudrem aktywnie oddziaływującym na wygląd skóry i poprawiającym jej kondycję.
 • To zapewniające odpowiednie nawilżenie połączenie witamin, minerałów i antyoksydantów łączy w sobie wygodę pudru prasowanego oraz delikatne wykończenie pudru sypkiego
 • Nowa rewolucyjna formuła nie zawiera talku, jest beztłuszczowa oraz zawiera naturalny kolagen bez konserwantów
 • Przeciwzmarszczkowa formuła zawierająca ekstrakt z owoców Tibetan Goji Berry- kolcozwoju zwyczajnego i czyste złoto zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami
 • 48 minerałów, 11 aminokwasów, silnie działające peptydy oraz opatentowana technologia hydrożelu zapewnia stałe nawilżenie skóry.
 • Wyjątkowy aplikator sprawia, że za każdym razem nakładana jest dokładnie taka ilość pudru, jaka jest potrzebna do wykonania perfekcyjnego makijażu. W celu uzyskania nieskazitelnego efektu puder należy nakładać za pomocą dołączonego pędzla KABUKI.
Rezultaty i właściwości potwierdzone przez niezależne laboratorium badawcze

Halo Hydrating Perfecting Powder posiada właściwości przeciwzmarszczkowe. Po 4 tygodniach stosowania, Halo Hydrating Perfecting Powder znacząco redukuje widoczność zmarszczek o blisko 39%. Po 6 tygodniach stosowania, Halo Hydrating Perfecting Powder znacząco redukuje widoczność zmarszczek o blisko 67%.

Halo Hydrating Perfecting Powder zawiera:

 • ekstrakt z kolcozwoju zwyczajnego, który jest silnym antyoksydantem
 • wode w mikrokapsułkach, która odświeża skórę i zapewnia odpowiednie nawilżenie, co sprawia, że zmarszczki nie są tak widoczne jak przy matowym, pudrowym wykończeniu
 • proteiny pszenicy, które są znane ze swoich właściwości nawilżających
 • pochodną kwasu retinowego, który pomaga uzyskać zdrowy wygląd skóry i redukuje widoczność zmarszczek, jednocześnie nie powodując podrażnień i zaczerwienienia powszechnego dla produktów opartych na retinolu
 • technologię hydrożelu, która zatrzymuje wilgoć w skórze
 • zawiera 48 naturalnych substancji odżywczych

Opakowanie
Niezwykle innowacyjna formuła pudru umieszczona jest w poręcznym opakowaniu kompaktowym wyposażonym dodatkowo w lusterko. Opakowanie zawiera wbudowaną, unikalną "maszynkę do golenia", która sprawia, że wystarczy proste przekręcenie jej mechanizmu, aby przekształcić poręczny puder prasowany w odpowiednią ilość pudru sypkiego. Do każdego produktu dołączony jest pędzel kabuki specjalnie stworzony do aplikacji pudru dzięki któremu uzyskujemy nieskazitelne wykończenie makijażu. Pędzelek wykonany jest z naturalnego włosia.
Dostępny jest w 4 odcieniach: Fair, Light, Medium i Dark

Cena detaliczna: 230 zł

Dobór kosmetyków: AZ, redakcja Wizaż.pl

Forum dyskusyjne

Ostatnio na forum..

 

Pasaż handlowy

Twoja reklama w Pasażu Handlowym wizaz.pl

Tutaj jest miejsce na twoją reklamę w portalu urodowym wizaz.pl. Ceny już od 10 zł

Szczegóły

10 PLN

Twoja reklama w Pasażu Handlowym wizaz.pl

Tutaj jest miejsce na twoją reklamę w portalu urodowym wizaz.pl. Ceny już od 10 zł

Szczegóły

10 PLN

Reklama?

Docierasz do milionów kobiet. Inteligentnie. Skutecznie.

Szczegóły

0.00 PLN

Jedynym właścicielem i dysponentem wortalu Wizaz.pl jest Agnieszka Zembrzycka.
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Design by Emarketing Experts