Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Zagraniczne artykuły o kręconych i nie tylko - tłumaczenie
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-02-14, 11:53   #10
tinkussia
Zadomowienie
 
Avatar tinkussia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 781
Dot.: Zagraniczne artykuły o kręconych i nie tylko - tłumaczenie

Przetłumaczone z http://www.naturallycurly.com/curlre...p-on-silicones

O co chodzi z silikonami?

Dostajemy bardzo dużo pytań na temat silikonów, z tego powodu, że są wielu produktach i są ciągłym zmartwieniem dla wielu kręconowłosych klientów. Pomyślałam, że w tym miesiącu moglibyśmy zmierzyć się z paroma tymi pytaniami w szybki, praktyczny (miejmy nadzieję) sposób, aby zapobiec niekończącemu się procesowi przyglądania się składom i doborowi kosmetyków.

Q: Czy jest jakiś sposób, aby sklasyfikować silikony w oparciu o ich rozpuszczalność w wodzie, oraz polecić najlepsze surfaktanty potrzebne do ich usunięcia?

A: trudno jest sklasyfikować silikony, jeżeli chodzi o ich rozpuszczalność w wodzie, ponieważ są one rozpuszczalne lub nie. Większość silikonów jest nieusuwalna wodą przez to, ze są niepolarne(Polarność – właściwość indywiduów chemicznych polegająca na występowaniu w nich elektrycznego momentu dipolowego w wyniku nierównomiernego rozłożenia cząstkowych ładunków elektrycznych w ich objętości.- źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polarność ), ale jest też parę zmodyfikowanych chemicznie aby stały się bardziej kompatybilne z wodą. Poniższa tabelka zawiera główne typy silikonów znajdujące się w składach kosmetyków do włosów. Wskazuje ona także czy są rozpuszczalne w wodzie, oraz które surfaktanty są najlepsze do zmycia poszczególnych silikonów z włosów. Badania zrobione przez Dow Corning pokazały, że nieusuwalne w wodzie silikony nie pokazały znacznego nabudowywania(?) gdy użyto szamponu z jednym z poleconych surfaktantów.Q: Po co są silikony w szamponach? (I czy szampon może nawilżać?)
A: Wiele łatwo dostępnych szamponów ma silikony na liście składników. Dodatki te zachowują się jak środek kondycjonujący, przez ich możliwość zatrzymywania się na powierzchni włosa i tworzenia filmu podczas płukania w procesie mycia szamponem.* Pomaga to nawilżyć włosy przez zastępowanie olejów wypłukanych z włosa przez środki myjące w szamponie. Zaznaczone są one jako produkty ‘’dwa w jednym’’, lecz teraz znajdują się one w wielu produktach, szczególnie, gdy znajdowane są nowe właściwości, takie jak zdolność niektórych silikonów do poprawiania koloru włosów. Zawarcie olejów w szamponie może robić podobny efekt nawilżenia.
Jedną z interesujących rzeczy jest to, że opublikowane badania w ‘’The Journal of Cosmetic’’ pokazujące, że obecność polimeru katonicznego(jonu polimerowego?) (w tym badaniu polyquaternium-10) znacząco podniosła nabudowywanie dimethicone na włosach przez pewien czas.** Obecność tych polimerów kationowych polepsza przyczepność silikonu na powierzchni włosa. W odniesieniu do współdziałania tych dwóch typów składników, będą one często używane razem w składach szamponów.

Silikony daja mnostwo korzysci, zarówno jako składniki produktów do pielęgnacji włosow jak również - ostatecznie - klientom. Uważne czytanie etykiet oraz rozumienie które silikony wymagają okazjonalnego usunięcia szamponem z surfaktantem pozwalają użytkownikom na cieszenie się dobrymi efektami działania silikonów(gładkość, blask, lepsze wyeksponowanie koloru, zwiększona podatność na ukladanie), oraz nie cierpienie na żadne efekty uboczne nabudowywania.

* Marchioretto, S., “Optimizing the Use of Silicones in Haircare Products”, Dow Corning Europe, 1998


** Gruber JV; Lamoureux BR; Joshi N; Moral L, J.Cosmetic Sci; 2004, 52 (2), 131-136, “The use of x-ray fluorescent spectroscopy to study the influence of cationic polymers on silicone oil deposition from shampoo”
tinkussia jest offline