Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Gotowalnia - sekrety kuchni mineraloholiczek
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-04-15, 22:57   #292
WhiteInnocent
Wtajemniczenie
 
Avatar WhiteInnocent
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 092
Dot.: Gotowalnia - sekrety kuchni mineraloholiczek

Moje ukochane SUSHI

Potrzebujemy:
- ryż do sushi,
- nori (algi morskie),
- ocet ryżowy,
- mirin lub cukier i sól,
- sos sojowy i sos teriyaki,
- wkładkę czyli rybkę, owoce, warzywa czyli co kto lubi
Dodatkowo:
- garnek z przykrywką,
- sitko,
- ostry nóż,
- drewniana deska (nie przenosi bakterii- ważne przy surowej rybie),
- szklana miska,
- matka bambusowa do zwijania maków.

Gotowanie ryżu:
1. Ryż wsypać do sitka i płukać pod bieżącą wodą do czasu aż zacznie spływać czysta woda.
2. Odstawić ryż do odsączenia na 30-60minut mieszając od czasu do czasu.
3. Do garnka z przykrywką (najlepiej do elektrycznego do gotowania ryżu ) wsypać ryż i dolać wody. Proporcje powinny wyglądać następująco- 100% ryżu-150% wody.
4. Zagotować wodę z ryżem. Od momentu rozpoczęcia gotowania zostawic na dużym ogniu ok. 2-3 min, nastepnie zmiejszyć ogień i gotować pod przykryciem ok. 10min. lub do praktycznie całkowitego odparowania wody.
5. Zdjąć z ognia i odstawić do ostygnięcia na ok. 10min. nie zjedmując przy tym przykrywki.

Zaprawa ryżowa
1. Do szklanej miski (nie metalowej!- może wejść w reakcję z octem ryżowym i zmienić minimalnie smak ryżu) przekładamy przygotowany wyżej ryż i dodajemy kilka łyżek octu ryżowego oraz mirin. Zamiast mirin można dodać cukier np. brązowy i sól.
2. Łopatką delikatnie mieszamy ryż.
3. Dobrze wymieszany ryż z zaprawą pozostawiamy do wystygnięcia.

Na matke bambusową kładziemy równo do dolnej części płat nori, od dołu do ok. połowy lub więcej (w zależności od rodzaju maka- futomak, hosomak, california mak) nakładamy ryż wyrównując jego ilość. Następnie wkładamy do maka najlepszą wkładkę Moje ulubione:
- futomaki czyli napakowane cienkie maki- uwielbiam z pieczonym łososiem, sałatą, majonezem (oczywiście light ) oraz ogórkiem/avocado. Wszystko musi storzyc tzw. paski aby łatwo pokroić maka.
- hosomaki czyli wysokie cienkie roladki- pieczony kurczak z gęstym sosem teriyaki, suszone pomidory, avocado/ogórek.
- california maki- biały i czarny sezam na zewnątrz nałożony na ryż, do środka krewetka black tiger pieczona, serek, avocado, mango.

Nad rainbow czy golden rolls (różne nazwy ) dopiero pracuję, ale można zawinąć w ten sposób maki w paski avocado i/lub jakąs rybkę np. węgorza

Wersja wg. 2 fazy SB polega na dodaniu zamiast mirin brązowego cukru oraz odrobinkę soli, przede wszystkim ryżu brązowego. Sos teriyaki to jedyny spory grzech

Przepis rano dopracuję także błagam- nie cytować
__________________
WhiteInnocentt.blogspot.c om

Mój dom jest tam, gdzie moje koty są

Edytowane przez vril
Czas edycji: 2010-04-16 o 11:04
WhiteInnocent jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując