Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Praca a ciąża
Wątek: Praca a ciąża
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-02-24, 08:55   #65
fightthedull
Przyczajenie
 
Avatar fightthedull
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8
Unhappy Prawa pracownicze kobiety w ciąży - proszę o pomoc

Witam. Może się orientujecie, dziewczyny (i chłopaki)? Próbowałam sama znaleźć, ale nie wiem na ile źródła, z którymi miałam do czynienia są aktualne... Jestem w 3. miesiącu ciąży, mam umowę o pracę (drugą u tego pracodawcy) zawartą na 6 miesięcy, ważną do 31 lipca 2011. Praca jest w niepełnym wymiarze godzin, kiepsko płatna. Mam wątpliwości co do przysługujących mi praw:

1. Rozumiem, że pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu oraz że w dniu porodu ustanie stosunek pracy i zostanę osobą bezrobotną? Chcę pracować tak długo jak będę mogła, ale najważniejsze dla mnie jest zdrowie dziecka.
2. Przeczytałam też, że w takiej sytuacji nie przysługuje mi urlop macierzyński, ale mogę ubiegać się o zasiłek macierzyński. Czy przysługuje on przez 20 tygodni, tak jak urlop macierzyński? Czy muszę spełniać jakieś warunki, żeby go dostać (np dochód w rodzinie nie wyższy niż 504 zł netto)?
3. O samodzielnym wychowaniu dziecka mogę zapomnieć, bo urlop wychowawczy też mi nie przysługuje... aż się zastanawiam czy nie lepiej by mi było być bezrobotnej i niezamężnej, bo chyba miałabym więcej możliwości zaopiekowania się dzieckiem finansowo i czasowo.
4. Ponadto pracodawca zasugerował mi, że mimo zgłoszonej ciąży może mnie zwolnić. Czy miał jakąś podstawę prawną? Moja umowa nie jest ani na okres próbny, ani na zastępstwo, nie zasłużyłam sobie również w żaden sposób na zwolnienie dyscyplinarne, firmie nie grozi upadłość.

Proszę o odpowiedź na pytania, może nie jest jednak aż tak źle? Tyle się nasłuchałam o polityce prorodzinnej, a jakoś jej nie widzę za bardzo.
fightthedull jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując