Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Język dziecka emigranta :)
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-05-04, 06:40   #82
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez bodzianka11 Pokaż wiadomość
To nie jest kwestia tego ze polski jest jezykiem trudnym. To jest jakis mit ktory ja przynajmniej staram sie obalac Kazdy jezyk jest trudny, nie ma latwiejszych i trudniejszych. Szczegolnie dla dziecka ktore nie ma jeszcze okreslonego jednego jezyka tylko rozwija rownoczesnie dwa (lub trzy jak u niektorych). Nie ma wiec problemu ktory jest u doroslych zeby przestawic sie z jednego systemu ktory juz jest w pelni wyksztalcony na obcy bo dla niego oba sa tak samo bliskie i obce zarazem. Jezyk szkoly czy przedszkola zawsze jest troszke szybszy bo to tam dzieci maja swoj maly swiat, swoich kolegow i to jest im na codzien blizsze. "Moja" mala (jestem jej niania) ma 5 lat i zmienia jezyk na francuski jak mi opowiada co jej kolezanka w szkole powiedziala, na jakim filmie byla w kinie itd. Czyli ogolnie latwiej jest wtedy opowiadac po francusku bo te sytuacje wydarzyly sie we francuskojezycznym srodowisku. Ale nie zawsze tak jest. Jak ona do mnie po francusku to ja kontynuuje po polsku i zazwyczaj sie sama przestawia. A jak nie to jej spokojnie powtarzam zeby do mnie po polsku mowila i stara sie po polsku, a dobrze wie ze ja francuski znam. Podpowiadam jej jakies slowa jak widze ze ma trudnosc i pieknie mowi w obu jezykach.
A ja mam taką teorię, że dziecko, któremu damy wybór: angielski czy poslki, wybierze właśnie angielski ze względu na łatwość wymawiania.
I tę tendencję obserwowałam wśród znajomych dzieci.


I z drugim pogrubionym się nie zgodzę.
Moje dziecko do żobka/ przedszkola chodzi od 2.5 roku. (ma 4 lata).
Nadal mocniejszym, bardziej rozwiniętym językiem u niego jest język polski. Całkiem mozłiwe, że sytuacja się zmieni w najbliższej przyszłości, gdy pójdzie do szkoły.
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując