Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - OCM - Metoda czyszczenia olejem
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-02-09, 18:42  
pannanika
Zakorzenienie

Dot.: OCM - Metoda czyszczenia olejem

Cytat:
Napisane przez Rotis Pokaż wiadomość
Podziwiam Cię, szkoda tylko że i tak Twoja robota pójdzie na marne, bo z lenistwem nie wygrasz... Temat jest obszerny i właściwie wyczerpująco opisuje metodę OCM, ale zawsze znajdzie się jakiś leniuch, któremu nie chce się czytać i wychodzi z założenia, że na głupkowate pytania zawsze ktoś odpowie. No i zawsze zostania pula pytań na które nie da się odpowiedzieć nie będąc właścicielem szklanej kuli...

Faq rzecz jasna zawsze się przyda - ale pod warunkiem że nie zaginie w natłoku bezwartościowych postów - jeśli to dobrze opracujesz, może moderator to gdzieś przyklei.
Tu masz linki o komedogenności olejków:

http://www.jaworek.net/kosmetyki/surowce_oleje.php

http://mydlarnia-tuli.pl/index.php?o...blog&Itemid=37
Dziękuję Zdaję sobie sprawdę z tego, że nie da się uniknąć głupich pytań, ale zawsze będzie gdzie odesłać...

---------- Dopisano o 18:42 ---------- Poprzedni post napisano o 18:18 ----------

Zrobiłam! Sprawdźcie czy nie napisałam gdzieś jakichś bzdur, czy czegoś nie dodać.

1. Jaki olej będzie odpowiedni do mojej cery?
Cera Normalna:
olej kukurydziany,
olej kokosowy frakcjonowany,
olej z pestek winogron,
olej jojoba,
olej rzepakowy,
olej krokoszowy
olej ze słodkich migdałow,
olej słonecznikowy

☠Cera Sucha:
olej z pestek moreli
olej z avocado
olej kokosowy frakcjonowany
olej ze słodkich migdałów
olej z zarodków pszenicy
olej z kalenduli

☠Cera Tłusta:
Olej z orzechów laskowych
Olej jojoba
Olej brzoskwiniowy
Olej z mniszka lekarskiego
Olej z dziurawca

☠Cera naczynkowa:
Olej z ogórecznika,
Olej z pestek, liści winogron,
Olej ryżowy,
Olej jojoba

☠Cera dojrzała:
Olej z pestek moreli
Olej z avocado
Olej z zarodków pszenicy
Olej macadamia
Olej z wiesiołka
Olej z ogórecznika
Olej z pestek dzikiej róży

☠Cera wrażliwa, problemy skórne: egzemy, swędzenia

Olej z pestek moreli
Olej z avocado
Olej z ogórecznika
Olej z wiesiołka Olej z pestek winogron (Vitis vinifera): wszystkie rodzaje skóry, antyalergiczny, szczególnie do skóry naczyniowej
Olej jojoba
Oliwa z olivek
Olej sezamowy
☠Olej słonecznikowy
Olej ze słodkich migdałow
Olej z zarodków pszenicy

(ze strony www.naturalne-piekno.pl)

Oleje możemy dowolnie mieszać, aby uzyskać idealną dla nas mieszankę, jednak na początek lepiej wystartować z prostą mieszanką i dopiero potem po kolei dodawać jej kolejne elementy – dzięki temu łatwiej będzie określić co naszej cerze pasuje, a co nie.

2. Jak rozpoznać czy moja skóra się oczyszcza, czy olej w mojej mieszance mnie zapycha?
Niestety nie jest to łatwe do określenia. Jednak jeżeli używacie jakiejś mieszanki już dłuższy czas ( i mam tu na myśli 3 tygodnie a nie 3 dni) i nadal nie widać poprawy, to warto spróbować innej mieszanki.
Najlepiej zacząć od bardziej neutralnych olejów takich jak olej z pestek winogron czy olej słonecznikowy (tylko nie kujawski!!).
Więcej o komodogenności (czyli skłonności do zapychania) można poczytać tu:
http://mydlarnia-tuli.pl/index.php?o...blog&Itemid=37
i http://www.jaworek.net/kosmetyki/surowce_oleje.php

3. Po ocm czuję ściągnięcie twarzy. Czym to jest spowodowane? Czy mogę nałożyć krem po ocm? Jeśli tak, to jaki?
Wiele z nas odczuwa takie ściągnięcie. Aby je zniwelować można spróbować używać do OCM tylko przegotowanej wody, zmniejszyć ilość rycyny w mieszance, zmienić olej bazowy na mniej wysuszający. Jeżeli to nie pomoże, musimy pomóc naszej skórze, nakładając coś po ocm. Możemy nałożyć sam olej i pozostawić go do wchłonięcia (wybierajmy jak najlepszy do naszej cery, najlepiej jakiś lekki, bez tendencji do zapychania) lub krem o jak najprostszym składzie. Nie powinien być to krem antytrądzikowy ani matujący, bo takie kremy potrafią zrobić więcej złego niż dobrego. W składzie nie powinny mieć parafiny ani silikonów.
Kremy sprawdzone przez wizażanki:
-maść z vit. A
kremy alterra
Alantan plus krem (nie maść alantan)

4. Czy olejek rycynowy jest niezbędny do wykonania tej metody?
Tak, jest niezbędny, bo to właśnie on ma największe powinowactwo do ludzkiego sebum i pozwala uregulować jego gospodarkę na naszej twarzy. Olej bazowy możemy dowolnie zmieniać, olejku rycynowego nie możemy zastąpić niczym innym.

5. Czy muszę przykładać gorącą szmatkę? Mogę zrobić parówkę jakoś inaczej?
Chodzi o to, żeby otworzyć pory, dzięki czemu będą mogły się oczyścić. Wszystko jedno, czy zrobicie to szmatką, sauną do twarzy czy po prostu wejdziecie pod gorący prysznic. Można wejść do sauny, pochylić się nad garnkiem z gorącą wodą. Jednak robienie OCM na zimno nie ma większego sensu, ponieważ pory się nie otwierają. Dziewczyny o cerze naczynkowej powinny jednak uważać na zbyt wysokie temperatury.

6.Czy olejki alterra nadają się do OCM?
Tak. Trzeba jednak uważać z dodawaną ilością olejku rycynowego, bo olejki alterra mają je już w składzie.
Nadaje się też oliwka hipp i oliwka babydream. Nie nadają się absolutnie oliwki, które są na parafinie. Muszą zawierać tylko naturalne oleje, ewentualnie zapach, witaminę e itp. Ważne, żeby zawierały jak najmniej sztucznych składników, które będą przeszkadzać w oczyszczaniu cery i mogą zapychać.

7. Nie mam ściereczki z mikrofibry! Czym mogę ją zastąpić???
Nie musi to być koniecznie ściereczka z mikrofibry. Dobry będzie też delikatny ręcznik frotte czy ściereczka muślinowa. Ważne, żeby nie podrażniała ona naszej skóry. Przy ocm nie jest potrzebne robienie peelingu.

8. Czy mogę używać ocm przy kuracji kwasami?
Tak, ale nie naraz. Najlepiej nie używać kwasów tego samego dnia co ocm. Najlepiej ocm robić np. dwa razy w tygodniu a w pozostałe dni nakładać kwasy (sposób manghy)

9. A triacneal?
Można łączyć ocm i kurację triacnealem, ale trzeba poczekać, aż twarz całkowicie wyschnie po ocm zanim nałoży się krem.

10. W czym najlepiej przechowywać mieszankę?
W ciemnej butelce ze szkła, najlepiej tej po olejku rycynowym.

11.Jak często prać szmatkę?
Po każdym użyciu trzeba ją przeprać ręcznie, np. szarym mydłem, żelem do twarzy, który Wam został po przestawieniu się na ocm, żelem uniwersalnym babydream itp. Raz na kilka dni dobrze uprać szmatkę w pralce, w wysokiej temperaturze. Najlepiej kupić kilka szmatek, żeby nie używać codziennie tej samej i móc każdą wyprać w pralce przed kolejnym użyciem.

12. Jak powinna wyglądać szmatka z mikrofibry nadająca się do OCM?
Mniej więcej jak ręcznik frotte. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale jak zobaczycie szmatki w sklepie to będziecie wiedziały o co chodzi

13. Czy mogę stosować maseczki przy ocm? Jeśli tak to przed czy po?
Tak, możesz. Maseczkę nałóż po OCM, nie musisz wtedy zamykać wcześniej porów zimną wodą. Jednak przy ocm nie jest konieczne kombinowanie z innymi kosmetykami, takimi jak maseczk iczy peelingi.

14. Jestem aktualnie w ciąży i nie mogę stosować olejku rycynowego, jednak metoda bardzo mi się podoba. Czym podobnym mogę ją zastąpić?
Np. olejkiem myjącym z biochemii urody. Zamiast płynu do demakijażu można używać odpowiedniego do naszej cery olejku nałożonego na wacik.

15. Czy OCM jest dobre też dla młodszych dziewczyn w okresie dojrzewania?
Raczej nie ma szczególnych przeciwwskazań, jednak lepiej nie trzeć gorącą szmatką cery mocno trądzikowej. Warto zastanowić się nad metodami wskazanymi w poprzednim punkcie.