Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Uczelnie - refleksje
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-11-22, 20:05   #12
poshh
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 1 096
Dot.: Uczelnie - refleksje

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Ile masz lat ? I ile doświadczenia w studiowaniu?
Kolejne terminy są m.in po to, że bywa, że ktoś w sesji zachoruje, a nikt przy zdrowych zmysłach nie zrobi egzaminu dla 1 osoby, która np. w 1 terminie miała 40 stopni gorączki w sezonie grypowym. Bywa też, że terminy egzaminów się pokrywają na kierunkach, na których studenci sami układają plan studiów i np. ludzie z tego samego rocznika mogą się nigdy nie spotkać na tym samym kursie. Inaczej niż 2 różnymi terminami egzaminu ogarnąć się tego nie da. A 3 termin jest po to by był jakiś obiektywny sposób na weryfikację gdy np. jest konflikt personalny na linii student- kadra naukowa i np. zewnętrzna komisja spoza uczelni musi ocenić obiektywizm egzaminatora w ocenie postępów w nauce studenta.
Limity przyjęć to dopiero jest korupcjogenne. A z plecaczkiem o czym Ty gadasz? Ostatni raz tzw. punkty za pochodzenie były w PRL i tak naprawdę sprawiły, że zniknęła przepaść edukacyjna między miastem, a wsią. Choć fakt, dzieci partyjnych dygnitarzy na tzw. prestiżowych wydziałach też miały lżej. Cóż, nie ma rozwiązań idealnych.
W miarę sprawdza się system skandynawski- co rok ocenia się ilu absolwentów po danym kierunku dostało pracę i jakie jest zapotrzebowanie na kadry z tej dziedziny i od tego jest uzależniona wysokość dotacji dla danego kierunku na danej uczelni. Ale państwo nie narzuca limitów przyjęć na kierunki bo uczelnia może na siebie zarabiać i np. część studentów mieć na danym kierunku odpłatnie.

Nie wiem czy ty przeczytałaś ze zrozumieniem, bo strasznie emocjonalnie odpisujesz. Nigdzie nie napisałam, że nie powinno być 2 terminu. Napisałam o trzecim.
Są przedterminy, na wielu kierunkach mieć przedtermin to nic trudnego, są 1 i 2, i 3 terminy, a w pewnych sytuacjach komisy. Napisałam o trzecim. Nie na wszystkich kierunkach są dwa, a powinny być dwa, plus komis.
Sytuacje, które opisałaś nie wydaje mi się by były na dużą skalę, ale wiadomo to przyczyny odgórne, nie ma się na to wpływu. Wobec tego 1 termin, plus drugi poprawkowy, w ewentualności komis z pewnością wystarczą


Nigdzie też nie pisałam o punktach za pochodzenie, to byłby teraz niesamowicie durny pomysł. Mówiłam o korupcji i znajomościach. Nikt nie mówi, że teraz nie ma wałów, z pewnością są, ale listy są jawne, określona ilość miejsc, obserwuje się rekrutację (choć nie wiem czy wszędzie, nie byłam studentką każdego kierunku ). Z kosmosu raczej nikt się nie pojawia. Kiedyś było z tym trochę łatwiej. Oczywiście mówię o poważnych uczelniach.
poshh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując