Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - 10 książek, które powinien przeczytać KAŻDY
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-07-28, 12:04   #80
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 762
Dot.: 10 książek, które powinien przeczytać KAŻDY

Cytat:
Napisane przez Elladorea Pokaż wiadomość
Znaczy, Tolkien wykreował chyba najbardziej rozległy i spójny świat fantasy. Pracował nad nim całe życie Pod tym względem raczej nikt go nie przewyższył, ale to nie znaczy, że gatunek fantasy nie ma nic innego do zaoferowania. Ja osobiście bardzo lubię czytać o elfach i smokach, nie tylko u Tolkiena Poza tym są inne gatunki fantasy, urban fantasy, alternatywna historia, steampunk… No i tolkienowscy bohaterowie nie są jakoś szczególnie pogłębieni, więc jak kogoś interesują bardziej np. relacje między postaciami, to spokojnie znajdzie coś u innych twórców. Tak że na Tolkienie na pewno fantastyka się nie kończy
Co do steampunku – to jestem jak najbardziej na tak. Ale temu gatunkowi chyba jednak znacznie bliżej do science fiction, niż do fantasy.
Jesteś w stanie polecić coś steampunkowego? (Z wyjątkiem Czterdzieści i cztery Piskorskiego, bo tę książkę akurat znam.)
Cytat:
Napisane przez Elladorea Pokaż wiadomość
Sama trochę odsunęłam się od tego gatunku, choć kiedyś się nim zaczytywałam ^^ Wspomnianego Grzędowicza nie lubię, wydaje mi się przereklamowany i jakiś niesympatyczny. Z polskiej fantastyki na pewno warto Piskorskiego i Brzezińską. Z zagranicznej - uwielbiam Susannę Clark i jej "Jonathana Strange'a i pana Norrella", jedna z moich ulubionych książek Alternatywna, magiczna Anglia w XIX wieku. Lubię też "Ziemiomorze" Le Guin i wspomnianych już Valente i Żelaznego.
No mnie Stephen King swoją Mroczną Wieżą w ogóle zaprosił do świata literatury.
Jego sagę czytało mi się z zapartym tchem, ale to może właśnie dlatego, że tych elementów fantasy było tam niewiele. Polecam, jeśli nie miałaś przyjemności.

Mój przesyt gatunkiem bierze się prawdopodobnie z faktu, że swego czasu bardzo dużo grałem w gry fantasy. Jeśli w opisie książki czytam o kolejnych walkach "dobra" ze "złem", armiach elfów czy atakach smoków, to mi się odechciewa.
Jeśli miałbym w tym gatunku czegoś jeszcze szukać, to raczej nie tak epickich wydarzeń jak u Tolkiena.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE

Edytowane przez OldWorldBlues
Czas edycji: 2018-07-28 o 12:10
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując