Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-11-02, 07:23   #656
astraroth
Rozeznanie
 
Avatar astraroth
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 590
Send a message via Skype™ to astraroth
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Amu_Ikuto Pokaż wiadomość
Hejka!
Głupie pytanie do bardziej doświadczonych Wizażanek. Chciałabym sobie zrobić lekką emulsję do smarowania ciała ( w zwłaszcza nóg). Czy wystarczy, że zmieszam ze sobą 30% olei, 2% emulgatora, olejki eteryczne (w jakich proporcjach powinny być? Chodzi mi ile kropli jest dopuszczalnych na 100 ml produktu końcowego) i do 100% wody + ewentualnie konserwant? Nie chcę robić tradycyjnego kremu. Chcę coś wręcz prymitywnego, wstrząsnąć i gotowe do użycia. Btw, czy taka emulsja będzie miała dobre właściwości "czynne"? I czy w wodzie mogę np.: rozpuścić kofeinę farmaceutyczną?
Pozdrawiam
Jeśli masz suchą skórę to oprócz olei polecałabym dorzucenie mocznika, pantenolu tudzież niacynamidu no i glicerynki. Wtedy działanie nawilżające będzie z pewnością dużo lepsze.
Kofeina rozpuszcza się wodzie i można ją podgrzewać.
W Twojej formulacji na pewno zabrakło konserwantu, bo przecież łączysz wodę z olejami i zapewne nie będziesz trzymać balsamu w lodówce zużywając go w ciągu 2 tygodni.
http://zrobsobiekrem.pl/pl/i/Balsam-...wy-z-algami/63 (UWAGA: w recepturze jest błąd, ponieważ brakuje 10 % w fazie olejowej, zapewne nie dopisali oleju z orzecha włoskiego w ilości 22 ml)
Tutaj masz przykładowy skład balsamu, w opisie jest odpowiedź odnośnie olejku eterycznego, choć ja daję na taką ilość do 20 kropel (ale używam olejków ściąganych z Anglii, które są bardziej skoncentrowane).
Co do emulgatorów, jeśli chcesz użyć tylko jednego to polecam GSC (do 3 % ).

Ponieważ sama piszesz, że raczkujesz w kręceniu kosmetyków, to znacznie łatwiejsze będzie przygotowanie balsamu na bazie lotionu babydream. Szczerze mówiąc sama kilka razy się na to pokusiłam z braku czasu i wychodzi całkiem przyzwoity balsam tylko dla mnie osobiście za wodnisty, bo ja lubię konsystencję masełkowatą.
Po prostu wmieszaj w część lotionu fazę olejową i voila, dla bezpieczeństwa możesz zakonserwować całość dodając konserwantu w przeliczeniu na dodany olej (czyli na 50 ml oleju maksymalnie 10 kropli FEOG).
astraroth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując