Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - USA-fakty i mity
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2008-01-19, 16:12   #19
rav12345
Wtajemniczenie
 
Avatar rav12345
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 2 609
Dot.: Re: Dot.: Re: Dot.: USA-fakty i mity

Ja sugeruję, żeby spisać tutaj rzeczy, które zadziwiły was po przylocie do USA. Ja mam kilka takowych na liście, i teraz jak na to patrzę, to wydaje mi się to naturalne, ale wcześniej ogromnie mnie dziwiło. I dla przykładu:

- płacenie za przychodzące rozmowy telefoniczne, w znaczeniu że dzwoniąc gdzieś, za każdą minutkę płaci nie tylko dzwoniący ale i odbierający telefon
- klimatyzacja w każdym autobusie transportu miejskiego
- podgrzewacze na przystankach zimą (nawet nie wiem jak to opisać )

Ubikacje:
1. kształt muszli klozetowej i sposób działania, były dla mnie wielkim szokiem
2. deski klozetowe w miejscach publicznych w kształcie U
3. drzwi kabin w miejscach publicznych nie są szczelnie dopasowane do reszty kabiny. Często między drzwiami a resztą kabiny jest 1-2cm przerwa, przez którą możesz spokojnie obserwować świat poza drzwiami. Oczywiście sprawia to, że czujesz się, jakby tych drzwi w ogóle tam nie było, ale oczywiście to tylko złudzenie - i z czasem można spokojnie to zignorować (pewnie połowa z was tego nie zauważyła nawet ).

Jedzenie:
1. najmniejszą porcją jedzenia można spokojnie najeść się we dwójkę
2. w restauracjach najczęściej będzie obsługiwał cię Meksykanin/Portugalczyk i są duże szanse, że jego/jej umiejęstność mówienia po angielsku ogranicza się do rozumienia pozycji z menu

Zakupy:
1. rozmiary opakowań szamponów, soków, chipsów itd. są XXL. Czyli dla przykładu mały szampon = 400ml, duży = 750ml (w Polsce mały = 125ml/250ml, duży = 400ml)
2. sensowne promocje, często: "buy one get one free" itd.
3. różnica cen tych samych produktów w USA i w Polsce
4. ceny w sklepach seciowych są różne w zależności od dzielnicy. Np. za szampon w Walgreens w centrum zapłacisz 5.99$, a gdzieś na obrzeżach ten sam szampon w Walgreens będzie kosztował 4.99$.

cdn. innym razem
__________________
The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do. [Walter Bagehot]
rav12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując