Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - najbrzydsza bizuteria
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-04-04, 21:22   #62
jagagaga
Zadomowienie
 
Avatar jagagaga
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 244
Dot.: najbrzydsza bizuteria

Cytat:
Napisane przez Calluna_Vulgaris Pokaż wiadomość
Jak juz wspomnialam, obecnie mamy wiecej niz jedna teorie na temat tego, co jest, a co nie jest sztuka, wiec nawet bedac zwyczajnym, refleksyjnie nastawionym czlowieczkiem, jak najbardziej mam prawo sobie wybrac te, ktora mi odpowiada i ani tym sposobem nie wprowadzam zmian, ani nowych pojec. Zreszta nie przypominam sobie, bym jakies pojecie tu przywolala, no nie?
W pewnym sensie mozesz mnie jednak uznac za teoretyka sztuki, poniewaz kilka lat temu napisalam prace z dziedziny estetyki.
A na jaki temat pracę pisałaś?

Ja też nie uznaję wikipedii za alfy i omegi, ale jednak jakieś podstawy dla przeciętnego człowieka tam się znajdą. Widzisz, ja studiuję historię sztuki (ostatni rok) więc co nieco się znam na rzeczy.

I bardzo irytuje mnie jak ludzie myślą o estetyce, że to co oni sądzą/powiedzą to tak jest, a nie inaczej. Otóż mylą się. Z estetyką jest tak samo jak z każdą inną dziedziną.

Mówisz "mamy dużo teorii". Otóż wcale nie. Jest jedna teoria, i ludzie, którzy albo nie mają wiedzy, albo posiadają wybrakowane informacje i interpretują je na swój błędny sposób.

Cytat:
Napisane przez Calluna_Vulgaris Pokaż wiadomość
Ja polemizowalam tylko z uznaniem ucznia za rzemieslnika.
Gdyby Twoja teoria byla prawdziwa, to - pozwole sobie na zartobliwa metafore - kazdy uczen pierwszej klasy szkoly podstawowej, bylby profesorem doktorem habilitowanym, tylko poczatkujacym. Bo przeciez sie uczy.
Rzemieslnik to dla mnie taki osobnik, ktory juz sie nauczyl. Zdal egzaminy, uzyskal dyplom czeladniczy czy mistrzowski.
Ale średniowiecze dawno nam się już skończyło Teraz nie ma cechów rzemieślniczych, dlatego każdy kto zaczyna uczyć się rysować i chce iść tą drogą, staje się uczniem-rzemieślnikiem.

Cytat:
Napisane przez Calluna_Vulgaris Pokaż wiadomość
Ale owszem, jestem w stanie zgodzic sie z "Wielu artystów najpierw musi osiągnąć mistrzostwo w swoim rzemiośle, warsztatową sprawność, żeby zacząć być artystami." - z naciskiem na WIELU (w sensie: wielu, ale nie wszyscy).
Picasso najpierw poznawal techniki realistycznego malowania, nim zajal sie kubizmem (ktorego osobiscie nie znosze). Ale z drugiej strony tzw. artysci ludowi czesto nie maja zielonego pojecia o istnieniu jakichs regul w sztuce. Stosuja je intuicyjnie. Albo wcale ich nie stosuja
No wiesz, tutaj w ogóle można polemizować, czy ludowych malarzy uznawać za artystów Ale zaimponowałaś mi, że wiesz o Picassie (za którym też nie przepadam), że najpierw poznawał realizm, zanim zajął się kubizmem. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, i gada głupoty

Cytat:
Napisane przez Calluna_Vulgaris Pokaż wiadomość
Chcialabym jeszcze wyjasnic, ze niespecjalnie mam chec na dyspute o dziele sztuki, bo to temat rzeka
Ok, end of offtopic
jagagaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując