Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Nasze codzienne jadłospisy cz. XXI - OCENA JADŁOSPISÓW
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2018-08-08, 10:25   #4200
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Dot.: Nasze codzienne jadłospisy cz. XXI - OCENA JADŁOSPISÓW

Cytat:
Napisane przez DawnSeeker Pokaż wiadomość
Jeśli cierpisz na jakieś sensacje żołądkowe i masz pod to dietę (mój ojciec ma wrzody i dużo rzeczy odpada, bo potem wymiotuje), to ciężko oceniać jadłospis. No ale:

1. Śniadanie, jeśli juz muszą być kanapki, to nie tylko z masłem. Dorzuć (nie od czasu do czasu) więcej warzyw - pomidor, sałata etc. Spróbowałabym może jakieś różnorodności - zamiast masła, może hummus, masło orzechowe, migdałowe etc a do tego owoce
Hummus niekoniecznie bo wzdyma ale mogę coś dorzucić innego

2. Mało warzyw. Okazjonalna sałata, czy pomidor to mało, gdzie marchewki, brokuły, kalafior. Masz sezon na warzywka, to je wcinaj!
Dla mnie to nie jest okazjonalna sałatka bo takową jadam codziennie i wychodzi jej baaaardzo dużo, po niej jestem porządnie napchana
3. Za dużo owoców i - w ciągu dnia jest malutko warzyw, a owoców dużo - owoce są zdrowe, ale Ty jesz ich bardzo dużo, ale jednorodnie. Gdzieniegdzie pojawią się jakieś borówki, ale głównie jesz banany. Banany są fajne, ale kaloryczne - lepiej zamienić je na coś sezonowego - maliny, borówki, wiśnie, czy czereśnie mają dużo lepsze wartości odżywcze, niski indeks i możesz zjeść ich

4. Bardzo dużo węgli, pochodzących głównie z chleba. Bardzo węglowe kolacje
Tu się nie zgodzę, że węgli jest dużo głównie od chleba. Chleb jest głównie na śniadanie i od święta na kolację. W przypadku węglowych kolacji, gdzie są otręby itp. - dobrze się po takowej czuję, gdy wcześniej robiłam trening.
5. Tłuszcze, jakie spożywasz są głównie pochodzenia zwierzęcego (masło, mięso, nabiał) albo oleje, których wartości odżywcze są nikłe. Dorzuć jakieś pestki, orzechy, jakieś roślinne źródła tłuszczy.
Jem mało mięsa, tzn. tylko drób i od czasu do czasu ryby. Owszem, sporo w mojej diecie nabiału. Do sałatki dorzucam od czasu do czasu słonecznik, pestki dyni albo orzeszki sojowe

6. Bardzo jednorodna dieta. 1 banan to nie posiłek. Podobnie kefir. Zwłaszcza po treningu. Posiłek po treningu powinien być porządny, odpowiednio zbilansowany.
Nie traktuję banana czy kefiru jako posiłku, zjadam/wypijam zaraz po treningu i w ciągu godziny jem posiłek - kolację

7. Kalorycznie wygląda to dość ubogo. Nie wiem, ile. Używaj tego: https://cronometer.com/

żeby zobaczyć ile kalorii jesz.

8. Dorzuć więcej warzyw: zupy, warzywa na parze. Pomyśl może o strączkach, o ile możesz je jeść. Wprowadź jakieś kasze, zdrowsze węgle niż "sam chleb".
A zupy chętnie dorzucę, krem z brokułów na przykład. Kasze jadam od czasu do czasu, głównie jęczmienną wiejską.
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując