Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Tradycyjny ślub na śląsku-obyczaje
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-04-20, 19:38   #3
82anusia
Zadomowienie
 
Avatar 82anusia
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: hsb/częstochowa
Wiadomości: 1 307
GG do 82anusia
Dot.: Tradycyjny ślub na śląsku-obyczaje

Za bardzo nie wiem jak jest, na takim typowym śląskim weselu, ponieważ mieszkam w Częstochowie, w zasadzie wojewódżtwo śląskie, ale przechodząc do rzeczy, ubieranie klatek polega na tym ze przystraja się klatke w której mieszkasz Ty i TŻ, np: balonami lub tak jakby girlandami z jakimi kwiatkami, czym się komu podoba, zawiesza się to na tych daszkach od wjścia do klatki, lub np przywiazuje jakieś wstarzeczki na poręczach, już w środku klatki. W sumie to taki element dkoracyjny, przeważnie zawiesza sie to pożnym wieczorem w piątek aby na sobote już wisiało.

Wykupowanie panny młodej zaś, polega na tym, iż pan młody daje wódkę np przyjaciolce czy tam rodzicą młodej. Jak pan młody chce wejść do klatki stoją przed nią i dopóki nie da tego co chcą, nie wejdzie. To samo dotyczy bramek, ze ktos tarasuje przejazd, czy przejście aby uzyskać najcześciej wódkę weselną.

Z tortem nie wiem jak jest, do tej pory jak byłam na weselu był koło godziny 24, ale np u mnie ma być o 22, bo organizator wesela twierdzi że o 24 nikt nie chce go jeść.

Przyśpiewki zależą chyba od gości czy ktoś je zna czy nie i czy chce śpiewać, czasem może zespół. Treści nie znam dokładnie, ale ogólnie śpiewają w humorystyczny sposób o mężu, żonie teściach. Poszukaj w necie pewnie coś będzie, jakiś ogląd bedziesz mieć. To chyba wszytsko co wiem. Jak jakieś pytania jeszcze, odpowiem w miare mozliwośći i wiedzy. Napewno dziewczyny też coś dodadzą.
Mam nadzieję, że w miare jasno napisałam

Pozdrawiam
82anusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując