Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Kiedy zrobić test ciążowy? - wątek zbiorczy
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2005-11-08, 12:28   #1
Mrowkasz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 375
Arrow

Kiedy zrobić test ciążowy? - wątek zbiorczy


Cytat:
Napisane przez jaga_2001
Test ciazowy na obecnosc w moczu hormonu betaHCG wykonujemy nie wczesniej niz 10 dni po stosunku. Najlepszy czas to 14 dni od stosunku.
Dlaczego wiec na opakowaniach napisane jest, ze moga wykrywac juz 6 dniowa ciaze?
O ciazy mowimy wowczas, gdy zaplodniona komorka jajowa przesuwa sie wzdluz jajowodu, w ktorym zostala zaplodniona, do macicy, gdzie sie zadniezdza. Gdy sie zagniezdzi powstaje kosmowka, ktora wlasnie wytwarza w/w hormon, czyli beta HCG. Niestety, albo i stety, jakoze komorka jajowa jest duza, do tego nie posiada zadnych wici, jak plemnik, dzieki ktorymi moze sie poruszac, droge od jajowodu do macicu pokonuje w ok 4 dni. Jesli doliczymy do tego czas, w ktorym plemniki moga oczekiwac w jajowodzie na komorke jajowa (nawet do 4 dni), powiedzmy 3 dni, otrzymujemy wynik 7 dni. Czyli, ze od momentu stosunku do faktycznej ciazy mija srednio nawet do 8 dni. Dodatkowo musimy doliczyc te 6 dni, aby stezenie hormonu w moczu wzroslo na tyle, aby test mogl go wykryc. W sumie wychodzi wiec nam 13 dni. Ale jakoze test robi sie zawsze z moczu porannego to trzeba doliczyc jeszcze 1 dzien. Tak wiec 14 dni to optymalny czas, po ktorym wynik testu "siusianego" jest wiarygodny.
Mam pytanko do pana dr. Miałm dostać okres 1 listopada, a dodam że zawsze miałam zgodnie z terminem. Ale teraz jak nie ma tak nie ma, nawet piersi mnie nie bolą a zawsze przed bolały, tylko tam na dole jestem lekko spuchnięta. Czy to ze wypiłam pare tabletek leku dla nerwusków (takich proszków PERSEN) może być powodem braku okresu. Czy może zrobić już test?? Barzdo prosze o odpowiedź,

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2007-11-15 o 19:19
Mrowkasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując