Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - WYPRYSK KONTAKTOWY/EGZEMA - krostki wypełnione płynem.
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-19, 20:03   #16
Mrs D
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 3
Dot.: WYPRYSK KONTAKTOWY/EGZEMA - krostki wypełnione płynem.

Wątek dość stary, ale trochę odświeżę i napiszę, co wiem od lekarza i nie tylko. Nie wiem, czy wyprysk kontaktowy da się całkowicie wyleczyć, bo lekarz powiedział mi, że jest to "skłonność, która zostaje na całe życie". Krótko mówiąc jest trochę, jak opryszczka - w pewnych okolicznościach może wracać. Bez względu na to, czy jest alergiczny (zakodowane w organizmie), czy jest czasową reakcją na jakiś czynnik objawy ma podobne: swędzące pęcherzyki z płynem na dłoniach. Ale UWAGA!! Może pojawić się też na łokciach, kolanach, nadgarstkach, stopach (i to od spodu - wiem, bo miałam) i generalnie może się objawić na całym ciele. Z tym, że na ciele przypomina trochę wyglądem skazę białkową: suche, zgrubiałe i swędzące placki. A skąd to? Ano wyprysk jest reakcja na metale nieszlachetne. Uwaga więc na guziki przy spodniach, sztuczna biżuterię, a nawet fiszbiny od bielizny. Nie jestem chemikiem, ale podobno metale zawarte są też w środkach chemicznych (wierzę lekarzowi na słowo), szczególnie w chemii gospodarstwa domowego i na te środki tez skóra reaguje wypryskiem. Dodatkowo częste mycie rąk, pranie ręczne itp sprzyjają reakcji stąd często wyprysk pojawia się u świeżo upieczonych rodziców. Dlatego najlepiej sprzątać/zmywać/prać ręcznie w rękawiczkach. Paradoksalnie wyprysk może też być uczuleniem na lateks/gumę. Dlatego trzeba sprawdzić to na własnej skórze. Jak sobie radzić, gdy się już pojawi? Ja mam zdecydowanie uczulenie na chemię nie na lateks i funduję sobie "złoty strzał" maścią sterydową (Novate) - smaruję i zaklejam plastrami (można użyć bawełnianych rękawiczek jeśli powierzchnia jest znaczna). Pęcherzyki znikają zwykle po jednej-dwóch nocach Teraz pozostaje nawilżanie. Po każdym myciu rąk smaruję kremem mediderm. Goi się szybciej, mniej swędzi. Jak zapobiegać? Lekarz powiedział mi, że wyprysk jest trochę, jak grzybica: lubi ciepło i wilgoć. Jeśli więc zmywasz/sprzątasz w rękawiczkach używaj chłodnej wody, żeby dłonie mniej się pociły. A przy dłuższym użyciu rękawiczek rób sobie przerwy lub używaj jednorazówek, które zmieniaj jeśli tylko dłoń się spoci. Myj ręce w chłodnej wodzie i dokładnie wycieraj! Smaruj kremem - najlepiej bezzapachowym (np. emolienty dla dzieci lub wspomniany mediderm). Niestety mimo wszystkich tych zabiegów mam nawroty i czasem są bolesne, bo sucha skóra pęka na zgięciach palców i tworzą mi się otwarte rany. Na szczęście wyprysk nie jest zaraźliwy, ale NIESTETY nieestetycznie wygląda Aha - jeszcze jedno. Przebijanie pęcherzyków nie jest najlepszym pomysłem, ale przyspiesza gojenie: skóra szybciej wysycha. Rozdrapywanie bąbelków nie powoduje rozprzestrzeniania się wyprysku. Po prostu rozdrapujesz ranę stąd powierzchnia zmiany chorobowej jest większa, a płyn w pęcherzykach to płyn surowiczy towarzyszący stanom zapalnym. No i to tyle. Mam nadzieję, że się przyda.
Mrs D jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując