Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Promocje w Douglasie, Sephorze, Marionnaud + OT, część VIII :)
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2013-07-11, 12:22   #2259
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Promocje w Douglasie, Sephorze, Marionnaud + OT, część VIII :)

Cytat:
Napisane przez dor6 Pokaż wiadomość
Baaaardzo dawno tu nic nie pisałam, ale sprawa reklamacji pobudziła mnie do działania. Czy mogłabyś mi podać podstawę prawną dotyczącą zwrotu pieniędzy za wadliwy towar?
Reklamowałam właśnie buty, reklamacja została uznana, ale właściciel sklepu chce, abym wybrała sobie jakieś inne obuwie. Wymienić mi nie mogą, bo już nie ma tego modelu. Nic mi się tam już nie podoba.
Dor mniej więcej wygląda to tak, że jeśli sprzedawca nie jest w stanie naprawić butów albo wymienić ich, to masz prawo do odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży, czyli zwrotu pieniędzy. Sprzedawca nie może zmuszać Cię do wybrania innego towaru w zamian za tamten.
Tutaj mniej więcej jest opisana procedura i przysługujące Ci prawa... Niektórzy twierdzą, że nie są one wystarczająco jasne i klarowne, ale moim zdaniem wystarczą jako argument.
http://www.uokik.gov.pl/faq_sprzedaz...ka.php#faq1168
i jeszcze tutaj
http://reklamacjatowaru.pl/poradnik/...rot-pieniedzy/
Chciałam Ci podrzucić konkretne podstawy prawne z numerkami, ale to zajmie chwilę

o, może być tak?
USTAWA
z dnia 27 lipca 2002 r.
o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.1)
(Dz. U. z dnia 5 września 2002 r.)
Rozdział 1
Art. 8. 1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.

4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.

Edytowane przez hihi
Czas edycji: 2013-07-11 o 12:28
hihi jest offline Zgłoś do moderatora