Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Zmiana nazwiska dziecka i... taty
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-10-28, 15:56   #3
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Zmiana nazwiska dziecka i... taty

Cytat:
Napisane przez dulcynea Pokaż wiadomość
Sprawa wygląda tak: nasze dziecko nosi nazwisko TŻ. Wiem - gdzieś miałam głowę, gdy je mu nadawałam, ale nie chciałam robić przykrości tżetowi, a on z kolei swoim rodzicom... zwłaszcza swojemu tacie, który jest słabego zdrowia (i ma lekkiego bzika na punkcie nazwiska rodowego)...
I właśnie problem w tym, że nazwisko tż jest specyficzne... No śmieszne krótko mówiąc. Każde dziecko w piaskownicy znajdzie w nim powód do żartów. Niemiłych żartów.
Nie było takiego problemu, bo mieszkamy w uk (a mojego nazwiska przeciętny anglik nie wymówi), ale chcemy wrócić do Pl i.. nie chcemy żeby dziecko miało pod górkę.

Zdecydowaliśmy wspólnie, że chcemy mu je zmienić.
Co więcej: TŻ też chce zmienić nazwisko na moje.

Jak to zrobić najszybciej i najsprawniej?
Czy TŻ może zmienić nazwisko na moje podczas ślubu (bo kobieta chyba może sobie zaznaczyć jakie nazwisko będzie nosić po ślubie, a czy mężczyzna też?)

Najpierw zmienić je dziecku czy tż? Czy może da się załatwić to za jednym zamachem? Dziecko ma rok, więc dużo zmian dokumentów nie będzie, ale tż... Czy trzeba zmieniać wszystkie dokumenty łącznie ze świadectwami ze szkół itd?
Jeśli będziecie dopiero brać ślub, to procedura zmiany nazwiska dla faceta jest taka sama jak u kobiety. Przed ślubem deklarujecie jakie nazwisko chcecie nosić, a może to być nazwisko Twoje, Twojego faceta lub podwójne w dowolnej kolejności. Możecie też zostać przy swoich. Nazwisko dziecka też deklaruje się przed ślubem, a jeśli tego nie zrobicie, to dzieci dostają nazwisko matki - ale to w przypadku dzieci przyszłych. Natomiast dziecku już obecnemu nie czy nazwisko samo się zmieni czy będziecie musieli zrobić to sami. Jeśli chodzi o dokumenty faceta, to jest tak samo jak u kobiet - zmienia się tylko te używane na bieżąco (koniecznie dowód osobisty, prawo jazdy). Świadectwa można zostawić w spokoju, tylko w sytuacjach kiedy są potrzebne należy przestawić jakiś dowód, że nazwisko zostało zmienione.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując