Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2015-03-11, 14:17   #1807
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
HLB jest to skala obrazująca hydrofobowość/hydrofilowość substancji - przede wszystkim emulgatorów. Mówiąc prosto: na podstawie HLB możemy określić czy emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach, czy w wodzie. HLB mieści się w granicach od 0 do 20.

Istnieją dwa podstawowe (ale nie jedyne) typy emulsji: woda w oleju (w/o) oraz olej w wodzie (o/w). W tej pierwszej, kropelki wody są "rozbite" w ciągłej fazie oleju, natomiast w tej drugiej na odwrót: kropelki oleju w ciągłej fazie wodnej. Upraszczając: typ emulsji zależy od użytego emulgatora. Jeśli emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach (HLB 0 - 10), to powstanie emulsja w/o, jeśli będzie lepiej rozpuszczał się w wodzie (HLB 10 - 20), powstanie emulsja o/w.

To oczywiście bardzo duże uproszczenie. Na razie spróbowałbym zrobić emulsję bez stearynianu/siarczanu, ale jkbc podrzucam dwa linki. Siarczan może być w aptece, stearynian chyba łatwiej zamówić.

http://www.e-naturalne.pl/pl/p/Stearynian-magnezu-/736
http://www.aptekaolmed.pl/product-po...rzka-100g.html
Ok, dzięki, teraz rozumiem więcej co oznacza, że mam kolejne pytania.
A skąd mam wiedzieć jakie HLB ma dany emulgator? W sklepach internetowych raczej nie podają tego.
No i jakie to ma znaczenie czy dany krem to o/w czy odwrotnie?
jeśli dobrze zrozumiałam, to nie mam dodawać nic czy dodać choćby troszkę wosku? Koleżanka ma stearynian magnezu bo robi kolorówkę i mówi, że może dećko mi dać.
No i na tej stronie co wskazałeś podają, że stearynian magnezu Nierozpuszczalny w wodzie i olejach. W wodzie tworzy zawiesinę. to jak to się dodaje?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl

Edytowane przez ewka49
Czas edycji: 2015-03-11 o 14:20
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując