Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Lekcja wychowawcza - pomysły?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-03-06, 09:51   #2
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Pomysł troszkę "w inną stronę" i wykonany na moich praktykach z troszkę młodszymi dzieciakami, ale może częściowo się przyda. (Pomagali mi przy tym znajomi psycholodzy).

Temat: "Praca w grupach".
Dzieciaki miały różne zabawy:
1) Podzieliłam klasę na 3 części, (specjalnie takie duże grupy) i kazałam im zaprojektować jak najładniejszy kubek - taki, żeby się wszystkim w grupie podobał. Mieli oddać tylko jeden projekt. W jednej grupie powstały np. 2 rysunki i dzieciaki kłóciły się, który oddać. Oczywiście był remis (wszystkie grupy wygrały), ale nie o to chodziło. Pytałam uczniów po kolei, jaki wpływ mieli na rysunek i czy jest on właśnie taki, jaki chcieli.
Wniosek z zabawy: w grupie pracuje się wygodniej, bo jest mniej pracy, ale trzeba pójść czasami na kompromis.

2) Następna zabawa w parach: "narysuj ludzika i domek trzymając ołówek wraz z kolegą". Oczywiście jeden uczeń rysował, a drugi tylko podtrzymywał ołówek. Potem zadawałam pytania obu uczniom z każdej pary, czy rysowali "po równo".
Wniosek: Czasami w parach pracuje się trudniej, bo trzeba dostosować się też do drugiej osoby.

Trzeciej zabawy niestety nie pamiętam.
Mam nadzieję, ze sobie przypomnę, to dopiszę.
eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując