Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Jąkanie się dwulatka!!! Błagam, pomóżcie!!!!!
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-13, 11:54   #16
silesianna
Zakorzenienie
 
Avatar silesianna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 884
Dot.: Jąkanie się dwulatka!!! Błagam, pomóżcie!!!!!

Fizjologiczna niepłynność mowy pojawia się u dzieci w okolicach 2-4 roku życia i jest stanem naturalnym. wynika z tego, że mowa dziecka rozwija się pod każdym względem (gramatycznym - składniowym, fleksyjnym, leksykalnym, semantycznym) niezmiernie szybko i mózg dziecięcy zwyczajnie jeszcze tego wszystkiego "nie ogarnia". fizjologiczna niepłynność mówienia utrzymuje się zazwyczaj do około pół roku - czasem ciut mniej, czasem ciut więcej.
także póki co radzę odczekać do momentu, aż minie pół roku od czasu wystąpienia pierwszych objawów niepłynności, jeśli objawy się utrzymają lub nasilą, to wtedy poszukać logopedy - a najlepiej ośrodka specjalizującego się w terapii jąkania. (mogę polecić doskonały ośrodek - w Warszawie. w innych miastach nie mam pojęcia).

póki co radzę przede wszystkim NIE ZWRACAĆ UWAGI. zwłaszcza przy synku. nie pokazywać mu, że coś jest nie tak - czyli absolutnie nie mówić "nie jąkaj się", "mów wolniej", "mów płynniej", i wszystkie inne tego typu komentarze. zwracanie dziecku uwagi, pokazywanie mu, że coś jest nie tak, może sprawić, że dziecko samo zwróci na to uwagę - co wywoła u niego lęk przed mówieniem (logofobia), która z kolei pogłębia niepłynność. i całość się zapętla, w takiej sytuacji może się zdarzyć, że fizjologiczna niepłynność mówienia przeradza się w regularne jąkanie.


[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17582209]Logopeda - koniecznie. Może nie na stałe, ale kilka spotkań, by pokazał ćwiczenia (na pewno zleci wiele oddechowych). I - śpiewanie z dzieckiem W trakcie śpiewania przepona inaczej pracuje, inaczej bierze się wdech, i - jąkanie ustępuje.[/QUOTE]


terapia jąkania to nie "kilka ćwiczeń", "kilka spotkań", a złożona terapia psychologiczno-logopedyczna, która uczy radzenia sobie z własnymi lękami oraz pozwala wypracować nową technikę mówienia oraz ścisłe kontrolowanie tego, co się z naszych ust wydobywa.

śpiewanie z dzieckiem to inna rzecz i zawsze jest przydatna. ale w terapii jąkania jako takiego nie ma specjalnego znaczenia, właśnie dlatego, że śpieanie ma inną etiologię i angażuje inne obszary kory mózgowej, niż mówienie, a także ma inne funkcje.

http://www.logopedia.pl/index.php?op...=244&Itemid=37

jeśli ten stan będzie się utrzymywał dłużej,niż ok. pół roku, zdecydowanie zalecam wizytę w ośrodku specjalizującym się w terapii jąkania.
"zwykły" logopeda, taki jak ja - powie to samo, co ja. no chyba, że bardziej mu zależy na kasie

terapia jąkania wymaga terapii grupowej, dlatego też wizyta u "zwykłego logopedy" pomoże rozwiać wątpliwości, ale nie zapewni odpowiedniego przebiegu leczenia.
silesianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując