Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Kosmetyka naturalna
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2002-10-02, 18:50   #19
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: "KOSMETYKA NATURALNA" cz5 wreszcie ostatnia:)

Można by jeszcze pisać o tym wiele, ale starczy tego nudzenia- teraz
czas na podsumowanie. Proszę nie odbierać, że celem tych moich wywodów było przekonanie, że kosmetyki naturalne są nieskuteczne a wręcz niedobre. Ależ nie, chciałam tylko zwrócić uwagę, że czasem po prostu nieco przesadzamy mówiąc, że ten kosmetyk to jest naturalny a ten to czysta chemia. Wiele związków chemicznych mimo może technicznie brzmiących nazw ma bardzo korzystne działanie w stosunku do skóry. Oczywiście zawsze uważam, że warto spojrzeć w listę składników i przekonać się czy czasem słowo fragrance ( parfum) a więc substancje zapachowe nie występuje w większej ilości niż związki mające wpływ na kondycję skóry, o których producent wspomina na opakowaniu lub czy te wyciągi roślinne tak zachwalane w opisie produktu rzeczywiście się tam znajdują czy też produkt ten jest tylko koloryzowany i perfumowany by wyglądać i pachnieć jak preparat ziołowy. Do wszelkich tzw serii naturalnych np z Avonu rzeczywiście lepiej podchodzić z pewnym sceptycyzmem i sprawdzić co one tam mają w sobie naprawdę. Jednak nie popadajmy w przesadę twierdząc, że każda nazwa brzmiąca chemicznie to już wróg dla naszej skóry i czysta chemia. Dzięki pracy chemików, biochemików czy biotechnologów obecne kosmetyki wiele zyskały, co nie znaczy, że nie zdarzają się buble i oszukane produkty. Niestety zdarzały się i zdarzają się nadal i to w każdym zakresie cenowym.
To, że produkt nie zawiera żadnego wyciągu roślinnego a same chemicznie brzmiące składniki nie znaczy jeszcze, że trzeba go zaraz uznawać za „czystą chemię”.

Wszystko co napisałam to są moje osobiste uwagi i przemyślenia, nie pisałam tego po to by wzbudzać jakąś kłótnię. Nie jestem przeciwnikiem kosmetyki naturalnej, w tekście postawiłam wiele pytań na które każdy odpowie sobie wg własnych odczuć i przekonań. Sama także nie znam pewnych odpowiedzi na wszystkie te pytania. Chciałam tylko byście spojrzeli na temat kosmetyki naturalnej także z innej perspektywy.

I jeszcze uwaga na koniec obecnie w związku z wejściem do EU wszystkie produkty chemiczne w tym kosmetyki mają obowiązek podawania pełnej listy składników chemicznych na swych opakowaniach, tylko, że nomenklatura czyli nazwy chemiczne związków są podawane zgodnie z zasadami Międzynarodowego Nazewnictwa Składników Kosmetycznych- INCI, a nie wg. CTFA.
Już na wielu produktach w Polsce można spotkać napis „Skład wg. INCI”

Pozdrawiam serdecznie
guest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując