Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Oleje, olejki, hydrolaty - ZBIORCZY CZ.II - wchodzisz na własną odpowiedzialność:D
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-10-31, 14:40   #2929
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Oleje, olejki, hydrolaty - ZBIORCZY CZ.II-wchodzisz na własną odpowiedzialność:

Cytat:
Napisane przez eliysp Pokaż wiadomość
hej Dziewczyny! mam pytanie, bo trochę się zakręciłam.

mam olej z orzechów laskowych z Ecospa i jest na nim napisane, że "jest polecany do skóry przetłuszczającej się, łojotokowej, z trądzikiem"

a we wcześniej polecanych tabelkach z rozpiską kwasów tłuszczowych widzę, że kwasu oleinowego jest znacznie więcej niż linolowego co może wskazywać na działanie zapychające czyli chyba jednak nie będzie polecany do cery przetłuszczającej się i z trądzikiem

mam cerę skłonną do zapychania z mnóstwem grudek, zaskórników, ropnych wyziewów i zastanawiam się czy mogę go bezpiecznie stosować..

jak to w końcu jest?
Pomijajac kwestie - testować czy nie oraz testy komedogenności na króliczych uszach uważam że polecanie superbogatego w kwas oleinowy oleju dla cery trądzikowej i łojotokowej jest nieporozumieniem.
W kazdym tekscie na temat patogenezy tradziku wskazuje, oprócz sie czynników hormonalnych i zwiększonej produkcji łoju, na zmiany w składzie tegoż łoju - a dokładnie zmniejszenie ilosci kwasu linolowego oraz zwiększoną zawartości kwasów jednonienasyconych, nie dokładnie oleinowego ale innego - sapienowego??? (sapienic).
Jeszcze cytacik z artykułu The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides
"Sebum composition has also been implicated in the abnormal follicular keratinizationwhich is associated with acne development. Katsuda et al. [15] recently demonstrated that fatty acid subtypes can have discrete effects on skin surface morphology and epidermal proliferation. The authors showed that the topical application ofMUFAs (oleic acid and palmitoleic acid) induced scaly skin, abnormal keratinization and epidermal hyperplasia. In contrast, triglycerides (triolein) and SFAs (palmitic and stearic acid) had no affect on skin morphology. It is thought that the MUFAs of sebum interfere with the intracellular calcium dynamics of follicular keratinocytes and the intercellular lipid bilayer structure of the epidermal water barrie"
Dodatkowo kwas oleinowy to coś co organizm potrafi sam wyprodukować, a kwasy wielonienasyone muszą byc dostarczane wewnetrznie i zewnętrznie też chyba nie zaszkodzi.

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Badania pod kątem aknegenności są rzadziej robione przez firmy kosmetyczne. Ale można spotkać produkty oznaczone także jako nonacnegenic (lub non-acnegenic; fr. non acnéigène), zwłaszcza marek aptecznych. W Polsce określenie "nieaknegenny" (na wzór: "niekomedogenny") nie jest używane, przynajmniej nigdy się z nim nie spotkałam (Google też nic nie widzi). Dla przejrzystości na opakowaniu pojawia się najczęściej informacja, że kosmetyk nie powoduje powstawania zmian trądzikowych albo że był przebadany dermatologicznie na osobach ze skłonnością do zmian trądzikowych.
Określenie aknegenny chyba sie nie przyjeło za bardzo, a juz w naszym kraju chyba w ogóle nie istnieje w swiadomości użytkowniczek kosmetyków. Wydaje mi sei że jest potrzebne całkowite zredefiniowanie pojęciach "zapychanie"

---------- Dopisano o 15:40 ---------- Poprzedni post napisano o 15:26 ----------

Cytat:
Napisane przez kawa. Pokaż wiadomość
Jest tak, że trzeba przetestować na sobie Kwas oleinowy zmniejsza spoistość cementu międzykomórkowego, co pomaga w prawidłowym złuszczaniu się warstwy rogowej (czyli jakiś pożytek z niego jest).
Wydaje mi sie, ze złuszcznie polega nie na zmniejszaniu spoistości cementu (na tym polega wysuszanie), a na zmniejszaniu spoistości miedzy korneocytami, czyli bardziej jak alkohol i jego działanie jako promotora przejścia. Ale nie jestem pewna, kiedy przychodzi do biologii zaczynam sie gubić.
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)

Edytowane przez hey
Czas edycji: 2011-10-31 o 14:28
hey jest offline Zgłoś do moderatora