Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - zapalenie stawu kolanowego
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-05-23, 12:01   #3
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: zapalenie stawu kolanowego

ja cierpie na zapalenie stawów pochodzenia reumatologicznego.
Pierwsze objawy zaczely sie pokazywac w wieku wzmozonego wzrostu, w wieku okolo 12 lat. Bolały mnie przede wszystkim kolana i kości nóg. Chodziłam często do ortopedy. Myślałam, ze spowodowane to było czynnym uprawianiem sportu (lekkaatletyka). Niestety RTG nic nie wykazywało a radiolog tłumaczył, ze to od dojrzewania. Dostawałam tylko zwolnienie z WF i jakieś maści na stawy.
Przez jakiś czas było dobrze. Az w końcu w wieku 14 lat wyladowałam u reumatologa. Stawierdził zapalenie stawów. Dostałam kategoryczny zakaz uprawiania sportów! Jedynie gimnastyka. i to taka aby nie przemęczać stawów. Do tego garść leków
Byłam w sanatorium. Pomogło mi - szczególnie na kolana - okłady z borowiny (parzyło przez chwile i smierdziało ale po 2 tygodniach czułam się lepiej) oraz leczenie elektromagnesem (nie pamietam dokladnie). Niestety po powrocie nie chodzilam juz na zabiegi bo musialabym zawalic szkole. a w tym okresie szykowalam sie do zakonczenia gimnazjum wiec po prostu nie moglam
Pewnego dnia wstając z krzesełka zabolało mnie kolano. W takim stopniu, ze przez kilka dni nie moglam stawać na nogę. Pogodziłam się z moim zapaleniem stawów i "biernym" trybem zycia. Pozwalam sobie raz na jakis czas na wiekszy wysilek (rower - 20-30 km), tenis, troche pobiegać z psem.
Jedynym "zeleceniem" było pływanie mimo iz stawy są również obciążone ale to znacznie popawia ich wytrzymalośc na ból.

Po pierwsze, jezeli bylas u lekarza i RTG jasno wykazało ze masz stan zapalny powinien datkowo wysłać na badanie ASO (pobierana jest krew). Jeżeli masz podwyzszony poziom (norma jest chyba jeszcze do 200 jednostek) to zalecam udać się na konstultacje z reumatologiem gdyz mogą to byc pierwsze oznaki choroby. Nie mówię, ze to jest norma, ze podwyzszone ASO = reumatyzm. Przez większość zycia choroba w ogole nei daje o sobie znac. Dopiero przy "przećwiczeniach" moga pokazac sie pierwsze efekty choroby. Nie ma sie jednak co martwic.
Choroba wcale nie jest straszna. większość schorzeń i typów reumatyzmu mozna z powodzeniem wyleczyć Najważniejsze jest aby nie doprowadzic do zbyt dlugo trwajacych stanów zapalnych.

Jeszcze jedno przyszło mi własnie do głowy. Co w ogóle stwierdził lekarz? Bo musiałaś mieć robione RTG aby wykluczyć m.in. kontuzje rzepki (straszny ból) lub co gorsza torebki stawowej (bol nie do wytrzymania). Ale jezeli piszesz, ze masz dośc sporą opuchliznę, to swiadczyć to może własnie o nadwyręzonej lub pękniętej torebce stawowej. Jeżeli nie miałaś prześwietlenia to trochę dziwne... :/ Moja siostra i tata gdy tylko sobie coś ze stawami zrobili to pierwsza czynność -> RTG.

Jesli chcesz wiedziec cos wiecej to pisz.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując