Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - udar mózgu
Wątek: udar mózgu
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-03-07, 10:41   #22
Suzi_Sun
Rozeznanie
 
Avatar Suzi_Sun
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: slask
Wiadomości: 522
Dot.: udar mózgu

Temat udaru jest mi bardzo bliski. Moja babcia przechodzila go w polowie stycznia- udar niedokrwienny. Od objawow wystapienia udaru trwa on ok 24h i wazne jest jak najszybsze umieszczenie chorego w szpitalu na oddziale udarowym, gdzie trzeba wykonac tomografie zeby stwierdzic rodzaj udaru i podac odpowednie leki. Babcia konczy teraz w marcu 75 lat, to wiek w kotrym ryzko udaru u ludzi jest bardzo duze, zwlaszcza jesli tak jak ona choruja na nadcisnienie czy maja problemy z sercem. Na poczatku po wypisaniu ze szpitala, babcia ledwo szla poddtrzymywana przez nas (paraliz prawej strony ciala), na poczatku ciezko jej bylo przejsc z pokoju do wc. Nie poznawala nas, stracila pamiec, nie mogla mowic, widac ze bardzo ja to draznilo. Dla mnie bylo to bardzo przykre bo moja babcia to bardzo zywiolowa osoba, niezwykle pracowita, do tego czasu umyslowo w 100% sprawna, a teraz taka zmiana. Lekarze nie chcieli mowic NIC, zadnych prognoz ani wyrokow. Rehabilitacji nie ma jako tako dla osob po udarze a ze szpitala wypisuja raptem po 1,5 tyg. Na dzien dzisiejszy od udaru minely prawie 2 m-ce, cwiczymy z babcia pisanie, czytanie, cwiczenia ruchowe (takie jak zalecila rehabilitantka) i musze powiedziec ze babcia sama juz chodzi, powoli odzyskuje pamiec, jej stan sie polepsza z dnia na dzien. WIadomo ze u ludzi w tym wieku wolniej to postepuje i na wszystko trzeba czasu. Cieszy nas to ze babcia rozumie co sie do niej mowi, reaguje, odpowiada jesli znajdzie odpowiednie slowo. Irytuje ja to ze czasem chce cos powiedziec a nie umie znalezc slow. Prawde powiedziawszy po udarze to juz nie jest ta sama babcia, ktora byla i nie wiem na ile jest w stanie psychicznie do nas wrocic. Wierze ze wroci, ze jej stan sie caly czas bedzie sie poprawial. Kazdy przypadek jest inny, zalezy od stopnia zmian w mozgu. ALe w przypadku mlodszych osob (tak kolo 50 lat) wiem i slyszlaam ze ludzie w praktycznie 99% wracaja do zdrowia. Zycze wszystkim tym ktorzy musza zmierzyc sie z udarem w swoich rodzinach mieli w sobie duzo wiary i sily aby tym ludziom pomoc.
__________________
"Kiedy widzę,co życie robi z ludźmi, to Śmierć wcale nie jest taki najgorszy"
Suzi_Sun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując