Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - nietolerancja pokarmowa
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-10-06, 13:01   #3
Rubella
Rozeznanie
 
Avatar Rubella
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 820
Dot.: nietolerancja pokarmowa

z chlebem będzie raczej ciężko bo nawet jak jest bezglutenowy to ma mąkę kukurydzianą czy ziemniaczaną w składzie, albo jaja no i drożdże...
co do naleśników, to musi byc w nich coś co zwiąże masę- w tradycyjnym przepisie jest to jajko, a np. w wegańskim płatki owsiane, które zawierają już gluten
za to czytałam też gdzieś że zamist jajka takim "spajaczem" masy może byc taki glutek z lnu

podam przepis na nalesniki, który mam na komputerze, ale niesprawdzony i wymaga różnych nietypowych składników
C. to cup- kubek ok. 235-240ml
1/2 C. dowolnej mąki bezglutenowej
1/3 C. mąki ryżowej
1/3 C. mąki z sorgo
1/3 C. ziemniaczanej lub zrobionej z tapioki skrobii (przy nietolerancji na ziemniaki raczej to drugie)
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
3/4 łyżeczki gumy ksantanowej (do kupienia w ekologicznych sklepach za ok. 5zł)
1 1/2 C. niekrowiego mleka (np. migdałowe, sojowe- przepis- lepiej zrobic, bo cena 8zł za litr powala, a łatwe w wykonaniu i wyniesie Cię z 50gr )
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
1 łyżeczka oleju kokosowego+dodatkowo do posmarowania patelni (myślę, że można zastąpic zwykłą plantą)

1 siemieniowe "jajko" (1 łyżka zmielonego lnu, 3 łyżki wody)

1. Przygotuj "jajko"- zalej gorącą wodą len i dostaw na 5 minut do zagęszczenia.
2. Wszystkie składniki sypkie mąki, cukier, sól, skrobię, proszek, gumę ksantanową przesiej do miski.
3. Dodaj olej kokosowy i mleko, aromat waniliowy.
4. Rozgrzaną patelnie smaruj tłuszczem i wylewaj ciasto, smaż 2-4 minuty z każdej strony.


ale poza tym mam jeszcze przepis na pancakesy lub gofry (przepis 2 w jednym, ale myślę, ze bez dodania sody można i by z tego zrobic naleśniki)
1 1/4 cup-158 gram mąki*
1/2 cup- 86 gram skrobii (z tapioki w Twoim przypadku)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (lub po jednej sody i proszku)
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki cukru

1/4 cup niesłodzonego musu jabłkowego**
2 łyżki oleju
1 cup płynu-(np. mleko sojowe, lub woda+mleko, <samej wody raczej bym nie dawała>, sok)***


1. Wymieszaj razem suche składniki
2. Razem wymieszaj mus jabłkowy, olej i 1/2 cupa płynu. Wlej mokare składniki do suchych i mieszaj, dodając powoli więcej płynu- do osiągnuęcia odpowiedniej gęstości.
3. a. żeby zrobic gofry, gofrownica musi byc bardzo nagrzana, a ciasto gęste, żeby się nie wylało z gofrownicy.
3.b. Żęby zrobic pancakes potrzbujesz trochę wiecej płynu (2-4 łyzki). Wylewasz małe porcje ciasta na patelnie (może byc deliatnie posmarowana tłuszczem), smażyc z obu stron na rumiano małe placki.
3.c. Nie ma tego w oryginalnym przepisie, ale możliwe że jeżeli nie dodasz sody i proszku, zrobisz rzadsze ciasto to da się zrobic naleśniki francuskie

*dowolna bezglutenowa(np. gryczana, quinoa, jaglana, sorgo, amarantusowa, ryżowa)
**mus jabłkowy- w zagranicznych przepisach pojawia się bardzo często- zamiennik tłuszczu czy jajek
1. Pokrojone jabłka wrzuc na wrzątek, gotuj ok 10 minut, wyciągnij z wody.
2. Obierz ze skórek, pokrój i zblenderuj dokładnie z odrobiną wody (można dodac cynamon)
3. wrzuc na patelnię i gotuj ok, 30 minut, mieszając żeby się nie przypaliło.
4. Gorące można wrzucic w słoioczki-to się "wciągnie" wieczko i będzie mogło trochę postac.
*** do odpowiedniej konsystencji po prostu
Rubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując