Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Dlaczego sie nie słuchają
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-07-24, 10:27   #7
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: Dlaczego sie nie słuchają

Cytat:
Napisane przez Marta28518
Powiedzcie, czy wasze dzieci też sie nie słuchają?
Moje są pod tym względem okropne. Bez końca można mówić, nie rób tego, nie pluj, przestań, nie dotykaj bo to gorące (a oni i tak dotkną i paluszki poparzone) i nie zareagują dopóki albo nie krzyknę (nie chce na nich krzyczeć) albo nie potrząsnę (tego też nie chcę robić). A kiedy czegoś chcą a ja odmawiam to od razu dyskusja, że jak to, że dlaczego. I tak od lat !!! Strasznie mnie to frustruje. Zresztą zauważyłam, że wiele dzieciaków tak sie teraz zachowuje. A gdzie te czasy kiedy dzieci odpowiadały tylko: tak mamo, tak tato.
Czy wy tez macie takie problemy?
Napiszcie.
Poradzcie jak to zmienić.
mało kto zastanawia się nad tym jak wygląda świat widziany oczami dziecka. większość rodziców chce tylko nauczyć lub oduczyć dziecko pewnych zachowań - coś w rodzaju tresury. wydaje im się, że metodą kija i marchewki można osiągnąć wszystko. a z dzieckiem jest tak, że nie rozumie czemu pewne rzeczy z perspektywy rodzicow są złe. dziecko myśli hedonistycznie - to co przyjemne jest dobre a co nieprzyjemne złe. i kiedy czuje się dobrze to dobrze sie zachowuje.
wniosek jest prosty trzeba sprawić by dziecko dobrze się czuło. co wcale nie oznacza ustępowania mu we wszystkim tylko raczej wykazania troski o jego uczucia. np. kiedy dziecko żali się, że coś go boli, bo sie klekko stuknęło większość rodziców mówi "no już dobrze, przecież nic sie takiego nie stało" a smarkacz ryczy coraz głośniej, bo ma wrażenie, ze sie olewa jego cierpienie. a kiedy powiesz "zabolało cię, daj pocałuję" łzy obsychają migiem.
to tylko przykład, ale od zmiany naszego nastawienia zaczyna się lepszy kontakt z dzieckiem. łatwiej słuchać kogoś o kim wiemy, że sie z nami liczy.
nie wiem jak jest w twoim przypadku, ale wydaje mi się, że powinnaś zacząć więcej myśleć o dziecięcych emocjach, a mniej o ich niegrzecznym zachowaniu. staraj się nawiązać z nimi głęboki kontakt i poczuć co one w tej konkretnej sytuacji mogą czuć. pomóż im sie z tym uporać. nawet jeżeli nie będą słuchały to poczują, że jest ktoś komu zależy na nich, a to jest cenniejsze niż wszystkie wypełnione polecenia.
wszystkie mamy poszukujące lepszego kontaktu ze swoimi dziećmi odsyłam do książki "jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły i jak mówić żeby dzieci nas słuchały". skarbnica bezcennej wiedzy i co najważniejsze działa!
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując