Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - bierzmowanie .........:)
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-05-11, 08:32   #29
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: bierzmowanie .........:)

Cytat:
Napisane przez monyczkaaa
Nie jestem pewna ale chyba się mylisz. z tego co pamiętam, mój znajomy chciał wziąć ślub ze swoją TŻ'ką ale niestety nie mógł ze względu na to, że nie był bierzmowany.
to sie nazywa slub jednostronny. przyrzeka tylko osoba bierzmowana. i taki sposobem katolik wcale nie musi sobie darowac przyrzekania przed Bogiem jesli jego wybranka jest zalozmy Żydowka.

z forum pijarskiego:
"Ślub jednostronny to sakrament, ktorego udzielają sobie narzeczeni - roznych wyznan. Po prostu osoba wierzaca - powiedzmy - w Buddę - nie moze przysiegac wobec Boga, bo w Niego nie wierzy - moglby tylko wobec Buddy.
Jeśli chodzi o Kościół Katolicki to trzeba odróżnić ślub międzywyznaniowy od ślubu międzyreligijnego. Ślub międzywyznaniowy jest zawierany przez chrześcijan różnych wyznań (np między katolikiem i baptystą) i podczas niego jak najbardziej mozna wypowiadać słowa: "tak mi dopomóż Bóg". Ślub międzyreligijny jest zawierany przez osoby należące do różnych religii (np między katolikiem, a hinduistą). Żeby taki ślub zawrzeć potrzebna jest wyraźna dyspensa od przeszkody."

ale jesli juz bardzo chcemy zebysmy i my mieli w aktach koscielnych slub koscielny (jesli dalej poczuwamy sie do tego Kosciola) to:
"Jak odbierałam metrykę dowiedziałam się od księdza, że są przypadki że ludzie podczas jednej ceremoni są chrzczeni,przystepują do I Komuni Świętej i biorą ślub.Można i tak ale chyba lepiej jednak odzielnie to zrobić.Ale piszę tylko że i taka możliwość istnieje bo bez bierzmowania to jednak się nie da. Pozdrawiam."

a wiec mozna sobie wszystko zalatwic krotko przed slubem, a nawet w trakcie
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując